arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۸۹۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۷ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

هیل گزارش داد؛ شکست توطئه جنگی ترامپ و اعراب علیه تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شکست ائتلاف کشورهای عربی و عدم اتحاد دوحه با کشورهای عربی مطمئنا موجب می شود تا ناتوی عربی شکل نگرفته و کشورهای عربی در زمینه ایجاد توازن قدرت علیه تهران شکست بخورند.

به گزارش انتخاب به نقل از جام نیـوز، وب سایت آمریکایی هیل متعلق به کنگره آمریکا در گزارشی با عنوان "ایران پیروز اختلافات پیش آمده میان قطر و کشورهای عربی است" نوشت: چند روزی است که کشورهای عربی مانند عربستان و بحرین و مصر فشار خود را به قطر افزایش داده اند و دیگر دوحه را به عنوان پایتخت یک کشور عربی به رسمیت نمی شناسند.

این منبع آمریکایی افزود: ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم از انزوای قطر حمایت کرده است و هم اعتبارات خاصی را برای انجام سریع تر آن تخصیص داده اما در حقیقت باید گفت این کشور ایران است که پیروز بحران پیش آمده می باشد. قطر سال هاست که در رسانه های خود از سیاست های کشورهای عربی انتقاد می کند و اختلافات مقامات قطر در زمینه بحران سوریه با کشورهای عربی افزایش یافته است. قطر همچنین برخلاف کشورهای عربی عربستان را تهدید جدی برای منطقه توصیف میکند و سیاست های قطر بیش از گذشته با ایران همخوانی پیدا کرده است.

هیل افزود: این بحران پیش آمده در حالیست که کشورهای عربی با رهبری آمریکا به دنبال ایجاد یک ناتوی عربی بودند و ایران نیز بیان کرده است که هدف اصلی از ناتوی عربی تحت فشار قرار دادن ایران است. ترامپ در سفر اخیر خود به عربستان نیز کاملا از مقامات عربی خواست تا هر طور شده از افزایش نفوذ ایران در منطقه جلوگیری کند.

این منبع آمریکایی افزود: حتی حمایت ترامپ از برنامه انزوای قطر کمکی نخواهد کرد و به نظر می رسد که آمریکا نیز در نهایت از اتفاق پیش آمده سودی نخواهد برد و واشنگتن بیشتر از اینکه از اختلاف پیش آمده خوشحال باشد به اتحاد کشورهای عربی علیه ایران نیازمند است. آمریکا به خاطر همکاری های قطر با ایران در زمینه تولید گاز نگران است و بیشتر بدنبال فاصله گرفتن این کشور مهم عربی از تهران است.

برخی از تحلیل گران کشورهای عربی نیز بر این باورند که کشورهای عربی باید به ایران نزدیک شوند تا هرچه سریع تر اقدامات علیه داعش مفید واقع شود و این گروه تروریستی از منطقه برود.
 
وب سایت هیل در پایان نوشت: شکست ائتلاف کشورهای عربی و عدم اتحاد دوحه با کشورهای عربی مطمئنا موجب می شود تا ناتوی عربی شکل نگرفته و کشورهای عربی در زمینه ایجاد توازن قدرت علیه تهران شکست بخورند.
نظرات بینندگان