arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۴۹۴۳۵
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۰ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۶

یک‌اتفاق، چندروایت؛ تروریستها چطور به‌ دفتر نمایندگان‌ رسیدند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روایت های متفاوت از حادثه تروریستی روز چهارشنبه یک سردرگمی در جامعه ایجاد کرده است و تشخیص راست و دروغ در این بازار داغ شایعات کاری است بس دشوار و حال نمایندگان از روایت درست سخن می گویند.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرآنلاین، حادثه تروریستی روز چهارشنبه برای مردم و سیاسیون یک شوک بود که هنوز باور آن بسیار سخت است؛ اما سخت تر از آن روایت های گوناگونی است که هنوز بعد از شش روز مطرح می شود و مشخص نیست کدام یک تائید شده و کدام یک کذب است. در این شرایط بازار شایعات هم داغ است.

در ساعات اولیه گفتند چهارنفر وارد مجلس شدند اما ساعاتی بعد تکذیب کردند و عنوان شد افراد وارد شده به ساختمان پارلمان فقط سه نفر بود، بعد از یک روز مطرح شد که یک زن نیز در میان حمله کنندگان به ساختمان مجلس نیز بوده است اما این نیز تکذیب شد و گفتند فقط یک زن در حرم مطهر دستگیر شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در رابطه با این روایت های چندگانه به خبرآنلاین می گوید: «عملیات های تروریستی به ویژه عملیات های طراحی شده معمولا دارای سطوح مختلف همکاری است و طبیعتا شناسایی این سطوح کار ساده ای نیست؛ یعنی هم زمانبر است و هم نمی توان فوری در مورد آن قضاوت کرد؛ برای مثال این افراد یک جایی و در یک ساحتمانی مستقر بودند اینکه این ساختمان از ان چه کسی بوده است و آیا صاحبان آن ساختمان نیز با این گروه ها همکاری داشته است یاخیر؟ یا به هر صورت این افراد با اتومبیل از کرمانشاه به اینجا آمده اند اینکه ایا راننده می دانسته است یا خیر و اینکه آیا فقط همین یک ماشین بوده است یا خیر؟ همه و همه از سوالاتی است که مطرح است و جزو لایه های پنهان ماجرا است که نیاز به بحث و بررسی دارد. »

سیدحسین نقوی حسینی تاکید دارد«اینکه روایت های جدیدی مطرح می شود به این دلیل است که برخی سرنخ های جدید به دست می آید از اینرو باید اجازه داد تا مقامات با دقت موضوع را بررسی و نتیجه نهایی را اعلام کنند.»

ظاهر درب لابی تروریست ها را فریب داد

سید حسین نقوی حسینی در رابطه با روایتی که تا کنون تائید شده است می گوید: آنچه تا کنون مسلم است اینکه پنج نفر مسوولیت این عملیات های تروریستی را بر عهده داشتند که دو نفر انها به سمت حرم مطهر می روند و سه نفر هم به سمت مجلس حرکت می کنند.

او با بیان اینکه در حمله تروریستی مجلس، درب مراجعین مردمی انتخاب می شود که گیت ندارد و تنها بازرسی دارد و اساسا ورودش سخت نیست گفت: «هرچند به لحاظ عملیات تروریستی عملیات شاقی محسوب نمی شود اما چون ما یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه هستیم و تا به امروز این افراد نتوانسته اند کوچکترین عملیات تروریستی انجام دهند این موضوع برای ما اهمیت دارد. به هر صورت این افراد وارد ساختمان شدند و بعد از ساعاتی با کشته شدن این افراد عملیات آنها با شکست مواجه شد. »

نقوی حسینی درباره اینکه چرا تروریست ها به سمت دفاتر نمایندگان رفتند درحالی که می توانستند به سمت لابی و صحن بروند گفت: «مسیری که این افراد انتخاب کردند به لحاظ سهولت از طرف مراجعین بوده است که این ورودی به دفاتر ختم می شود البته یک درب فلزی به سمت پارلمان هست که توسط یکی از نیروهای امنیتی که تیر خورده بود بسته می شود و من فکر می کنم تروریست ها تصورش را نمی کردند این در می تواند درب ورود به پارلمان باشد چرا که ظاهر این درب به شکلی است که در نگاه اول به نظر می رسد ورودی یک انباری یا دفتر باشد لذا دچار اشتباه شدند و پله های دفاتر را رفتند.»

شواهد نشان از حضور یک زن دارد

حضور یک زن در عملیات تروریستی از موضوعات مبهمی بود که روایت های ضد و نقیضی در مورد آن مطرح می شد که در این رابطه نقوی حسینی می گوید:« شواهد نشان می دهد حین عملیات تروریستی فردی درحال فیلم برداری است که قطعا فردی که در حال تیراندازی بوده است نمی توانسته چنین کاری را انجام دهد و آستین او نشان می دهد که این یک دست خانم است اما هنوز این موضوع تائید نشده است به هر حال احتمال دارد این خانم قبل از ورود تروریست ها به داخل دفتر رفته باشد یا همراه آنها در آن مکان حضور پیدا کرده است به هر صورت هنوز مشخص نیست این موضوع صحت دارد یا خیر.»

تحرکات و گمانه زنی ها دلیل روایت های گوناگون

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در رابطه با روایت های گوناگون درباره حمله تروریستی مجلس به خبرآنلاین گفت: «درباره افرادی که وارد این ساختمان شدند در ساعات اولیه به دلیل تحرکاتی که داشتند و گمانه زنی هایی که صورت می گرفت آمار دقیقی در دست نبود و به همین دلیل برخی تصورات موجب شد تا چند روایت ارائه شود. اما آخرین وضعیت این است که سه نفر به مجلس حمله کردند و در نهایت به هلاکت رسیدند و سند اجساد هم وجود دارد. »

وقتی در مور حضور یک زن در این عملیات سوال می کنیم، بروجردی تاکید می کند: «تنها زنی که در این عملیات ها دستگیر شد مربوط به حرم مطهر است اما اینکه گفته می شود در مجلس نیز یک زن نیز حضور داشته است هنوز چیزی تائید نشده است.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی در مورد بازداشت های مرتبط با این حمله نیز گفت: همانطور که وزیر اطلاعات به آن اشاره کرده است بازداشت های گسترده ای نیز صورت گرفت و بررسی ها همچنان ادامه دارد.

روایت فولادگر از حمله تروریستی و حضور یک زن

در همین راستا محمدرضا فولادگر در گفت وگو با ایلنا در رابطه با وقایع تروریستی روز چهارشنبه مجلس در باره آمار مربوط به حمله کنندگان به مجلس گفت: مطمئناً مهاجمان مجلس ۳ نفر بوده‌اند اما قطعاً آن‌ها تیم پشتیبان دارند که برخی از آن‌ها چنان‌که وزیر اطلاعات در یک برنامه تلویزیونی نیز اعلام کرد دست‌گیر شده و بعضی نیز تحت تعقیب هستند.

فولاگر به ابهامات درباره حضور یک زن داعش هم اینگونه پاسخ می دهد که «ظاهراً این فرد یکی از ترویست‌ها بوده و زن نبوده و سرآستین لباسش نیز با لباس یکی از ترویست‌های به هلاکت رسیده، مطابقت داشته است.»

او در عین حال تصریح کرده« البته در اقدامات امنیتی و نظامی باید تمامی فرضیات را باید بررسی کرد اما بنابر آخرین اطلاعات بنده از یک منبع موثق فردی که دستش در ویدئوی داعش دیده شده، یکی از سه تروریست به هلاکت رسیده در مجلس بوده است.»

فولادگر در پاسخ به سوالی درباره عدم تعبیه دوربین‌های مداربسته در ساختمان مراجعات مردمی گفت: گویا نواقصی وجود داشته و به هر حال آسیب‌ها به همین ترتیب مشخص می‌شود. گویا به تعداد کافی دوربین مداربسته وجود نداشته اما باید این مسئله نیز مرتفع شود.
نظرات بینندگان