arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۳۶۷۳
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۷ - ۱۷ تير ۱۳۹۶

ترکیه: استدلال پارلمان اروپا همان استدلال گروه تروریستی پ.ک.ک و تشکیلات کودتاگر گولن است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بکیر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه گزارش اتحادیه اروپا علیه ترکیه را سیاسی خوانده و گفت: گزارش اتحادیه اروپا از نظر ما اعتباری نداشته و با همراهی تروریست ها تهیه شده است.

به گزارش انتخاب و به نقل از خبرگزاری آناتولی، بوزداغ ضمن محکوم کردن گزارش اتحادیه اروپا علیه ترکیه افزود: گزارش تهیه شده علیه ترکیه سرشار از دروغ و تهمت پراکنی بوده و ارزش و اعتباری ندارد.
 
وی گزارش اخیر پارلمان اروپا را نزدیک به دیدگاه گروه های تروریستی در خصوص ترکیه نزدیک دانست و بیان کرد: تهیه کنندگان این گزارش در قندیل با نیروهای پ.ک.ک و در پنسیلوانیا با گولن همدست بوده اند و باید آشکارا بگویم که این گزارش با تایید گروههای تروریستی تهیه و منتشر شده است.

وزیر دادگستری ترکیه خطاب به پارلمان اروپا گفت: استدلال های شما علیه ترکیه همان استدلال گروه تروریستی پ.ک.ک و تشکیلات کودتاگر گولن است و شما از گروههای تروریستی حمایت می کنید اما بدانید ملت ترکیه این دو رویی شما را دیده و پاسخ شایسته ای به شما خواهد داد.

به گزارش ایرنا، طرح توقف مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه در نشست مجمع عمومی این اتحادیه در شهر استرازبورگ فرانسه پیشنهاد شده بود، روز پنجشنبه با 64 رای منفی، 477 رای مثبت و 97 رای ممتنع از مجموع 638 عضو پارلمان اروپا به تصویب رسید.

درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا که بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام یافت، در 14 آوریل 1987 ارائه شد و ترکیه از 12 دسامبر 1999 به طور رسمی به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه شناخته شده مذاکرات برای الحاق ترکیه از 3 اکتبر سال 2005 آغاز شد.

برخی کارشناسان عقیده دارند که سیاست های دولت ترکیه در سرکوب مخالفان و جاه طلبی های برخی از مسوولان آنکارا و نقض آزادی عقیده و بیان موجب سردی مناسبات این کشور با اتحادیه اروپا و مانع پیوستن ترکیه به این اتحادیه شده است.
نظرات بینندگان