arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۳۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۲ - ۱۸ تير ۱۳۹۶

شرط قطر برای قطع رابطه با ایران چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون نخست‌وزیر قطر در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی گفت: ما آماده‌ایم روابطمان را با ایران قطع کنیم به شرطی که تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روابطشان را با ایران قطع کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، عبدالله بن حمدالعطیه، معاون نخست وزیر قطر در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی که شبکه "التلیفزیون العربی" آن را پخش می‌کند گفت: مسئله شگفت‌آور این است که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دوحه را به دلیل روابط محکمش با ایران به حامی تروریسم متهم می‌کنند.

وی در ادامه گفت: دوحه آماده است تا روابطش را با ایران قطع کند به شرطی که تمام کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بر روی یک میز بنشینند و روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی‌شان را با ایران قطع کنند.

عبدالله بن حمد العطیه همچنین گفت: کسانی که روز پنجم ژوئن یعنی روز نکسه (روز اشغال غزه و بیت‌المقدس) را برای قطع روابط کشورهای عربی با قطر انتخاب کردند، همان کسانی هستند که باعث نکسه (اشغال غزه و بیت‌المقدس) شدند، بنابراین قطر در این روز در برابر تصمیم‌های عجیب و بدون دلیل به خودش آمد و بیدار شد.

در پی انتشار اخباری منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر برخی کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات، بحرین و مصر کشور قطر را حامی تروریسم خواندند و پس از قطع روابط دیپلماتیک با آن، این کشور را تحریم و حریم‌های زمینی، هوایی و آبی خود را به روی آن بستند و برای عادی سازی روابط و برداشتن تحریم 13 شرط گذاشتند که مهمترین آنها قطع روابط دیپلماتیک با ایران بود. اما قطر  این شرایط را غیر منطقی خواند و قطع رابطه‌اش با ایران را به قطع  روابط سیاسی و اقتصادی سایر کشورهای حوزه خلیج فارس با ایران منوط کرد.
نظرات بینندگان