arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۱۸ تير ۱۳۹۶

نرخ برق مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می شود؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر کل دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر گفت: مشترکانی که مصرف ماهانه آنها کمتر از 100 کیلووات ساعت باشد به ازای هر کیلووات ساعت 45 تومان پرداخت می کنند؛ مشترکانی که مصرفشان بین 100 تا 200 کیلووات ساعت باشد بابت هر کیلووات 52 تومان پرداخت می کنند؛ در صورتی که مصرف آنها از 200 کیلووات ساعت بیشتر شود، نرخ محاسبه هزینه برق مشترک با جهشی در پرداخت روبرو می شود و به ازای هر کیلووات ساعت، 130 تومان باید پرداخت کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، مدیر کل دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر گفت: نرخ هرکیلووات ساعت برق متناسب با میزان مصرف مشترکان محاسبه می شود؛ به این معنی که نرخ هر کیلووات ساعت برق برای مشترکانی که کمتر از 100 کیلووات ساعت مصرف می کنند، کمتر از مشترکانی است که بیشتر از 100 یا 200 کیلووات ساعت برق مصرف می کنند.

علیرضا احمدی یزدی اضافه کرد: مشترکانی که مصرف ماهانه آنها کمتر از 100 کیلووات ساعت باشد به ازای هر کیلووات ساعت 45 تومان پرداخت می کنند؛ مشترکانی که مصرفشان بین 100 تا 200 کیلووات ساعت باشد بابت هر کیلووات 52 تومان پرداخت می کنند؛ در صورتی که مصرف آنها از 200 کیلووات ساعت بیشتر شود، نرخ محاسبه هزینه برق مشترک با جهشی در پرداخت روبرو می شود و به ازای هر کیلووات ساعت، 130 تومان باید پرداخت کنند.

وی ادامه داد: بنابر این، نرخ محاسبه هر کیلووات ساعت برق در زمانی که مصرف مشترک خانگی از 200 کیلووات ساعت بیشتر شود، نسبت به زمانی که مصرف ماهانه وی کمتر از 100 کیلووات ساعت باشد، سه برابر افزایش پیدا می کند.

مدیر کل دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توانیر افزود: به این ترتیب مشترکان با جابجایی زمان استفاده از وسایل پرمصرف می تواند نرخ هر کیلووات ساعت برق مصرفی خود را کاهش دهند.
به گزارش ایرنا، در شرایطی که با گرم تر شدن هوا، مصرف برق در کشور بیشتر شده است، مشترکان می توانند با جابجایی زمان استفاده از وسایل پرمصرف علاوه بر کاهش نرخ هر کیلووات ساعت برق مصرفی خود، به تامین برق پایدار در کشور نیز کمک کنند.

مصرف برق در هفته های اخیر سیری صعودی داشته است؛ به گونه ای که پیک مصرف برق در روز چهارشنبه هفته گذشته به رکورد بی‌سابقه 55 هزار و 400 مگاوات رسید؛ اوج مصرف در روز پنج شنبه ای که گذشت به 52 هزار مگاوات و در روز جمعه شب نیز به 48 هزار مگاوات رسید.

در این شرایط، هفته گذشته به درخواست دیسپاچینگ ملی برق، مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران از طریق هماهنگی با تمامی نیروگاه‌های برق‌آبی بزرگ، متوسط و کوچک تحت پوشش (حتی نیروگاه‌هایی که هیچ گونه برنامه رهاسازی آب در پایین دست نداشته‌اند) 10 هزار مگاوات ظرفیت آماده تولید را مهیا کرد و به این ترتیب نیروگاه‌های برق آبی کشور در هفته گذشته یک رکورد را در تولید انرژی برق‌آبی ثبت کردند.
نظرات بینندگان