arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۴۲۸۳
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۲ - ۲۱ تير ۱۳۹۶

کواکبیان: روحانیون تخصص نفتی دارند؟/ ذوالنور: نه شما تخصص ارثی دارید!/ مجادله در صحن علنی مجلس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در جریان بررسی طرح سه فوریتی «الزام دولت به قراردادهای نفتی»، وقتی که کواکبیان از حضور پر رنگ نمایندگان روحانی در موافقت با این طرح با طعنه گلایه کرد، فضای مجلس ملتهب شد. البته سرانجام این طرح با نداشتن امضا کافی، حتی به مرحله رای‌گیری هم نرسید!

به گزارش انتخاب به نقل از خبرانلاین، مجلس امروز روزي نفتي را سپري كرد. علاوه بر حضور وزير نفت براي ارائه گزارش در مورد قرارداد توتال، نمايندگان سه فوريت‌ طرح قانوني الزام دولت به قراردادهاي نفتي را نيز در دستور كار قرار دادند.

براساس روال قانوني موافقان و مخالفان طرح مي‌توانند به بيان نظرهايشان بپردازند، اما اظهار نظر يكي از نمايندگان مخالف اين طرح، موجب شد تا در روند بررسي اين طرح سه فوريتي، حاشيه جاي خود را به متن بدهد.

مصطفي كواكبيان نماينده اصلاح طلب مجلس به عنوان مخالف اين طرح، گفت: بر اساس ماده 160 سه فوريت اين طرح در حالت كاملا اضطراري ارائه شده و اينكه عزيزان در بيان دفاع از طرح مي‎گويند که "مي‎دانم راي نمي آورد و براي ثبت در تاريخ اين را مي‎گويم" درست نيست.

او افزود: خود طراحان يقين دارند اين طرح راي نمي آورد،‌ من به ملت ايران مي‎گويم اين براي ثبت در تاريخ نيست،‌ براي اين است كه اين عزيزان چوب لاي چرخ مسير تحولات كشور بگذارند! تصورم اين بود که امضا کنندگان اين طرح اعضاي جبهه پايداري و نزديک به آن هستند، اما بعد فهميدم اشتباه كردم. ديدم چند نفر از روحانيون از طراحان هستند و گفتم نكند تمام اعضاي فراكسيون روحانيون آن را امضا كردند! چون هشت و نه نفر از امضا كنندگان روحانيون هستند كه گويا خيلي تخصص نفتي داشتند! البته وقتي آقاي مازني صحبت كردند،‌ من فهميدم فراكسيون روحانيت مجلس نيستند،‌ چون آقاي مازني در مخالفت صحبت كردند.

در اين ميان صداي اعتراض برخي از نمايندگان در واكنش به صحبت هاي كواكبيان بلند شد و ذوالنور يكي از روحانيون امضاء كننده طرح خطاب به كواكبيان گفت: شما آبا و اجدادي تخصص نفتي را ارث برديد؟!

كواكبيان هم در برابر همهمه ايجاد شده،‌ سكوت نكرد و پاسخ داد: من که از کسي اسمي نبردم. آقاي ذوالنور اگر مي‏‎خواهيد توهين كنيد من هم بلدم! برويد سرجايتان بنشينيد!

مطهري كه رياست مجلس را برعهده داشت،‌ نمايندگان را دعوت به آرامش كرد و گفت: آقاي كواكبيان بفرماييد درباره سه فوريت حرف بزنيد،‌ دوستان آرامش را حفظ كنيد.

اما صداي فريادهاي برخي نمايندگان همچنان بلند بود و مطهري از همه مدام درخواست مي‎كرد كه نظم جلسه را حفظ كنند.

سرانجام نصرالله پژمان فر يكي از چهره هاي روحاني عضو جبهه پايداري در مجلس دهم،‌ در پاسخ به كواكبيان گفت: «اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما» (هنگامی که جاهلان آنها را مخاطب سازند، به آنها سلام می گویند.) ايشان مسئله اي را مطرح كردند و چون نامي از 8 نفر از روحانيون امضا كننده را آوردند،‌ توهين كردند. من عرض مي كنم كه جناب كواكبيان شما اگر نگاهي به گذشته مجلس مي كرديد،‌ مي ديديد که از دور اول تا همين امروز، آنچه كه باعث شد ما مسائل را جلو ببريم همين روحانيت بود.

او ادامه داد: ‌شهداي روحانيت در مجلس پاي هيچ تعهد ننگيني را امضا نكرده اند و اين نشان دهنده تخصص روحانيت است. شما نگاه كنيد پاي هيچ يك از تعهداتي كه امروز بخش هايي از كشور را واگذار كرده و بخشي از نيازها و اموال كشور را به تاراج داده،‌ امضاي روحانيت نيست. اين حرف كساني است كه متاسفانه با الهام از غرب مي خواهند روحانيت را كنار بزنند. همان كساني كه با تهاجم به روحانيت كار مي كنند.‌

پژمانفر افزود: آقاي كواكبيان! بسياري از دوستاني كه در حوزه نفتي اظهار نظر كردند،‌از سال 81 تخصص داشتند،‌ آقاي آزادي خواه كارشناس ويژه در پارس جنوبي بودند، شما تخصص خودتان را در حوزه نفت اعلام كنيد. شما بگوييد که آيا پارس جنوبي حوزه كاري شما است؟ بد نيست به مردم بگوييد.

اين نماينده عضو جبهه پايداري در مجلس، قصد داشت مطهري را خطاب قرار دهد اما به اشتباه گفت «جناب آقاي روحاني»! البته او بعد از اصلاح جمله،‌ به مطهري گفت: جناب رئيس بايد به رفتار توهين آميز نسبت به جريان هاي سياسي و روحانيت،‌ توجه شود.‌ من كاري به موافق و مخالف طرح ندارم، نبايد روحانيت به خاطر امضا كردن يك طرح مورد هجمه قرار بگيرد. امروز عزيزان هراسي را ايجاد مي‎كنند اما نمي‎دانند كه روحانيت هراس ندارد.

مطهري پس از صحبت‌هاي پژمانفر تلاش كرد تا مقداري فضا را آرام كند و به توضيح منظور كواكبيان پرداخت و گفت: آقاي كواكبيان مقصودش توهين به روحانيت نبود،‌ ارادات ايشان به روحانيت از سابقه كارشان روشن است. اما به هر حال جمله حساب نشده‎اي گفتند. منظورشان اين بود كه كساني كه طرح را امضا كرده اند عضو كميسيون مرتبط نيستند كه تخصص داشته باشند. جايگاه روحانيت به هر حال مشخص است.

در ادامه ماجرا، دوباره تريبون كواكبيان روشن شد تا يك دقيقه زمان باقي مانده از فرصتش را صحبت كند. او ادامه داد: همانطور كه آقاي مطهري گفت،‌ كوچك ترين قصدي براي اهانت به مقام شامخ روحانيت نداشتم. من اگر از دوستان، آخوندتر نباشم اما به اندازه آنها دروس فقهي خوانده ام! بحثم اين بود كه آقاي وزير امروز توضيح دادند كه اگر ما يك دانه يك دلاري هم بتوانيم وارد كنيم به نفع همان اقشاري است كه ارادتمند روحانيت هستند. ما بايد كشورهاي مختلف را با حفظ قوانين تشويق به سرمايه گذاري كنيم. اگر روحانيون مجلس احساس كردند كه قصدم توهين بوده، عذرخواهي مي‏‎كنم.

در ادامه توضيح دادن‌هاي پينگ پنگي به حاشيه ايجاد شده، مطهري هم گفت: حالا غير از اينكه حرف شما كنايه به روحانيت داشت و بايد دقت مي كرديد اما اصل حرف شما هم درست نيست كه نمايندگان امضا کننده يک طرح لزوما بايد تخصص مرتبط داشته باشند.

پس از ختم اين حاشيه، دوباره مجلس به روال قبل خود براي بررسي طرح بازگشت و حسن نوروزي در قامت موافق اين طرح شروع به سخن گفتن كرد. اما از آنجا كه اين حاشيه هنوز در مجلس كمرنگ نشده بود،‌ به جاي دفاع از فوريت طرح، باز هم در قامت يك روحاني به پاسخگويي در برابر صحبت‌هاي كواكبيان پرداخت و گفت: اين هم از مظلوميت روحانيت است. مثل همان دوستشان در مجلس هشتم كه گفت درس فقهي خواندم اما آيت الكرسي را هم اشتباه خواند! اينكه مي‎گويند روحانيون بدون تخصص اين را امضا كردند،‌ درست نيست. من عضو كميسيون انرژي در مجلس هشتم بودم و مي‎دانم چه بر سر قراردادهاي نفتي آمد و براي همين اين طرح را امضا كردم. آقاي مازني هم من را منتقد دولت خطاب كردند، اما من وكيل مردم هستم نه وكيل الدوله.

مطهري باز هم فرمان مجلس را به دست گرفت، تا از التهاب پيش آمده بكاهد و گفت: اينكه بگويند شما منتقد دولت هستيد كه موردي  ندارد، ما هم گاهي منتقديم و گاهي مدافع.

شهادت دادن نماينده مخالف توتال

حاجي دليگاني نيز يكي از چهره‌هاي موافق اين طرح بود. او گفت: شهادت مي دهم كه من و همكاراني كه اين طرح امضا كرديم مخالف سرمايه گذاري خارجي در كشور نيستيم اما توتال يك شركت بدعهد است. از سال 79 همين شركت براي فاز 11 پارس جنوبي قرارداد داشت. اما از سال 87 هيچ كاري انجام نداد. در حالي كه كشور همسايه چون ميدان نفتي مشترك است از آن برداشت مي کرد. اگر هر سال 5 ميليارد دلار بايد از اين فاز برداشت شود،‌ پس توتال 90 ميليارد دلار عدم النفع براي ما به بار آورده است.

اما احمد مازني يكي از چهره هاي اصلاح طلب مجلس در مقام مخالف،‌ توضيح داد: يعني ما اين اندازه شأن براي دولت قائل نيستيم كه در برابر قراردادي كه مراحل قانوني را طي كرده است تا به اينجا برسد و حقوق مردم ضايع نشود،‌ اينگونه بايد رفتار كنيم؟ چرا نبايد براي دولتي كه اين همه با مجلس و رهبري هماهنگ است و قرار دادها را با دقت مورد توجه قرار مي‌دهد،‌ جايگاهي قائل باشيم؟

او با اشاره به صحبت هاي قاضي پور كه به مقايسه قرارداد توتال به قراردادهاي نفتي دوره قاجار پرداخت بود،‌ گفت: يكي از نمايندگان محترم چند نمونه از دوره‎هاي قبل انقلاب را ذكر كردند،‌ اين التذهبون؟ چرا جمهوري اسلامي را با قبل انقلاب مقايسه مي كنيد؟، ما مي توانيم نقش مدرس را داشته باشيم،‌ اما مدرس ويژگي هايي دارد كه يكي از آنها فهم شرايط زمان و مكان است! ما در زمانه جمهوري اسلامي هستيم كه رهبر در راس آن است و سه قوه وجود دارند. در دوره قاجار كه نيستيم! گاهي آدم گله مند مي شود كه نكند بدون آنكه ما بدانيم،‌ اراده اي در كار باشد كه بخواهد درهاي سرمايه گذاري خارجي و داخلي را قفل كند.

كريمي قدوسي هم براي قانع كردن نمايندگان براي موافقت با اين طرح گفت: يك بار صنعت هسته اي را مچاله كرديد ولي تحريم‌ها برداشته نشده. حالا هم مي خواهيد صنعت نفت را بدهيد؟ فردا هم لابد علم را مي خواهيد بدهيد! 123 ميليون دلار به يك مسئولي كه قدرت جذب و جلب داشت رشوه داده شد كه جلوي دهان مخالفانش را ببندد كه آن آدم هم به زندان رفت. با يك شركت سراپا فساد مي خواهيم قرار داد ببنديم؟ كلوپ نفت و گاز در ايران تشكيل شد، برخي خودشان و برخي هم آقازاده هايشان هستند،‌ اين كلوپ از اين قراردادها سود مي برد. هرچند به اين طرح راي نمي دهيد اما ما وظيفه مان را انجام داديم.

سرانجام نوبت به رأي گيري رسيد؛ اما هنگام راي گيري مطهري گفت كه برخي از امضا كنندگان امضا خودشان را پس گرفته اند. قرار بر شمارش امضاهاي باقي مانده گذاشته شد و فرهنگي اعلام كرد «با توجه به اينكه تعداد امضا كنندگان كمتر از 15 نفر هستند،‌ قانونا اين طرح قابل بررسي نيست،‌ پس انگار طرحي وجود ندارد كه اصلا راي گيري شود.»

در اين ميان صداي فرياد حاجي دليگاني به گوش مي‎رسيد كه از رئيس درخواست مي‎كرد تا نام نمايندگاني كه امضايشان را پس گرفتند را بخواند و تعدادي از نمايندگان هم با همهمه كردن دنبال اسامي بودند كه نامشان حذف شده است. اما سرانجام اين طرح پرحاشيه به دليل عدم حد نصاب امضاها، در اين نقطه متوقف شد.
نظرات بینندگان