arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۴۶۱۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۲۳ تير ۱۳۹۶

وزیر خارجه قطر: از کشورهایی که در بحران کنار ما ایستادند قدردانی می‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه قطر که در ترکیه به سر می‌برد از کشورهایی که در بحران خلیج فارس در کنار دوحه ایستادند قدردانی کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، "شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی" وزیر امور خارجه قطر در کنفرانس خبری مشترک با "مولود چاووش اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه گفت که در حال آماده‌سازی مقدمات برگزاری سومین نشست شورای عالی همکاری استراتژیکی قطر و ترکیه هستیم.

وی ابراز امیدواری کرد که بحران کنونی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در چارچوبی از احترام متبادل و مساوات حل شود و از همان ابتدای بحران، تحریم‌هایی که علیه قطر اعمال شد را رد کردیم.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در ادامه سخنانش گفت: بحران خلیج فارس می‌بایست از طریق مذاکره و گفت‌وگو در فضایی برادرانه حل شود و از تلاش‌های "رکس تیلرسون" وزیر امور خارجه آمریکا برای حل بحران خلیج فارس حمایت می‌کنیم.

مولود چاوش اوغلو نیز در این کنفرانس خبری گفت که از موضع عاقلانه قطر در قبال بحران خلیج فارس قدردانی می‌کنیم.

وی تاکید کرد: خواسته کشورهای محاصره کننده قطر نباید حق حاکمیت این کشور را نقض کند و می‌بایست با قوانین بین‌المللی همخوانی داشته باشد.

وزیر خارجه ترکیه گفت: توافقنامه‌ای که قطر و آمریکا امضا کردند پایبندی دوحه در مبارزه با تروریسم را اثبات می‌کند.

چاوش اوغلو اضافه کرد: تلاش‌های آنکارا برای حل بحران خلیج فارس تحت رهبری "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه ادامه خواهد یافت.

وزیر امور خارجه قطر در ادامه این کنفرانس خبری گفت: برخی خبرها درباره شکست وزیر امور خارجه آمریکا در حل بحران خلیج فارس، پایه و اساسی ندارد.

وی به نیابت از ملت قطر از ترکیه بابت مخالفت با محاصره قطر قدردانی کرد.

محمد بن عبدالرحمن اضافه کرد: کسانی که بحران خلیج فارس را پیگیری می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که اتهاماتی که علیه قطر مطرح شده بر اساس موضوعات غیر واقعی بوده و بر اساس حقیقت نبوده است.

وی از مواضع کشورهای دوست و برادر که در بحران خلیج فارس در کنار قطر ایستادند قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه قطر گفت: کشورهای محاصره کننده قطر تلاش‌های مبارزه با تروریسم را در سطح بین‌المللی با وقفه و معطلی مواجه کرده‌اند. در حالی که 40 روز از محاصره قطر می‌گذرد اما کشورهای محاصره کننده تا کنون هیچگونه دلیلی بر اینکه قطر از تروریسم حمایت می‌کند ارائه نکرده‌اند.

وی افزود: قطر به صورت سازنده و با بلوغ با بحران خلیج فارس تعامل کرد و ارتباطات با دولت کویت و آمریکا برای دستیابی به راهی برای حل بحران خلیج فارس ادامه دارد.

محمد بن عبدالرحمن گفت: میانجی‌گری واحدی وجود دارد که امیر کویت هدایت آن را بر عهده داشته و کشورهایی نظیر آمریکا و انگلیس و ترکیه آن را همراهی می‌کنند.
نظرات بینندگان