arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۵۳۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۸ - ۲۷ تير ۱۳۹۶

داورزنی: خطر تعلیق کشتی برطرف شد/ وزارت ورزش دخالتی در دربی آلمان نداشت

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش دخالتی در برگزاری یا عدم برگزاری دربی آلمان نداشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت: وزارت ورزش دخالتی در برگزاری یا عدم برگزاری دربی آلمان نداشت.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، محمدرضا داورزنی در حاشیه مجمع سالیانه فدراسیون کشتی درباره تصویب اساسنامه این فدراسیون گفت: یکی از اشکالاتی که اتحادیه جهانی به اساسنامه فدراسیون گرفته بود نگرانی‌ها را برطرف کردیم. با توجه به شرایطی که ما در وزارت ورزش به دنبال اساسنامه‌ها بودیم و در وزارتخانه به انجام رساندیم اساسنامه‌ای در حال آماده شدن برای تصویب در هیأت دولت است که تمام مواردی که اتحادیه جهانی کشتی آورده بود مرتفع شده است.

وی ادامه داد: امروز آن نکات به تائید مجمع رسید و به اتحادیه جهانی کشتی ارسال می‌شود. نگرانی که مردم و کارشناسان برای خطر تعلیق داشتند خوشبختانه تقریباً برطرف شده و امروز مجمع اشکالات را برطرف کرد و گزارش این مجمع به اتحادیه جهانی ارسال خواهد شد. اتحادیه جهانی 6-7 مورد ایراد گرفته بود که آن را برطرف کردیم.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: تلاش اتحادیه جهانی در جهت استقلال فدراسیون‌های ملی کشتی است اما ما هم الزاماتی در دستگاه‌های نظارتی داریم که به گونه‌ای در اساسنامه تهیه شده برای فدراسیون‌های مختلف دیده شده است که در آن نقش مستقیم دخالتی دولت را خارج و سعی کردیم مجامع نقش محوری در انجام تصمیمات و برنامه‌ها داشته باشند و کلیه تصمیم‌گیری‌ها در مجامع اتفاق بیوفتد. بحث‌هایی که فدراسیون‌های جهانی و IOC مبنی بر عدم دخالت دولت‌ها دارند که فقط شامل حال ما هم نمی‌شود و بسیاری از کشورهای دیگر هم می‌شود با مسیری که طی شده سعی شده رعایت شود، از سویی سیاست‌های کلی کشور هم رعایت شود.

داورزنی افزود: این مسئله در فدراسیون کشتی حل شده و برای سایر فدراسیون‌ها هم در مجامع آنها این اصول ارائه می‌شود تا پس از تصویب مجامع‌شان به فدراسیون‌های جهانی ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی این اساسنامه برای تصویب به هیأت دولت می‌رود، گفت: کارشناسان حقوقی در حال بررسی چهارچوب‌های حقوقی اساسنامه هستند تا ادبیات حقوقی تدوین و ویرایش شود. چند کارشناس خبره هم از نظر حقوقی چهارچوب‌ها را بررسی می‌کنند که فکر می‌کنم ظرف یک تا دو هفته آینده برای ارسال و تصویب در هیأت دولت آماده شود تا در اختیار فدراسیون‌ها برای ارائه در مجامع قرار گیرد.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: همزمان این اساسنامه باید در دو بخش به تصویب برسد. هم در فدراسیون‌های جهانی و هم دولت اما چون نمی‌توانستیم 52 اساسنامه را به دولت بدهیم ابتدا باید با یک اساسنامه مرجع چهارچوب کلی را در دولت به تصویب برسانیم تا نوع وظایف و سازمان اداری فدراسیون‌ها در اساسنامه خودشان پیش‌بینی و تدوین شود چون روح حاکم بر فدراسیون‌ها استقلالی است که باید داشته باشند.

داورزنی درباره دلیل ناهماهنگی‌ها برای برگزاری دربی آلمان و لغو این دربی گفت: در این بخش وزارتخانه دخالتی نمی‌کند، معمولاً درخواست‌هایی که توسط فدراسیون‌ها می‌آید در شورای برون‌مرزی مورد بررسی قرار می‌گیرد. درخواستی هم برای برگزاری یک فان‌دربی در اروپا مطرح شده بود که مسئولیت آن با خود باشگاه‌ها بود. از این مورد کارها در تمام دنیا به عنوان کارهای تجاری انجام می‌شود اما درست است که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دولتی هستند اما وزارت ورزش دخالتی در این امور ندارد و هیأت مدیره و ساختار اداری دو باشگاه تصمیم‌گیرنده هستند.

وی در پاسخ به این سوال که با این شرایط و تصمیم‌گیری‌ها مردم تحت فشار قرار گرفتند، گفت: وقتی ساختار تصمیم‌گیری اشکال داشته باشد این اتفاق می‌افتد. زمانی که قرار است کاری انجام شود باید یک جایی بحث به نتیجه برسد اما وقتی روی اصل موضوع بحث و اختلاف نظر وجود دارد باید انتظار چنین مواردی را هم داشت.

معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: مسابقاتی که به شکل تجاری برگزار می‌شود برای باشگاه‌های بزرگ دنیا هم اتفاق می‌افتد تا از منافع آن بهره ببرند. با این وجود وزارت ورزش در تنظیم این برنامه‌ها نه تنها در فوتبال بلکه در سایر رشته‌ها هم دخالتی ندارد چون در شأن آن نیست که بخواهیم دخالت کند البته برخی مواقع نهادهای امنیتی هم باید دقت لازم را داشته باشند و نظر خود را به عنوان مسئول در این حوزه ارائه می‌کنند که در زمان خودش اجرایی می‌شود.
نظرات بینندگان