arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۵۵۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۱ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۰

نظر مراجع درباره كپي رايت

اين روزها از گوشه و كنار خيابان‌ها كه گذر مي‌كنيم، بساط سي‌دي فروش‌هايي را مي‌بينيم كه ‌ گاهي در ميان محصولات‌شان فيلم‌هاي روز سينماي ايران هم ديده مي‌شوند. قاچاق محصولات فرهنگي مدت‌هاست كه گريبانگير سينماي ايران شده و گاهي صدمات جبران‌ناپذيري به سرمايه تهيه‌كننده‌ها وارد مي‌كند كه در مقياس بالاتر به ضرر سينماي ايران تمام مي‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تهران امروز نوشت: اين روزها از گوشه و كنار خيابان‌ها كه گذر مي‌كنيم، بساط سي‌دي فروش‌هايي را مي‌بينيم كه ‌ گاهي در ميان محصولات‌شان فيلم‌هاي روز سينماي ايران هم ديده مي‌شوند. قاچاق محصولات فرهنگي مدت‌هاست كه گريبانگير سينماي ايران شده و گاهي صدمات جبران‌ناپذيري به سرمايه تهيه‌كننده‌ها وارد مي‌كند كه در مقياس بالاتر به ضرر سينماي ايران تمام مي‌شود.

در طول اين سال‌ها كه تهاجم فرهنگي همواره يكي از دغدغه‌هاي مسئولان بوده، دولت جمهوري اسلامي تلاش‌هاي متعددي را براي مبارزه و خنثي‌سازي اين هجوم انجام داده است از جمله ساخت فيلم‌هاي قابل قبول و مجاز تا مردم علاقه‌مند به تماشاي فيلم، بتوانند محصولات مناسب با فرهنگ و شئونات و شرع و عرف خودمان را تماشا كنند اما عده‌اي سودجو و احيانا آلت‌دست بيگانگان اقدام به كپي غيرمجاز اين فيلم‌ها كه صدها ميليون تومان براي سازنده آن هزينه در برداشته، كرده و آن را به طور غيرمجاز وارد بازار مي‌‌كنند و صاحبان فيلم را متضرر كرده و در نتيجه به آن هجوم وحشتناك كمك مي‌كنند. البته خريداران اين آثار هم نبايد خودشان را بي‌تقصير بدانند. اما نكته مهم اينجاست به جز مشكل اخلاقي و فرهنگي، اين كپي‌هاي غيرمجاز از لحاظ شرعي هم مورد تاييد نيستند.

پيرو پاسخ دفتر استفتائات مراجع عظام تقليد در مورد تهيه و تكثير غيرمجاز محصولات سمعي و بصري، دبير كل ستاد مبارزه با محصولات غيرمجاز خواستار برخورد و معرفي افراد خاطي توسط تمامي مديران كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌ها شد. در پي شبهات موجود در ميان مردم و مسئولين اجرايي، قضايي و امنيتي در خصوص مشروع يا قانوني بودن استفاده از كپي محصولات مجاز يا محصولات بدون مجوز، ستاد مبارزه با محصولات غيرمجاز سمعي و بصري طي سنوات گذشته و روزهاي اخير از محضر آيات عظام و مراجع تقليد در خصوص استفاده غيرمجاز از محصولات فرهنگي و كپي فيلم‌ها، سوال نموده كه پاسخ استفتائات مراجع بدين شرح است:

آيت‌الله خامنه‌اي: به طور كلي حكم اينگونه امور تابع قوانين و مقررات نظام جمهوري اسلامي است و بايد طبق آن عمل شود و تخلف آن جايز نيست.

آيت‌الله سيستاني: چاپ و نشر آنها اگر برخلاف قانون باشد، اشكال دارد.

آيت‌الله شبيري زنجاني: اين عمل حرام است. تكثير بدون اجازه توليدكننده موجب برهم زدن نظم عمومي و هرج و مرج مي‌شود.

آيت‌الله مكارم شيرازي: اين كار جز با رضايت توليدكنندگان اصلي آن جايز نيست.

آيت‌الله موسوي اردبيلي: هرگونه تصرف و استفاده از اين‌گونه توليدها بايد با اجازه صاحب و مالك و ذي‌حق آنها باشد و استفاده‌كننده بدون اذن، ضامن حقوق از دست رفته صاحب و ذي‌حق مربوط مي‌باشد.

آيت‌الله نوري همداني: كپي گرفتن از فيلم‌هاي مزبور بدون اجازه صاحبان امتياز جايز نيست و حرام مي‌باشد و ضامن هستند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني: كپي رايت و امثال آن وجه شرعي ندارد و در صورتي كه در ضمن معامله سي‌دي شرط شود كه از آن نسخه‌برداري نشود بايد مطابق شرط عمل شود و تخلف از آن تكليفاً جايز نيست.

پيرو پاسخ اين مراجع، دبير كل ستاد با توجه به روشن و شفاف بودن نظرات آيات عظام طي نامه‌اي از مديران كل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي سراسر كشور و با ارسال چند نمونه از هولوگرام با آرم ستاد خواستار معرفي افراد خاطي به مراجع ذي‌ربط قانوني شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
مجتبئ
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
2
5
تو امریکا یه فیلم رو 19000 تومان میفروشند حدود 50 تا 60 میلیون نفر میخرند و تازه روی فیلم هاشون فیلترهایی میگذارند که نتوان انرا در کشورهای دیگر اجرا کرد اما در ایران مردم حاضر نیستند به خاطر یک فیلم زیبا 2000 تومان پول بدن ..و البته بعضی ها هستند که ارجینال هم میخرند ولی تعداد این افراد بسیار کم است نسبت به غیر ارجینال!!!یه ویدئو کلوپ هسته سر کوچمون دوسته منم هسته بعضی وقتا میرم پیشش میشینم میبینم 4 تا 5 فیلم را در درون یک دی وی دی رایت میکند و هزار تومان میفروشد خودتان حسابش رو بکنید هر فیلم 200 تومان..حال اگر قیمت اون دی وی دی ارجینال رو هم حساب کنیم فقط قیمت دی وی دی های خامش 150 تومان است..به نظر شما این یعنی چی؟؟؟

البته من تا حالا که ندیدم کسی که از دوستم خرید میکند ارجینال بخرد البته بجز قهوه ی تلخ....و جالب اینجاست که مشتری زیادی هم دارد!!!

به نظر من یکی از عواملی که مردم فیلم را ارجینال نمی خرند (البته فقط فیلم نیست)عدم مسئولیت در برابر سینما ی کشور و اینکه واقعا بعضی را من دیدم که همان فیلم هزار تومانی را هم نسیه میگیرند ....دیگر چه برسد به ارجینال

انتخاب جان هاستت چاپ کن...
مردغارنشین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
2
9
یعنی از این به بعد کانال 3 دیگه فوتبال های خارجی که لوگوی شبکه ماهواره ای که ازش بی اجازه گرفته ودارن پخش میکنن رو پوشانده دیگه نشون نمی دهد ؟
کانال 3 خودش بزرگترین مجرم دراین زمینه هستش
نظرات بینندگان