arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۶۱۰
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۸ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۰

ارتش آمریکا درپی روابط با ایران!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک روزنامه غربی در گزارشی با اشاره به تمایل ارتش آمریکا برای برقراری رابطه با تهران و پکن در موضوع افغانستان از طرح واشنگتن برای حضور هزاران سرباز آمریکایی در این کشور تا سال 2024 پرده برداشت.

به گزارش انتخاب، دیلی تلگراف در گزارشی فاش کرد: دولت آمریکا و افغانستان در آستانه انعقاد قرارداد پیمان راهبردی هستند که بر اساس آن هزاران سرباز آمریکایی می توانند تا سال 2024 در این کشور جنگ زده باقی بمانند.

بر اساس این گزارش، این توافقنامه نه تنها به مربیان نظامی بلکه به نیروهای ویژه آمریکایی و نیروی هوایی اجازه می دهد تا در افغانستان بمانند. این درحالیست که عقد این توافقنامه خشم کشورهای همسایه از جمله پاکستان و ایران را برانگیخته است.

در همین حال یک مقام ارشد افغانی در شورای صلح که خواست نامش فاش نشود، گفت: عقد این توافقنامه هرگونه تلاش را برای وادار کردن طالبان برای حضور بر سر میز مذاکرات آشتی به خطر می اندازد. همچنین بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ارتش آمریکا خواهان برقراری روابط با پاکستان، چین و ایران در مورد افغانستان است.

مقامات آمریکایی و افغانی همچنین درباره انعقاد این توافقنامه پیش از برگزاری کنفرانس بن در آلمان در دسامبر آتی ابراز امیدواری کردند. "باراک اوباما" رئیس جمهوری ایالات متحده و "حامد کرزای" همتای افغانی هفته گذشته درباره تسریع در روند مذاکرات تاکید کردند و مشاوران امنیت ملی این دو کشور سپتامبر در واشنگتن دیدار می کنند.

"رنگین دادفر سپنتا" رئیس شورای امنیت ملی افغانستان نیز با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در جریان این مذاکرات به دیلی تلگراف گفت: در صورت عدم انعقاد این قرارداد تا ماه دسامبر مقامات آمریکایی ناامید می شوند.

سفیر روسیه در کابل نیز بر این باور است: افغانستان نیازمند کمک اقتصادی و صلح در این کشور است و پایگاه های نظامی ابزاری برای برقراری صلح و ثبات در این کشور نیستند.
نظرات بینندگان