arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۷۲۳
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۷ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۰

اينجا بد بوترين جاي شهر نيست

برخي از شركت هاي عطرسازي ژاپن براي مشاركت در ساخت توالت هاي عمومي اعلام آمادگي كرده اند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برخي از شركت هاي عطرسازي ژاپن براي مشاركت در ساخت توالت هاي عمومي اعلام آمادگي كرده اند

به گزارش انتخاب به نقل از اعتماد، آيا تاكنون از يك سرويس بهداشتي يا همان توالت عمومي استفاده كرده ايد كه به خاطر تميز بودن و طراحي ويژه آن، نشاني اش را به دوستان و آشنايان خود بدهيد؟ اين سوالي بود كه شركت امريكايي سينتاس بر اساس آن براي انتخاب بهترين توالت عمومي جهان اقدام به برگزاري يك مسابقه جهاني كرد. اين شركت در اطلاعيه خود اعلام كرده بود حتي اگر قصد داريد از اين طريق رستوران، هتل يا مدرسه خود را تبليغ كنيد، كافي است با ارسال عكسي از سرويس بهداشتي محل مورد نظرتان در اين مسابقه شركت كنيد.

اما اين سوال مشهور شركت سينتاس براي بسياري از شهروندان و مديران شهري نيز قابل توجه است به ترتيبي كه شهرداري هاي نقاط مختلف دنيا براي جلب رضايت شهروندان از خود، شيوه ها و تكنولوژي هاي نويني براي ساخت و تجهيز توالت هاي عمومي به كار مي برند.

بطور كلي امروزه توالت هاي عمومي در شهرها كاركردهاي سنتي خود را از دست داده و به عنوان يك سازه مهم و كليدي در سطح شهرها، روي نقشه هاي شهري خودنمايي مي كنند. برخلاف اين رويه، توالت هاي عمومي در شهرهاي ما چندان به عنوان يك سازه امن و خدمات دهنده ديده نمي شوند. در تهران كمتر توالت عمومي را مي توان يافت كه براي رده هاي مختلف سني، از كودكان تا كهنسالان امكانات ويژه داشته باشد يا اينكه آنقدر تميز و شيك باشد كه يكي از ما ترغيب شويم عكس آن را براي انتخاب زيباترين توالت عمومي جهان بفرستيم. در گزارش پيش رو، تجربه چند شهر در حوزه ساخت و تجهيز توالت هاي عمومي نقاط مختلف دنيا به اختصار آمده است.
   
    براي انتقاد ايميل بزنيد

    شهر ادينبورگ پايتخت اسكاتلند با 450 هزار نفر جمعيتي كه در خود جاي داده، 32 ساختمان توالت عمومي رايگان براي شهروندانش در سطح شهر دارد كه هر يك به فراخور مكان و فضايي كه در آن قرار گرفته اند خدمات و امكانات متنوعي را در اختيار شهروندان اين شهر قرار مي دهد. در سايت رسمي شهرداري ادينبورگ و در بخش خدمات رفاهي شهروندان، از 32 توالت عمومي در سطح شهر ادينبورگ نام برده شده و ايميل، تلفن و آدرس ساختمان توالت عمومي با نقشه براي دسترسي آسان در اختيار شهروندان قرار گرفته است.

حتي امكان جست وجوي نزديك ترين توالت عمومي نسبت به خياباني كه در آن حضور داريد و امكاناتي كه در آن براي معلولين و كودكان وجود دارد در اين سايت براي كاربران در نظر گرفته شده است. بيشتر توالت هاي عمومي شهر ادينبورگ 24 ساعته باز هستند اما برخي از آنها از ساعت 8 صبح تا 6 عصر به ارايه خدمات مي پردازند.

برخي از اين توالت ها به دليل نزديكي به مراكز درماني، موسسه هاي توانبخشي و مراكز ويژه معلولين، خدمات ويژه يي را به شهروندان معلول براي استفاده راحت تر آنها از سرويس هاي بهداشتي و روشويي ها ارايه مي كنند. در بسياري از اين توالت هاي عمومي اتاقي كوچك با ميز يا سكوهايي براي عوض كردن پوشك نوزادان در نظر گرفته شده كه بسياري از مادران از اين فضا براي تعويض پوشك نوزاد يا كودك خود استفاده مي كنند. شهروندان و كاربران اين توالت هاي عمومي اين امكان را دارند تا پيشنهادات و انتقادات خود را از طريق ايميل اعلام شده در سايت براي مسوولان شهري ارسال كرده و نظرات خود را بطور مستقيم با مديران مربوطه در ميان بگذارند.
   
    شوكه نشويد!
    افرادي كه براي نخستين بار به بانكوك سفر مي كنند بطور عموم پس از استفاده از توالت هاي عمومي اين شهر دچار شوك مي شوند. در بسياري از شهرهاي مختلف تايلند از جمله بانكوك، پايتخت اين كشور خدمات ماساژ تايلندي پس از استفاده از سرويس هاي بهداشتي به صورت رايگان به شهروندان و توريست ها ارايه مي شود.

به اين ترتيب كه نيروي انساني مستقر در توالت هاي عمومي پس از استفاده كاربر از سرويس بهداشتي و زماني كه وي مشغول شست و شوي دست ها در روشويي است تكنيك هاي ساده ماساژ تايلندي روي شانه ها و كتف وي اجرا مي شود تا خستگي و كوفتگي عضلات برطرف شده و در اين فرصت كوتاه بخشي از تنش ها و اسپاسم هاي عضلاني افراد از بين برود.

علاوه بر اين ارايه دستمال هاي كاغذي و حوله يي گرم براي خشك كردن دست ها از ديگر خدماتي است كه در برخي از توالت هاي عمومي تايلند به شهروندان ارايه مي شود. اگر چه ارايه اين خدمات در تايلند يكي از راه هاي جذب توريست و معرفي تكنيك هاي درماني ماساژ تايلندي در اين كشور است اما با اين وجود در سال هاي گذشته برنامه هاي متعددي از سوي مسوولان بهداشت اين كشور براي ارتقاي استانداردهاي توالت هاي عمومي در شهرهاي تايلند و نزديك شدن آنها به استانداردهاي جهاني صورت گرفته است.

 وزير بهداشت تايلند در سال 2006 پس از مطالعه گزارش بررسي 6149 توالت عمومي در 12 استان اين كشور متوجه شد كه 5993 توالت عمومي كه بالغ بر 97 درصد توالت هاي عمومي اين كشور را تشكيل مي دهد فاقد استانداردهاي بهداشت جهاني در اين زمينه است.

اين مساله موجب شد در همان سال كميته يي براي ارتقاي كيفيت بهداشتي و استانداردهاي توالت هاي عمومي در استان هاي مختلف تايلند تشكيل شود تا شهروندان تايلندي از توالت هاي عمومي سالم، بهداشتي و ايمني برخوردار شوند. در اين طرح معماري و طراحي ساختمان توالت هاي عمومي براي كاربري آسان و ايمن براي كاربران و مكانيزه كردن دفع زباله ها و تامين نيروي انساني مكفي براي تميز كردن و پاكسازي اين مكان در دستور كار قرار گرفت به گونه يي كه در همان سال شهروندان اين كشور شاهد بهبود 20 درصدي وضع توالت هاي عمومي و خدمات رفاهي آن بودند.
   
    انتظار بالاي شهروندان

    در انگليس استانداردهاي مختلفي براي ارايه خدمات توسط توالت هاي عمومي رايگان در سطح شهرها در نظر گرفته شده است.

 ارايه فضاي مساوي براي توالت مردان و زنان و در شرايطي خاص تخصيص فضاي بزرگ تر براي زنان، وجود توالت هاي ويژه معلولين، متناسب بودن تعداد توالت هاي عمومي با تراكم جمعيت در مناطق، ارايه خدمات در تمام ساعات شبانه روز، دسترسي آسان به توالت هاي عمومي و ارايه تابلوها و علايم شهري مورد نياز براي رديابي آنها، ضرورت ايمني توالت ها براي پيشگيري از جرم و جنايت و سرانجام تخصيص بودجه لازم براي به كارگيري نيروي انساني از جمله مهم ترين شرايطي است كه لازم است توالت هاي عمومي در انگليس از آن برخوردار باشند.

 بر اساس استانداردهاي ارايه شده از سوي انجمن توالت هاي عمومي در بريتانيا هر اتاقك توالت عمومي زنانه براي 550 زن و هر اتاقك توالت عمومي مردانه براي 1100 مرد در نظر گرفته شده است.

 با اين وجود و با رعايت بسياري از استانداردهاي لازم در اين زمينه با نگاهي گذرا به اخبار موجود در سايت هاي خبري مي توان دريافت كه بسياري از شهروندان اين كشور از كمبود توالت هاي عمومي در سطح شهرها بويژه مراكز عمومي و مركزي شهرها در انگليس شكايت دارند.
   
    يك گالري هنري مستقل

در ژاپن، توالت هاي عمومي در فروشگاه هاي بزرگ، كتابفروشي ها، فروشگاه هاي لوح فشرده و همچنين پارك ها و ايستگاه هاي قطار براحتي يافت مي شوند. در دهه ؟جنبشي براي ساخت توالت هاي تميز تر و ميهمان نواز در ژاپن آغاز شد.

امروزه در توالت هاي عمومي هر دو نوع توالت سنتي ژاپن و توالت هاي غربي استفاده مي شود با اين وجود در ايستگاه هاي قطار و مدارس عمومي در سراسر ژاپن تنها توالت هاي سنتي به كار مي رود. در توالت هاي مخصوص معلولين تنها از توالت هاي فرنگي استفاده مي شود.

«اپراتور سكه يي» توالت، دستگاه خودكاري است كه در بيرون توالت ها نصب مي شود تا در ازاي انداختن سكه، كاغذ توالت در اختيار استفاده كنندگان قرار دهد. در توالت هاي عمومي ژاپن صابون براي شستن دست ها و دستمال خشك كن يافت مي شود.

برخي از توالت هاي عمومي به خشك كن هايي كه با هواي گرم كار مي كنند مجهز شده اند تا از استفاده گسترده از دستمال خشك كن جلوگيري شود. برخي افراد بدون اينكه از توالت استفاده كرده باشند از دستگاه خشك كن استفاده مي كنند. اين موضوع به عنوان يك رخنه فرهنگي از فرهنگ هاي ديگر در ژاپن تلقي شده و اخيرا توسط مسوولان براي جلوگيري از اشاعه آن كميته يي تشكيل شده است. در ژاپن تميزي توالت اهميت خاصي دارد بطوري كه گاهي اوقات براي توصيف زيبايي از معادل توالت استفاده مي شود.

 اين موضوع شايد دليل موفقيت هر دو نوع توالت سنتي ژاپني و توالت هاي غربي در اين كشور باشد كه با كمترين تماس فيزيكي به شهروندان خدمات ارايه مي كند. در اين كشور بسياري از شركت هاي سازنده عطر در حال ساخت عطرهاي مخصوص توالت هستند.

يك شركت در حال ساخت دارويي است كه همرا غذا مصرف مي شود و باعث از بين رفتن بوي مدفوع مي شود. در اغلب شهرهاي شلوغ و متراكم ژاپن فضاي توالت ها كوچك است و در نتيجه بايد توالت جزو فضاهاي شخصي براي مردم محسوب شود. در برخي از اتاق هاي توالت ممكن است قفسه كتاب قرار داده شود. برخي افراد در اتاق توالت روزنامه مي خوانند يا اينكه افرادي به پوستر و نوشتارهايي كه به در و ديوار اتاق هاي توالت نصب شده نگاه مي كنند.
نظرات بینندگان