arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۷۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۳ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۶

سازمان حج: برقراری دوباره عمره به شرایط اجرایی حج امسال منوط است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرپرست سازمان حج و زیارت به دنبال اعلام آمادگی وزارت حج عربستان برای میزبانی از ایرانی‌ها در عمره سال آینده، تاکید کرد: برقراری دوباره عمره به شرایط اجرایی حج امسال منوط است.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، «محمد عبدالرحمن بیجاوی»، معاون وزیر حج عربستان روز یکشنبه در مراسم استقبال از نخستین گروه از زائران ایرانی گفته بود: بسیار خرسندیم که بار دیگر شاهد حضور زائران ایرانی در مناسک حج هستیم و علاقمندیم که از زائران ایرانی در عمره مفرده نیز میزبانی کنیم.

«حمید محمدی» در واکنش به این اظهارات و در پاسخ به پرسش ایسنا درباره سرانجام عمره، گفت: از سرگیری عمره به شرایط حجاج ایرانی در عربستان و حج امسال بستگی دارد. باید ببینیم طرف مقابل به آنچه در توافقنامه قید شده و مسائلی که ما نسبت به آن احساس هستیم، عمل می‌کند. اگر مشکلی در این زمینه نباشد، به امید خدا شرایط اجرایی عمره نیز فراهم خواهد شد.

وی در ادامه درباره بدتعهدی شرکت‌های سعودی در جابجایی ۵۰ درصد از زائران اعزامی ایران به حج طبق توافق موجود، اظهار کرد: امور اجرایی حج کار بسیار سختی است. سازماندهی اعزام ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر و ارائه خدمات به آنها در کشوری که قوانین‌اش در اختیار ما نیست، دشوار است. پرواز هم چنین شرایطی دارد.

محمدی اضافه کرد: براساس توافقی قدیمی دو کشور، ۵۰ درصد پروازهای حج را سعودی‌ها باید انجام می‌دانند که به این تعهد عمل نکردند، البته ما از همان ابتدا اصرار داشتیم این ظرفیت را به شرکت‌های ایرانی بسپارند، اما آنها قبول نکردند، ولی در ادامه به دلیل تاخیر چهارماهه‌ای که در پیگیری برنامه‌ها ایجاد شد، سعودی‌ها با وجود تمایلی که برای مشارکت داشتند، اما در عمل ظرفیت این کار را نداشتند و اعلام کردند از عهده این کار برنمی‌آیند، بنابراین باید برای ۲۵ درصد از آن ۵۰ درصد برنامه ریزی شود تا از ظرفیت داخلی استفاده کنیم.

او همچنین درباره رفع مشکل ویزای نمایندگان کنسولی اعزامی به عربستان، گفت: فرایند صدور ویزای کنسولی‌ها در حال انجام است.

سرپرست سازمان حج و زیارت همچنین به زائران توصیه کرد؛ همه قوانین و ضوابط حساسیت‌زا در عربستان را رعایت کنند تا مشکلی در روند و اجرای حج پیش نیاید.
نظرات بینندگان