arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۷۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۶

تضعیف عصب شنوایی با استفاده مداوم از هندزفری/ کاهش شنوایی برگشت پذیر نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو هیأت مدیره انجمن گوش، گلو و بینی گفت: استفاده بیش از 5، 6 ساعت از هندزفری در طول روز عصب شنوایی را ضعیف می‌کند و این کاهش شنوایی برگشت‌پذیر نیست و درمان نخواهد شد.

به گزارش انتخاب، علیرضا جعفری عضو هیأت مدیره انجمن گوش، گلو و بینی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص خطرات استفاده مداوم از هندزفری، گفت: استفاده از هندزفری می‌تواند سبب عفونت گوش خارجی شود زیرا در حقیقت یک جسم خارجی را وارد گوش می‌کنیم. این هندزفری با پخش آهنگ با صدای بلند روی عصب و حلزون شنوایی اثر می‌گذارد و به مرور باعث کاهش شنوایی می‌شود.

وی افزود: گفته می‌شود استفاده بیش از 5، 6 ساعت در طول روز از هندزفری، عصب شنوایی را ضعیف می‌کند اما ما توصیه می‌کنیم در طول روز بیشتر از یک ساعت استفاده نشود. این کاهش شنوایی برگشت‌پذیر نیست و درمان نخواهد شد.

جعفری، اضافه کرد: از آنجایی که هندزفری در هر فضایی قرار داده می‌شود خود عامل انتقال عفونت به پوست داخل گوش است، این پوست بسیار نازک و حساس است و سبب عفونت کانال خارجی می‌شود.

عضو هیأت مدیره انجمن گوش، گلو و بینی در خصوص علایم عفونت گوش، گفت: احساس درد شدید که همراه با بلع و فشار روی گوش بیشتر می‌شود همچنین گاهی همراه با ترشحات خفیفی است.

وی راه درمان این عفونت را بسته به علت ایجاد عفونت دانست و گفت: مهمترین راه درمان، مصرف آنتی‌بیوتیک است اما حتماً باید توسط متخصص معاینه شود تا علت ایجاد آن مشخص شود.

جعفری نشانه‌های ایجاد عفونت در گوش را این گونه بیان کرد: احساس درد و پری گوش و احساس کاهش شنوایی و اگر این عفونت درمان نشود سبب ترشح مایعی در گوش میانی می‌شود، چسبندگی ایجاد کرده و اثر خود را روی استخوان‌های گوش خواهد گذاشت که امکان دارد در مواردی با هیچ درمانی کاهش شنوایی برنگردد.
نظرات بینندگان