arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۱ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

سکته قلبی و مغزی علت 46 % مرگ ایرانی ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون درمان وزارت بهداشت، علت ۴۶ درصد مرگ و میر ایرانی ها ناشی از بروز سکته های قلبی و مغزی دانست.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، دکتر محمد آقاجانی در نخستین جشنواره تقدیر از مجریان برتر مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی که امروز در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر ۴۶ درصد مرگ ها در کشور به دلیل سکته های قلبی و مغزی است، گفت: این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند و می توان با کنترل عوامل خطر جلوی ابتلای به بیماری های قلبی و مغزی و همچنین سکته ها را گرفت و درمان های موثری برای آن ها انجام داد.

وی، برنامه مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی حاد در قالب بیمارستان های ۲۴۷ و ۷۲۴ را موفقیتی در حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: اجرای این برنامه به علت مرگ و میر بالای ایرانی ها به دلیل سکته های قلبی و مغزی است که ۴۶ درصد علت مرگ ایرانی ها را شامل می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این که از هر دو نفر ایرانی یک نفر به دلیل سکته قلبی و یا مغزی فوت می کنند، گفت: این بیماری ها قابل پیشگیری و درمان هستند و می توان با کنترل عوامل خطر جلوی ابتلای به بیماری های قلبی و مغزی و همچنین سکته ها را گرفت و درمان های موثری برای آن ها انجام داد.

آقاجانی با بیان اینکه امروزه سطوح پیشگیری متفاوت شده است، گفت: گاهی تصور می شود که بیماریها همچون گذشته فقط با کنترل عوامل خطر پیشگیری می شوند در صورتی که درمان سکته های مغزی به دو علت هماهنگی تیم درمان و محدود به زمان بودن درمان سکته ها دچار پیچیدگی شده است.

وی با مهم دانستن پیشگیری ثانویه نیز گفت: پیشگیری ثانویه به این معنی که اگر فردی به دلیل بروز عوامل خطر، دچار تنگی عروق قلبی و مغزی شد و سکته قلبی و مغزی روی داد، به موقع و با روش های نوین درمان می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پیشگیری ثانویه از این حیث اهمیت دارد که فرد بعد از بروز سکته مغزی، دچار معلولیت و بعداز بروز سکته قلبی به نارسایی های قلبی، مرگ و کاهش طول عمر دچار نمی شود و علاوه برآن پیشگیری ثالثیه هم داریم.

آقاجانی خاطرنشان کرد: ابعاد پیشگیری در دنیای امروز متحول شده و نباید فقط خدمات پیشگیری اولیه را به عنوان پیشگیری تلقی کرد.
نظرات بینندگان