arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۸۷۴۴
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۰۹ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

المقداد: برگزاری انتخابات در مناطق کردنشین "مضحک" است/ تمامیت ارضی سوریه جای بحث ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون وزیر خارجه سوریه تصمیم رهبران کرد در شمال این کشور برای برگزاری انتخابات را "مضحک" خواند.

به گزارش انتخاب، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با رویترز و بی‌بی‌سی گفت: برگزاری انتخابات در شمال سوریه از سوی کردها یک "شوخی مضحک" است و سوریه هرگز اجازه نمی‌دهد بخشی از خاکش جدا و تمامیت ارضی آن تهدید شود.

رهبران کردهای سوریه در شمال این کشور پایان ژوئیه، اعلام کردند که قصد دارند انتخابات شورای محلی و پارلمانی را برگزار کنند.

مقداد گفت: ما فکر می‌کنیم که شهروندان سوری‌مان در شمال سوریه هرگز اوضاع کشور را به خطر نخواهند انداخت و به سمت تجزیه سوریه پیش نخواهند رفت. کسانی که در این سمت و سو حرکت می‌کنند بهای اقداماتشان را می‌پردازند.

وی درباره اینکه آیا دولت سوریه تمایل دارد مناطق تحت سیطره کردها را پس بگیرد، گفت: بحث بر سر تمایل نیست، دولت سوریه باید این کار را بکند. تمامیت ارضی سوریه به هیچ وجه جای بحث و جدال ندارد.

مقداد تأکید کرد: مسئولیت جامعه بین‌الملل حفظ وحدت سوریه است. ما از کشورهای خارجی می‌خواهیم حمایتشان را از گروه‌هایی که در سوریه می‌جنگند متوقف کنند.

وی از آمریکا خواست فعالیت‌های خود در داخل سوریه را متوقف کند؛ چراکه اقداماتش غیرقانونی است و موجب کشته شدن هزاران تن می‌شود.

کردهای سوریه و نیروهای همپیمانشان بر بخش‌هایی از شمال سوریه تسلط دارند و این علاوه بر بخش‌هایی است که نیروهای حزب سوریه دموکرات، تحت حمایت واشنگتن  کنترل آن را دارند.

گروه‌های کرد سوریه از نخستین ماه‌های آغاز درگیری در این کشور در سال ۲۰۱۱  مناطق خودگردان ایجاد کردند اما تاکید دارند که قصد جدایی از دمشق را ندارند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان