arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۵۹۸۶۶
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۳ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

دلیل نگرانی روسیه از وضعیت ولایت‌های شمالی افغانستان چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارشناس مسائل نظامی افغانستان با تاکید بر وخامت روابط مسکو و واشنگتن گفت که احتمال استفاده واشنگتن از گروه‌های تروریستی برای نفوذ به کشورهای آسیای مرکزی و تهدید روسیه وجود دارد بنابراین مسکو اوضاع را از نزدیک بررسی خواهد کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از «اسپوتنیک»، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در افغانستان در اظهارات اخیر خود تصریح کرده بود که اگر حکومت افغانستان و آمریکا قادر به مقابله با داعش نیستند، مسکو برای مقابله با آن از گزینه نظامی استفاده خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد روس اظهار کرد: داعش برای گسترش فعالیت خود در افغانستان تلاش می‌کنند بنابراین احتمال سرایت بی‌ثباتی و ناامنی به کشورهای آسیای مرکزی و روسیه، نگرانی زیادی را بوجود آورده است.

کابلوف همچنین به گزارش‌های منتشر شده اخیر درباره حمایت تسلیحاتی از داعش توسط بالگردهای ناشناس اشاره کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز پیش از این گفته بود که دست‌کم در سه ولایت شمالی افغانستان، بالگرد ناشناسی محموله‌هایی را برای داعش ارسال کرده است.

از سوی دیگر، پارلمان افغانستان نیز این بالگردهای ناشناس را به نیروهای آمریکای نسبت بداده بود.

حال این سئوال مطرح می‌شود که منظور کابلوف از متوسل شدن به گزینه نظامی در افغانستان چیست؟ آیا این به این معنی است که مسکو حاضر به اعزام ارتش به افغانستان برای شکست داعش است؟

ژنرال «عتیق‌الله امرخیل» کارشناس مسائل نظامی افغانستان درباره اظهارات مقامات روس گفت که این هشداری درباره احتمال تشدید حضور داعش در افغانستان است و روسیه از ارتش خود در این کشور استفاده نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: مادامی که داعش به مرزهای شش کشور آسیای مرکزی و روسیه حمله نکرده است، فدراسیون روسیه نیز علیه این گروه اقدام نظامی نخواهد کرد.

امرخیل ادامه داد که دلیل نگرانی روسیه از افزایش نفوذ داعش در افغانستان، بویژه در مناطق شمالی این کشور وخیم شدن اوضاع در آسیای مرکزی است.

ژنرال بازنشسته افغان اظهار داشت: مسکو حضور هر گروه تروریستی را در آسیای مرکزی تهدیدی برای امنیت خود می‌داند به همین دلیل است که وزارت دفاع این کشور در ماه ژوئن از تقویت پایگاه‌های نظامی خود در تاجیکستان و قرقیزستان خبر داده بود.

وی گفت که حضور نظامی روسیه در افغانستان مشکلاتی را برای مسکو به وجود خواهد آورد.

پیش از این نیز مسکو بارها از تمایل خود برای کمک‌های سیاسی و نظامی به کابل خبر داده بود اما در عین حال نیز احتمال حضور نیروهای مسلح خود در افغانستان را رد کرده بود.

امرخیل اعلام کرد: با اینکه حکومت افغانستان و متحدان آن تلاش دارند تا داعش را شکست دهند اما این گروه همچنان در حال فعالیت است.

این ژنرال بازنشسته نیروی هوایی افغانستان تاکید کرد که روابط آمریکا و روسیه  در حال وخیم‌تر شدن است، بنابراین واشنگتن ممکن است از گروه‌های مختلف افراطی برای وخیم شدن اوضاع در کشورهای آسیای مرکزی و تحت فشار قرار دادن روسیه استفاده کند؛ به همین دلیل نیز مسکو از نزدیک اوضاع را در افغانستان تحت بررسی دارد.
نظرات بینندگان