arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۶۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۹ - ۱۸ آبان ۱۳۹۶

کلاهبرداری ۱۰ میلیارد تومانی از استاد دانشگاه/ دستگیری کلاهبرداران

۲ نفر که با تأسیس یک دفتر و معرفی خود به عنوان مدیران ارشد نظامی و دولتی و طرح ادعاهای دروغین مبنی بر داشتن ارتباطات ویژه با مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کردند به دام پلیس افتادند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

۲ نفر که با تأسیس یک دفتر و معرفی خود به عنوان مدیران ارشد نظامی و دولتی و طرح ادعاهای دروغین مبنی بر داشتن ارتباطات ویژه با مقامات عالی‌رتبه کشوری و لشکری، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کردند به دام پلیس افتادند.

به گزارش انتخاب، در مورخه ۷ مرداد ۱۳۹۶ یکی از اساتید دانشگاه‌های تهران به نام دکتر .... با مراجعه به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران با طرح شکایتی عنوان داشت: شخصی به نام ناصر انصاری پور ضمن معرفی خود به عنوان یکی از مقامات عالی رتبه نظامی و به بهانه حل و فصل مشکلات حقوقی بنده، با دریافت وکالتنامه جهت پیگیری حقوقی مشکلات بنده اقدام به کلاهبرداری و نقل و انتقال غیرقانونی اموال بنده به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان نموده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع جعل و کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته:

مالباخته پس از حضور در اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: شخصی به نام ناصر انصاری پور ضمن معرفی خود به عنوان یکی از افسران و مدیران عالی رتبه نظامی و همچنین طرح ادعای داشتن روابط نزدیک با مقامات مختلف دولتی و قضایی، اقدام به کلاهبرداری از بنده و تصرف غیرقانونی اموال بنده به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان نموده است.

مالباخته در توضیحات تکمیلی خود به کارآگاهان گفت: یکی از بستگان بنده در منطقه میرداماد زمینی داشت که برای پیگیری مشکلات حقوقی آن به دفتر وکالتی مراجعه و در این مراجعات با شخصی به نام ناصر انصاری‌پور آشنا شده بود که خودش را از مدیران عالی رتبه نظامی معرفی کرده است.

وی افزود: در ادامه و از طریق بستگان خود با این شخص آشنا شده و ایشان با طرح ادعای داشتن ارتباطاتِ ویژه و نزدیک با مقامات عالی رتبه کشوری، لشکری و بویژه مقامات دستگاه قضایی مدعی شد که قادر به حل و فصل تمامی مشکلات حقوقی بنده است.

مالباخته ادامه داد: با این حیله و ترفند، ایشان وکالتنامه‌هایی را از من جهت پیگیری مطالبات حقوقی ام دریافت کرد اما پس از گذشت نزدیک به شش ماه متوجه شدم که این شخص با استفاده از وکالت نامه های صادر شده اقدام به نقل و انتقال املاک و زمین های بنده در مناطق ۱۰ ، ۱۱ تهران و همچنین شهرستان رامسر به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان کرده است.

مالباخته در خصوص پرداخت بالغ بر یک میلیارد تومان وجه نقد به آقای ناصر انصاری پور نیز عنوان داشت: در طول مدت شش ماهی که فکر می کردم آقای ناصر انصاری پور در حال پیگیری امورات حقوقی بنده است ، ایشان به بهانه پرداخت پول به افراد مختلف در دستگاه های مختلف دولتی یا قضایی، بالغ بر یک میلیارد تومان پول نقد نیز از من دریافت نموده است که مستندات آن نیز قابل ارائه است.

تحقیقات پلیسی:

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در جعل عناوین دولتی و کلاهبرداری، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که این اقدامات غیرقانونی باید توسط مجرمی حرفه ای در زمینه جرایم مرتبط با کلاهبرداری انجام شده باشد؛ لذا با بهره‌گیری از بانک مجرمین سابقه‌دار پلیس آگاهی، یکی از مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار به نام «قاسم . ح» ( متولد ۱۳۵۰ ) مورد شناسایی قرار گرفت.

با شناسایی تصویر قاسم . ح از سوی مالباخته به عنوان شخصی که خودش را به نام مجعول ناصر انصاری پور و از فرماندهان عالی رتبه نظامی معرفی کرده، کارآگاهان در بررسی سوابق وی اطلاع پیدا کردند که قاسم . ح حتی دوران خدمت سربازی را نیز سپری نکرده و هیچگونه وابستگی به هیچ کدام از ارگان‌های مختلف دولتی، نظامی و ... ندارد.

همزمان با آغاز اقدامات جهت دستگیری قاسم . ح ، کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی با انجام اقدامات خاص پلیسی موفق به شناسایی یکی دیگر از مجرمین سابقه دار به نام محمدعلی ( متولد ۱۳۵۳ ) شدند که بنا بر اظهارات مالباخته در تمامی جلساتِ خود با متهم اصلی پرونده ( قاسم . ح ) ، این شخص نیز حضور داشته و پیگیری تمامی امورات بر عهده وی بوده است.

دستگیری متهمین:

سرانجام با پیگیری‌های خاص پلیسی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که محمدعلی با حضور در یکی از ادارات ثبت در منطقه شمال تهران قصد نقل و انتقال اموال مالباخته و در واقع فروش آنها را دارد.

بلافاصله کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی در ساعت ۱۱ مورخه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ، با حضور در اداره ثبت اقدام به دستگیری محمدعلی نموده و در بازرسی اولیه از وی موفق به کشف یک وکالتنامه بلاعزل صادره از سوی متهم اصلی پرونده شدند.

محمدعلی ضمن معرفی قاسم . ح به عنوان طراحی اصلی سناریوی کلاهبرداری از مالباخته، عنوان داشت که قاسم به تازگی با تأسیس یک دفتر خصوصی در منطقه باقرخان ، دقیقا به همین شیوه و شگرد و با معرفی خود به عنوان یکی از مدیران عالی رتبه نظامی و یا دولتی و طرح ادعاهای دروغین مبنی داشتن ارتباطات ویژه با مقامات

عالی رتبه کشوری و لشگری اقدام به کلاهبرداری از تعداد دیگری از شهروندان کرده است .

با شناسایی دقیق دفتر متعلق به قاسم . ح در منطقه باقرخان، او نیز در مورخه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ دستگیر و پس از انتقال به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در همان تحقیقات اولیه صراحتا به کلاهبرداری چند میلیارد تومانی از شاکی اصلی پرونده اعتراف کرد؛ همچنین دو مالباخته دیگر نیز که قاسم . ح از هر کدام از آنها مبالغی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان به بهانه پیگیری پرونده های ایشان در دستگاه قضایی دریافت کرده بود نیز شناسایی و به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شدند.

سرهنگ حمیدرضا یاراحمدی ، سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: در بازرسی از مخفیگاه متهم اصلی پرونده در منطقه مهرشهر و محل فعالیت متهمین ، اسناد، مهرها و مدارک مجعول متعلق به دفترخانه های مختلف تهران کشف و توقیف شده؛ همچنین اقدامات قانونی جهت شناسایی اموال مالباختگان بویژه شاکی اصلی پرونده و استرداد اموال به ایشان نیز در دستور کار اداره سیزدهم پلیس آگاهی قرار گرفته و متهمین با قرار بازداشت موقت و جهت تکمیل تحقیقات و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند. 

منبع: فارس
نظرات بینندگان