arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۶۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۴ - ۱۹ آبان ۱۳۹۶

جاسوس بازی و تهدید؛ روش های هاروی واینستاین برای ساکت کردن شاکیان

این روزها در دنیای سینما و تلویزیون خبری جنجالی تر از رسوایی های اخلاقی تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران سرشناس شنیده نمی شود و در این میان از همه بیشتر اسم هاروی واینستاین، تهیه کننده نامدار هالیوود، به گوش می رسد که اتهامات فراوانی در مورد آزارهای جنسی متوجه وی شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

این روزها در دنیای سینما و تلویزیون خبری جنجالی تر از رسوایی های اخلاقی تهیه کنندگان، کارگردانان و بازیگران سرشناس شنیده نمی شود و در این میان از همه بیشتر اسم هاروی واینستاین، تهیه کننده نامدار هالیوود، به گوش می رسد که اتهامات فراوانی در مورد آزارهای جنسی متوجه وی شده است. این رسوایی بزرگ در هالیوود به اتهامات دیگری نیز به سایر اشخاص برجسته در این زمینه منجر شد که بزرگ ترین آن ها مربوط به کوین اسپیسی، بازیگر نامدار و برنده اسکار هالیوود است که بسیاری را شوکه کرده و اکران فیلم های آماده اکران این بازیگر و از همه مهم تر ادامه تولید و پخش سریال پرطرفدار «خانه پوشالی» را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

جاسوس بازی و تهدید؛ روش های هاروی واینستاین برای ساکت کردن شاکیان

به گزارش انتخاب، علی رغم این که افراد متعددی در یک ماه اخیر به بدرفتاری جنسی متهم شده اند اما از لحاظ تعداد و شدت این رفتارها هیچ کدام به پای مورد هاروی واینستاین نمی رسد. بر اساس گزارشی جدید از مجله نیویورکر، واینستاین برای ساکت کردن شاکیان و روزنامه نگارانی که قصد افشاگری در مورد سوء استفاده های جنسی او را داشتند تیمی از کارآگاهان خصوصی را استخدام کرده بود تا اطلاعاتی را در مورد زندگی شخصی و نقاط ضعف این افراد جمع آوری کرده تا بدین ترتیب آن ها را ساکت نگه دارد. بدین ترتیب وی با برخی از موسسات اطلاعاتی خصوصی تماس برقرار کرده تا از آن ها برای متوقف کردن تلاش ها برای افشاگری در مورد اتهامات جنسی وی کمک بگیرد، اتفاقی که در نهایت رخ داده و نیویورک تایمز و نیویورکر باعث کشیدن شدن بحث آزارهای جنسی او به رسانه ها شدند.

همان گزارش های کوتاه و معدود اولیه باعث شد که به سرعت تعداد زیادی از زنان هالیوودی اعلام کنند که در طی دهه های اخیر مورد اذیت و آزار جنسی واینستاین قرار گرفته و تاکنون توان افشای این اتهامات را به دلیل ترس از جایگاه واینستاین و از دادن کار خود نداشته اند. این اتهامات در نهایت باعث اخراج شدن واینستاین از استودیو فیلمسازی میراماکس شده و انتظار می رود که به زودی تحقیقاتی در مورد اتهامات آزار جنسی علیه او شکل گیرد. وی همواره تاکید کرده که کسی را آزار جنسی نداده و اگر رابطه ای نیز بوده کاملاً با رضایت طرفین بوده است، هر چند بعدها اعلام نمود که به خاطر آزارهایی که ناخواسته به دیگران رسانده عذرخواهی کرده و سعی دارد یک دوره درمانی را طی نماید.

کارآگاهی در کسوت مدافع حقوق زنان

زنی که خود را به نام دیانا فیلیپ، مدافع حقوق زنان معرفی می کرد بارها با رُز مک گووان، یکی از زنانی که در ابتدا او را به تجاوز جنسی متهم کرد، ملاقات کرده بود. وی همچنین با یکی از گزارشگران مجله ی نیویورکر به نام رونان فارو و گزارشگری دیگر از نیویورک تایمز به نام جودی کانتور ملاقات داشت.وی با استفاده از نام های مستعار با بن والاس گزارشگر مجله ی نیویورکر تماس داشته و ادعا کرده بود که از زنانی است که مورد آزار جنسی واینستاین قرار گرفته است. اما به ادعای نیویورکر این زن از افسران سابق امنیتی اسرائیل بوده و در این مدت در شرکت اطلاعاتی خصوصی «بلک کیوب» (Black Cube) کار می کرده است.

تلاش برای جمع آوری اطلاعات در مورد شاکیان و روزنامه نگاران

بر اساس گزارش مجله نیویورکر، شرکت امنیتی خصوصی PSOPS شرکت دیگری است که در لس آنجلس قرار داشته و گزارش هایی حاوی اطلاعات منفی در مورد مک گووان با بخش هایی در مورد دروغ ها، مبالغه گویی ها و تناقضات و همچنین روابط نامشروع قبلی وی برای واینستاین فرستاده است. شرکت های دیگری نیز گزارش های مشابه دیگری در مورد باقی شاکیان مانند روزانا آرکوته برای وی تهیه نموده اند. همچنین این شرکت ها پرونده ها و گزارش های مبسوطی را در مورد روزنامه نگارانی که داستان اتهامات جنسی واینستاین را دنبال می کردند تهیه کرده بودند. این شرکت ها نیز پس از افشای دخالتشان در تلاش های هاروی واینستاین برای سرپوش گذاشتن بر این آزارها، حاضر به جوابگویی به اتهامات خود نشده اند.

تلاش وکلای واینستاین برای رد اتهامات نیویورک تایمز

بر اساس ادعاها، شرکت حقوقی دیوید بویس که قبلاً وکالت واینستاین را بر عهده داشت، با شرکت اطلاعاتی خصوصی بلک کیوب قرارداد امضا کرده و برای این شرکت پول فرستاده است. در همان زمان، شرکت بویس وکالت روزنامه ی نیویورک تایمز در یک پرونده اتهام زنی را بر عهده داشت. مدیران روزنامه ی نیویورک تایمز این کار شرکت بوسس را “رفتاری غیرقابل تحمل، خیانتی بزرگ به اعتماد آن ها، و تخطی از استانداردهای حرفه ای که وکلا باید به آن ها توجه داشته باشند” دانسته اند. بویس اما اعلام کرده که بر عهده داشتن همزمان وکالت این دو شرکت را تخطی از اصول حرفه ای نمی داند.

تلاش واینستاین برای وادار کردن کارمندان و بازیگران به دفاع از او

واینستاین در دسامبر ۲۰۱۶ از آسیا آرجنتو، که در نهایت او را به آزار جنسی متهم کرد، خواسته بود که در دفاع از وی صحبت کند. همچنین وی با دو نفر از کارمندان سابق خود تماس گرفته و آن ها را تهدید کرده بود و بعدها این افراد تماس های واینستاین را ترسناک خواندند. این دو نفر بر روی کتابی که قرار بود در مورد تاریخچه کمپانی میراماکس نوشته شود کار می کردند.

نظرات بینندگان