کد خبر: ۳۷۶۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۲۰ آبان ۱۳۹۶

مخالفت رئیس‌جمهور مستعفی یمن با پیشنهاد عربستان برای بازگشت به عدن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عربستان به رئیس‌جمهور مستعفی یمن پیشنهاد داد که تغییرات اساسی در دولت خود به وجود بیاورد و به عدن بازگردد اما وی با این پیشنهاد مخالفت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، منابع یمنی اعلام کردند: عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن ضمن مخالفت با این پیشنهاد عربستان، تأکید کرده که مایل است تا زمان سیطره بر تمامی استان‌های یمن در ریاض بماند.

به گفته این منابع، عربستانی‌ها لیستی شامل شخصیت‌های پیشنهادی به جای احمد بن دغر، نخست‌وزیر و اعضای دولتش به منصورهادی ارائه کرده‌اند و از او خواستند تغییرات اساسی در ساختار دولتش ایجاد کند تا بتواند به عدن بازگردد.

بنا بر این گزارش، منصورهادی سیطره نیروهای اماراتی بر عدن را بهانه قرار داده و اماراتی‌ها را به حمایت از تحرکات داخلی علیه وی و دولتش متهم کرد.

از سوی دیگر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز جمعه با محمد الیدومی، رئیس حزب "تجمع اصلاح" یمن در ریاض دیدار و درباره تحولات این کشور با او گفتگو کرد.

دیدار با ولیعهد عربستان نخستین دیدار برای رهبران این حزب است که از سال 2015 در ریاض مقیم هستند. خبرگزاری عربستان نیز این خبر را توییتر منتشر کرده بود اما بعد آن را حذف کرد.

حزب الاصلاح یکی از بزرگترین احزاب مخالف در یمن است که بعد از وحدت میان یمن جنوبی و شمالی در 13 سپتامبر1990 تأسیس شد. این حزب پیرو تفکر اخوان المسلمین است.

جنگ میان نیروهای دولت مستعفی یمن با پشتیبانی عربستان با انصارالله و حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن از 26 مارس 2015 آغاز شده است.

محمد بن سلمان همچنین با منصورهادی در ریاض دیدار و درباره آخرین تحولات بحران یمن با او گفتگو کرد.

برچسب ها: منصور هادی ، یمن ، عدن
نظرات بینندگان