arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۶۷۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۱ - ۲۰ آبان ۱۳۹۶

ییلدیریم: استانبول به اندازه نیویورک امن است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه جهان از یک دوران پر چالش می‌گذرد اعلام کرد، هیچ کشوری در جهان از تهدیدهای موجود در امان نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: استانبول به اندازه نیویورک امن است و آنکارا نیز به اندازه واشنگتن.

نخست وزیر ترکیه در جمع ترک‌های مقیم آمریکا از اتباع ترکیه خواست که ارتباط خود را با دولت و دیگر موسسات ترکیه افزایش دهند.

وی گفت: افزایش حضور شما در موسسات محلی و دولتی ترکیه باعث می‌شود که صدای ما شنیده شود. این همکاری‌ها نه تنها باعث تقویت همبستگی با ملت ترکیه می‌شود بلکه به افزایش صلح و رفاه نیز کمک می‌کند.

ییلدیریم در سفر چهار روزه خود به آمریکا با مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور این کشور در کاخ سفید و آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی روز جمعه به مناسبت درگذشت مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن، در کنسولگری این کشور در نیویورک اعلام کرد: ترکیه در برابر همه بی‌عدالتی‌ها می‌ایستد و دستان خود را به سوی محرومان با آغوش باز می‌گشاید و در حال حاضر میزبان میلیون‌ها آواره است و نان خود را با آنها تقسیم می‌کند. کسانی که به ما توهین می‌کنند و ما را مقصر می‌دانند در درجه اول باید به خود نگاه کرده و ببینند که آنها چه کار انجام داده‌اند.

او در بخش دیگری از اظهاراتش درباره چالش‌های موجود در روابط آمریکا و ترکیه گفت: این مسائل موقتی است. دوستی میان دو کشور بسیار مهم بوده و برای ما ارزشمند است.

وی در ادامه به شهروندان ترکیه مقیم آمریکا و کشورهای دیگر گفت که احساس راحتی کنند زیرا ترکیه هرگز از راه خود به سوی دموکراسی و توسعه منحرف نخواهد شد.

نظرات بینندگان