کد خبر: ۳۷۶۹۹۷
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۰ - ۲۱ آبان ۱۳۹۶

ترامپ: اتهام دخالت در انتخابات آمریکا برای پوتین توهین است/ حرف‌هایش را باور می‌کنم

رئیس جمهوری آمریکا گفت، اظهارات همتای روس خود مبنی بر انکار مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را باور می‌کند و به نظرش این اتهام، توهین بزرگی به روسیه است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترامپ: اتهام دخالت در انتخابات آمریکا برای پوتین توهین است/ حرف‌هایش را باور می‌کنم

رئیس جمهوری آمریکا گفت، اظهارات همتای روس خود مبنی بر انکار مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را باور می‌کند و به نظرش این اتهام، توهین بزرگی به روسیه است.

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه خبری ان.بی.سی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنین ارزیابی‌های مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا را در مورد اینکه روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مداخله داشته را با انگیزه‌های سیاسی دانست که توانایی‌ وی را در همکاری با رهبران خارجی زیر سوال می‌برد.

ترامپ در جریان گفت‌وگو با خبرنگاران در مسیر هانوی، ویتنام و در پی دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حاشیه نشست اپک گفت: پوتین باز هم تاکید کرد که کشورش هیچ مداخله‌ای در انتخابات آمریکا نداشته و آنچه که ما می‌گوییم، انجام نداده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا صحبت‌های پوتین را باور می‌کند، گفت: زمانی که به من گفت هیچ نقشی در مداخله انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نداشته، او را باور کردم. من نمی‌توانم با او درگیر شوم. من بیشتر می‌خواهم به مساله سوریه و همچنین اوکراین در گفتگوهایم با او بپردازم.

وی ادامه داد: پوتین هر وقت مرا می‌بیند به من می‌گوید که این کار را نکرده و من به گفته‌های او باور دارم.

ترامپ همچنین ادامه داد: فکر می‌کنم پوتین بابت گزارش‌های آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا درباره مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میلادی آمریکا، ناراضی است. به نظرم این توهین بزرگی برای پوتین است و چیز خوبی برای آمریکا نیست.

در همین حال، سناتور جان مک‌کین اظهارنظرهای دونالد ترامپ را در مورد مساله دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مورد انتقاد قرار داد و گفت: زمانی که پوتین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را انکار کرد، ترامپ گفت که به صداقت ولادیمیر پوتین باور دارد و تاکید کرد که امیدوار است با روسیه در مورد سوریه همکاری خوبی داشته باشد.

مک‌کین ادامه داد: هیچ ارتباط اصولی میان آمریکا با روسیه در مورد رژیم اسد وجود ندارد. این مساله همچنان بزرگترین مانع برای یک راه‌حل سیاسی که به جنگ داخلی سوریه پایان دهد، است. ولادیمیر پوتین اصلاً به دنبال منافع آمریکا نیست. باور حرف‌های پوتین نه تنها ساده نیست بلکه امنیت ملی آمریکا در معرض خطر قرار می‌دهد.

روسیه بارها اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است. پوتین روز شنبه گفت که روابط میان پل مانافورت ، رئیس سابق کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه ساخته ذهن مخالفان ترامپ است.

وی اتهام تبلیغات سیاسی رسانه‌های روسیه به نفع ترامپ را نیز رد کرد و گفت سندی وجود ندارد که ثابت کند رسانه‌های روسی در انتخابات و تبلیغات کمپین‌ها دخالت داشته‌اند.

از ترامپ همچنین در مورد اتهام تجاوز علیه یکی از کاندیداهای جمهوری‌خواه به نام "روی مور" سوال پرسیده شد.
میانجی‌گری در مناقشه دریای چین جنوبی

ترامپ امروز (یکشنبه) نیز گفت که به دنبال میانجی‌گری در زمینه مناقشه موجود بر سر مدعیان مالکیت دریای چین جنوبی است که چین و ویتنام جزئی از این مدعیان هستند.

وی در آغاز نشست در هانوی با ترانگ دای کوآنگ، رئیس جمهوری ویتنام گفت: اگر بتوانم به عنوان میانجی گر عمل کنم، اجازه دهید این کار را انجام دهم.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اذعان کرد که موضع چین در باره مساله دریای چین جنوبی خود یک مشکل است. وی گفت: من یک میانجی‌گر خوب هستم.

وی همچنین گفت که چین برای حل تنش ها بر سر کره شمالی کمک می‌کند و ادامه داد که امیدوار است که روسیه نیز چنین کاری انجام دهد.

نظرات بینندگان