arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۷۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۱ - ۲۲ آبان ۱۳۹۶

معدن کاوان بیت کوین سالانه ۲۴ تراوات انرژی الکتریکی مصرف می‌کنند

برآورد انجام‌شده نشان از این دارد که معدن‌کاوان بیت‌کوین سالانه بیش از ۲۴ تراوات ساعت انرژی مصرف می‌کنند که بیشتر از انرژی الکتریکی مصرف‌شده توسط کشور ۱۸۶ میلیون نفری نیجریه است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برآورد انجام‌شده نشان از این دارد که معدن‌کاوان بیت‌کوین سالانه بیش از ۲۴ تراوات ساعت انرژی مصرف می‌کنند که بیشتر از انرژی الکتریکی مصرف‌شده توسط کشور ۱۸۶ میلیون نفری نیجریه است.

افزایش اعجاب‌انگیز قیمت بیت‌کوین باعث شده است تعداد افرادی که به معدن‌کاوی این پول می‌پردازند، هر روز افزایش پیدا کند و از این‌رو انرژی مورد استفاده برای معدن‌کاوی نیز روز به روز در حال افزایش است. برآورد انجام‌شده نشان از این دارد که انرژی مورد نیاز برای معدن‌کاوی بیت‌کوین در طول یک سال بیش از ۲۴ تراوات ساعت است. این میزان انرژی بسیار بیشتر از انرژی الکتریکی سالیانه‌ی مورد استفاده توسط کشور نیجریه است که بیش از ۱۸۶ میلیون نفر جمعیت دارد.

محاسبات انجام‌شده نشان از این دارد که هر تراکنش بیت‌کوین برای ثبت در سیستم بیش از ۲۱۵ کیلووات ساعت انرژی می‌طلبد. با احتساب ۳۰۰ هزار تراکنشی که روزانه در شبکه‌ی بیت‌کوین ذخیره می‌شود، می‌توان به این نتیجه رسید که هر تراکنش بیت‌کوین قادر است انرژی الکتریکی مورد نیاز برای یک منزل مسکونی در ایالات متحده‌ی آمریکا را تأمین کند؛ هر منزل مسکونی در ایالات متحده‌ی آمریکا ماهانه بیش از ۹۰۱ کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند.

برای درک بهتر انرژی مورد نیاز برای معدن‌کاوی هر تراکنش بیت‌کوین، بهتر است بدانید که با ۲۱۵ کیلووات ساعت انرژی الکتریکی می‌توان دو باتری تسلا را شارژ کرد یا یک یخچال فریزر کم مصرف را برای یک سال با این انرژی مورد استفاده قرار داد.

بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، میزان انرژی مصرفی شبکه‌ی بیت‌کوین در مقایسه با سایر سیستم‌های پرداخت افزایش پیدا کرده است. علت اصلی این افزایش این است که با افزایش ارزش دلاری هر بیت‌کوین تعداد افرادی که به سمت معدن‌کاوی بیت‌کوین می‌روند روز به روز افزایش پیدا کرده است.

بیت‌کوین و سایر پول‌های رمزنگاری شده ماهیت فیزیکی ندارند و در بستر اینترنت تبادل می‌شوند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که افزایش ماینینگ و نیروی الکتریکی مصرف‌شده برای معدن‌کاوی پول‌های رمزنگاری شده نتیجه‌ای جز افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای ندارد. بر اساس برآوردهای انجام‌شده از یک دیتاسنتر مخصوص معدن‌کاوی بیت‌کوین که انرژی خود را از یک معدن زغال سنگ می‌گیرد، میزان دی‌اکسید کربن متصاعدشده در جو به ازای هر بیت‌کوینی که معدن‌کاوی می‌شود ۸ تا ۱۳ هزار کیلوگرم است.

کارشناسان، هسته‌ی اصلی بیت‌کوین یا همان بلاک‌چین را اصلی‌ترین دلیل کاهش بهره‌وری این شبکه‌ی می‌دانند. با توجه به اینکه بیت‌کوین مبتنی بر بلاک‌چینی که در آن بی‌اعتمادی حرف اول را می‌زند بنا نهاده شده است، نمی‌تواند زیاد بهبود یابد.

نظرات بینندگان