arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۷۸۴۵
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۱ - ۲۴ آبان ۱۳۹۶

هاآرتص: عربستان دوستت داریم!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه عبری زبان هاآرتص نوشت: اسرائیل هم‌پیمانی بهتر از عربستان سعودی ندارد.

به گزارش ایسنا، تزوی برئیل در مقاله‌ای در روزنامه عبری هاآرتص نوشت، اسرائیل هم‌پیمانی بهتر از عربستان سعودی پیدا نمی‌کند چرا که عربستان نه تنها با حزب الله می‌جنگد بلکه نخست وزیر لبنان را که به مدت یک سال در صلح با این سازمان همزیستی داشت، برکنار کرد. هیچ کشور دیگری در جهان حتی ایالات متحده نمی‌تواند چنین رویکرد خصومتی را علیه ایران اعمال کند و حتی وارد جنگی در یمن شود. این جنگ نه به خاطر یمنی‌ها بلکه با هدف جلوگیری از نفوذ ایران است.

عربستان همچنین به حماس نسبت تقویت روابط با تهران هشدار می‌دهد و بر واشنگتن برای بیرون آمدن از خواب خود جهت فعالیت علیه ایران اعمال فشار می‌کند. به نظر می‌رسد که عربستان از پیوستن اسرائیل به "محور سنی" خرسند خواهد بود. احترام بسیاری را برای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان قائل است که شجاعانه برای کنار زدن چندین وزیر از پست‌هایشان وارد عمل شد و این اقدام را در چارچوب جنگ علیه فساد انجام داد و وی از رویارویی با تندروهای دینی در عربستان هراسی ندارد.

می‌توان پیش‌بینی کرد که چنین ائتلافی با یک ابرقدرت عربی شکل بگیرد که دیدگاه مشترک با اسرائیل در خصوص دشمن بزرگترشان دارد.

و این گونه زمانی که یک موشک بالستیک از یمن به ریاض شلیک می‌شود اسرائیل خوشحال می‌شود در حال حاضر نیز از استعفا یا برکناری سعد حریری، نخست وزیر لبنان جشن گرفته است چراکه این اقدام را انگیزه‌ای برای تقویت جبهه نبرد علیه جبهه ایران به حساب می‌آورد.

طی هفت سالی که از بهارهای عربی گذشت، سه سالی هم که از زمان سیطره داعش بر اراضی در سوریه و عراق می‌گذرد، ائتلاف‌ها در خاورمیانه تغییر کرد. آن کسانی که دانستند چگونه از فرصت‌ها همچون روسیه و ایران و ترکیه استفاده کنند، سرمایه گذاری سیاسی کردند. این فرصت در حال حاضر برای اسرائیل وجود دارد. اما اسرائیل از مساله فلسطین بسیار خوب درس گرفته است که هیچ فرصتی را برای از دست دادن فرصتی دیگر از دست ندهد.

چه اشکالی رخ می‌دهد اگر اسرائیل دستش را به سمت عربستان دراز کند و بخواهد مذاکرات با فلسطینی‌ها را براساس طرح صلح عربی آغاز کند که عادی سازی روابط عربی را با اسرائیل مقابل عقب‌نشینی از تمامی اراضی اشغالی پیشنهاد می‌کند. چه بسا اسرائیل میانجی‌گری عربستان را طلب کند. مبالغه نکرده‌ایم اگر بگوییم تلاش برای تشکیل ائتلافی عربی متشکل از مصر، اردن، امارات و عربستان با این هدف وجود دارد. به ویژه که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از مباهات به روابطش با کشورهای عربی حتی با کشورهایی که توافق صلح با اسرائیل امضا نکرده‌اند،‌ دست برنمی‌دارد. ائتلاف با مصر در مرزهای جنوبی بسیار خوب است. همکاری آرام و استراتژیک نیز با اردن وجود دارد. روابط با امارات نیز عملا آن را تبدیل به شریک آرام کرده است.

نظرات بینندگان