arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۸۰۱۷
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۰ - ۲۵ آبان ۱۳۹۶

رونق زلزله به بازار سیاه! / افزایش قیمت چادر مسافرتی تا 300هزار تومان

از همان شب نخست که برخى اقلام امدادى توسط اولین گروه از امدادگرها بین اهالى توزیع می‌شد، همزمان در نقاط دیگر دلالان در حال چانه‌زنى بر سر فروش وسایل اولیه حیاتى بودند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رسانه ها از بازار سیاهی خبر داده اند که در کرمانشاه شکل گرفته است.

از همان شب نخست که برخى اقلام امدادى توسط اولین گروه از امدادگرها بین اهالى توزیع می‌شد، همزمان در نقاط دیگر دلالان در حال چانه‌زنى بر سر فروش وسایل اولیه حیاتى بودند.

با رسیدن سیل اقلام امدادى از سوى مردم و سازمانهاى امدادى، بساطِ بازار سیاه در مناطق زلزله‌زده جمع شد اما این‌بار در کرمانشاه بازار سیاه جدیدى به وجود آمد. در سبزه میدان بازار این شهر؛ قیمت پتو طرح گلبافت که پیش از زلزله به صورت تکی ٣٨ هزار تومان بود ناگهان به ٤٥ هزار تومان آن‌هم به صورت عمده (گونی ١٢ تایى) افزایش پیدا کرد و پتوهاى ارتشى نیز با ٥٠ درصد افزایش قیمت ٢٠ هزار تومان فروخته مى‌شد.

در روز نخست چادر مسافرتى تا سیصد هزار تومان معامله مى‌شد. در محله لب آب در نزدیکى طاق بستان نیز چادرهاى مسافرتى که قیمت آنها از ٨٠ هزار تومان تا ١٥٠ هزار تومان بود به ١٢٠ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

اما این تمام ماجرا نبود مردم با مشاهده مدیریت ضعیف سازمانها و ارگانهاى دولتى در توزیع اقلام امدادى خود دست به کار شدند و مایحتاج ضرورى را به برخى مناطق زلزله زده رساندند به طوریکه روز گذشته ترافیک سنگینى از کرمانشاه به سرپل ذهاب به خاطر حضور ماشین‌هاى کمک‌هاى مردمى تشکیل شد.

اما اینجا نیز داستان بم تکرار شد و افراد دیگری از سایر نقاط کشور به طمع دستیابى به اموال خود را در پوشش زلزله‌زدگان نشان دادند به طوریکه اگر ماشینى در طول جاده توقف می‌کرد چنان به آن هجوم مى‌بردند که علاوه بر کمک‌ها، وسایل شخصى مردمى که برای امداد آمده بودند را نیز به یغما می‌بردند.

اقلامى که آرم هلال احمر را دارد در بازار سیاه خریدار آنچنانى ندارد اما اگر جزو کمک‌هاى مردمى باشد به راحتى خریدارى مى‌شوند. به طوریکه پتو را به قیمت ١٢ تا ١٥ هزار تومان و چادر بسته به اندازه آن از ٥٠ هزار تومان تا ١٢٠ هزار تومان خریدارى مى‌شود.

صفایى (نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه) با محکوم کردن این پدیده زشت گفت: روز گذشته با گزارش‌هاى مردمى از یک خانه مسکونى یک نیسان چادر اهدایی به مناطق زلزله‌زده کشف و فرد خاطى نیز توسط نیروی انتظامى بازداشت شد.

وى ادامه داد: باوجود اطلاع از این امر به‌رغم دیر وقت بودن کارگروه ویژه و مشترکى با سازمان صنعت و معدن استان، تعزیرات حکومتى و نیروی انتظامى تشکیل و مقرر شد از مکان‌هایى که احتمال معامله این اقلام وجود دارد بازررسى به عمل آید.

سخنگوى اتاق اصناف ایران تصریح کرد: اصناف کشور اجازه نمی‌دهند این پدیده زشت و شوم در این شرایط بحرانى کرمانشاه به وجود آید و شدیدا با آن برخورد مى‌کنند اما بهترین بازرسین مردم هستند که مى‌توانند از طریق شماره ١٢٤ و اتاق اصناف استان به ما در این امر کمک کنند.

این روزها نیروى انتظامى با کمک ارتش و سپاه توانسته‌اند امنیت جاده‌هاى منتهى به مناطق زلزله‌زده را تامین کنند و همانطور که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعى منتشر شده با سوءاستفاده کنندگان و سارقان برخورد می‌شود اما همچنان بازار سیاه در برخی نقاط در حال فعالیت است.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان