arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۸۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۶ - ۲۷ آبان ۱۳۹۶

قدرتمندترین زن اروپا در آستانه خداحافظی از سیاست

بی نتیجه بودن مذاکرات روز گذشته «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی این کشور، احتمال خداحافظی وی از قدرت را افزایش داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی نتیجه بودن مذاکرات روز گذشته «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان برای تشکیل دولت ائتلافی این کشور، احتمال خداحافظی وی از قدرت را افزایش داده است.

به گزارش انتخاب، مذاکرات میان حزب اتحادیه دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل، حزب دموکرات آزاد و حزب سبز برای تشکیل دولت ائتلافی همچنان ادامه دارد.

قدرتمندترین زن اروپا در آستانه خداحافظی از سیاست

در همین رابطه صدراعظم آلمان دیروز جمعه پس از چند ساعت مذاکره میان این احزاب گفته است که هنوز توافقی میان احزاب اتحادیه دموکرات مسیحی (درگیر نبردهای درون حزبی)، دموکرات آزاد و سبز صورت نگرفته است.

شکست در تشکیل دولت ائتلافی می‌تواند آغازی برای پایان دوران صدارت آنگلا مرکل باشد. موقعیت مرکل پس از انتخابات ماه سپتامبر که حزبش عملکرد موفقی نداشت، ضعیف شده است. تنها شانسی که برای او مانده تشکیل ائتلافی کم سابقه میان احزابی است که اشتراک چندانی ندارند.

این احزاب بر سر سیستم مالیاتی، پناهندگی و سیاست‌های زیست‌محیطی اختلاف نظر دارند. پیچیده‌ترین معضل بر سر این است که آیا پناهجویان سوری می‌توانند اعضای خانواده خود را به آلمان بیاورند یا نه.

حزب اتحادیه دموکرات مسیحی مرکل که نسبت به موفقیت حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان حساس شده، موضعی محتاطانه در مورد مهاجران اخذ کرده است.

حزب آلترناتیو برای آلمان با رویکرد ضد پناهجویی خود توانست برای اولین بار چند کرسی در پارلمان آلمان به خود اختصاص دهد. حزب سبز آلمان می‌گوید پناهجویان در صورتی سریعتر در جامعه ادغام می‌شوند که بستگان‌شان نیز همراه و خواهان سیاست انعطاف‌پذیرتری در قبال آنها باشند.

شکاف‌های ایدئولوژیک تاکنون مانع از توافق این احزاب بر سر سیاست‌ها در مورد صنعت انرژی آلمان شده است. حزب دموکرات آزاد از تعهد برای کاهش شدید وابستگی به انرژی زغال سنگ ناراضی است. این با اولویت‌های زیست‌محیطی سبزهای آلمان در مغایرت است.

البته آنچه اکنون در حال اتفاق است، بیشتر شبیه یک نمایش است. این احزاب باید به پایگاه‌های قدرت خود نشان دهند که با میل و رغبت اصول خود را برای حضور در قدرت نادیده نخواهند گرفت. اما همه افرادی که به نیابت از احزاب در مذاکرات طولانی و طاقت فرسا مشارکت داشتند، می‌دانند که ناکامی و شکست در این مذاکرات به معنای برپایی مجدد انتخابات در کشور است.

بیشتر از همه، مرکل می‌داند که ناکامی در تشکیل این دولت ائتلافی چه معنایی دارد. نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد که حزب او ممکن است در انتخابات بعدی، نتیجه بدتری کسب کند.

این احتمال وجود دارد که حزب اتحادیه دموکرات مسیحی که به دنبال یافتن جانشین مرکل است، با رهبری فرد دیگری در انتخابات بعدی شرکت کند.

ادامه حیات سیاسی صدراعظم آلمان که شهرت جهانی‌ اش، توانایی او در مذاکره برای دستیابی به تفاهم و سازش است، وابسته به نتیجه مذاکرات تشکیل دولت و دستیابی به چنین توافقی است.

منبع: مهر
نظرات بینندگان