arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۸۶۰۸
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۰۹ - ۲۹ آبان ۱۳۹۶

عربستان آلمان را به تحریم اقتصادی تهدید کرد

به دنبال تشدید تنش در روابط آلمان وعربستان، دولت عربستان سفر نماینده ویژه خود در امور یمن به برلین را لغو کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به دنبال تشدید تنش در روابط آلمان وعربستان، دولت عربستان سفر نماینده ویژه خود در امور یمن به برلین را لغو کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، روز یکشنبه عربستان میزان ناخشنودی خود از موضع‌گیری اخیر وزیر امور خارجه آلمان را به نمایش گذاشت.

قرار بود نماینده‌ ویژه‌ عربستان در امور یمن به برلین سفر و با مسئولان وزارت امور خارجه‌ این کشور درباره وضعیت فاجعه‌بار یمن و چگونگی کمک‌رسانی به نیازمندان در این کشور جنگ‌زده، دیدار و گفت‌وگو کند، اما بامداد یکشنبه ریاض اعلام کرد که این ملاقات انجام نخواهد شد.

این در حالی است که روز شنبه عربستان سفیر خود را از برلین فراخوانده بود. گفته شد که این اقدام "برای رایزنی" درباره‌ی اظهارات اخیر زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ آلمان انجام گرفته است.

گابریل در دیدار با جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان درباره سرنوشت حریری گفته بود: "لازم است اروپا موضع مشترکی درباره ماجراجویی که از چند ماه پیش در منطقه آغاز شده اتخاذ و تأکید کند که ما هرگز این ماجراجویی را قبول نخواهیم کرد و درباره آن ساکت نخواهیم نشست."

وزارت خارجه عربستان اظهارات گابریل را شرم آور و توجیه نشدنی دانسته بود.

گابریل ضمن انتقاد به تلاش عربستان برای نفوذ در لبنان تاکید کرده بود که "ماجراجویی‌های" ماه‌های گذشته در لبنان "به سادگی و در سکوت" پذیرفته نخواهد شد.

ریاض سخنان گابریل را "نامناسب"، "غیرقابل توجیه" و "خطرناک" توصیف کرد.
تهدید به تحریم

همزمان زهیر الحارثی، رئیس کمیته روابط خارجه در پارلمان عربستان از آلمان خواسته عذرخواهی کند. وی به احتمال تحریم اقتصادی برلین اشاره کرد.

زهیر الحارثی نسبت به ادامه اظهارات گابریل که به حاکمیت و کرامت عربستان لطمه می زند هشدار داد.

وی گفت: عربستان دنبال تشدید مواضع نیست اما بعید نیست که برای تحقق منافع خود از تمامی ابزارهای مشروع از جمله تحریم‌های اقتصادی استفاده کند.

دو هفته پیش سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان با انتقاد شدید از حزب‌الله و ایران از سمت خود استعفا داد. او تصمیم خود را در ریاض و در تلویزیون دولتی عربستان اعلام کرد.

نظرات بینندگان