arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۸۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۸ - ۳۰ آبان ۱۳۹۶

بازسازی پالایشگاه قدیمی آبادان نقشه فشار ترامپ علیه ایران را شکست می‌دهد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نشریه بیزنس‌ویک نوشت تلاش ایران برای بازسازی مجدد پالایشگاه قدیمی آبادان می‌تواند وابستگی ایران به واردات سوخت را کاهش داده و تلاش ترامپ برای فشار بر ایران را به شکست بکشاند.

نشریه بیزنس‌ویک وابسته به بلومبرگ طی گزارشی در مورد پالایشگاه آبادان نوشت هدف این است که با کمک چین، پالایشگاه صدساله آبادان از باری که سالانه بیش از 700 میلیون دلار برای دولت خرج دارد به پالایشگاه سودده تبدیل شود که بتواند تقاضای داخلی ایران برای سوخت باکیفیت‌تر را به جای وابستگی به واردات تامین کند.

محمود خاقانی، رئیس امور نفت و گاز دریای خزر وزارت نفت ایران گفت: «با موضع ترامپ، دولت ایران باید منابعش را جمع کند و یک سیاست ملی و کلان انرژی تعریف کند و این اکنون بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.»

«این سرمایه‌گذاری برای پالایشگاه آبادان بسیار تعیین‌کننده است و بیشتر برای اقتصاد ایران اهمیت دارد.»

شرکت سینوپک چین با شرکت ملی نفت ایران در ماه ژانویه یک قرارداد 2.7 میلیارد دلاری برای ساخت واحدهای تولید بنزین با کیفیت بالا امضا کرده است. اسفندیار دائم‌الذکر، رئیس پالایشگاه آبادان گفت: شرکت‌های ماروبنی و جی‌جی‌سی ژاپن نیز در حال مذاکرات پیشرفته در مورد یک قرارداد جداگانه برای مشارکت در این پروژه هستند. شرکت‌های عمانی، قطری و ترکیه‌ای نیز در حال مذاکره با مقامات محلی در مورد سرمایه‌گذاری دیگر در پروژه‌های نفت و گاز هستند.

دائم‌الذکر افزود: «این بزرگ ترین سرمایه‌گذاری خارجی برای آغاز پس از رفع تحریم‌هاست...تمام پالایشگاه طی 4 تا 5 سال آینده بازسازی خواهد شد.»

ایران به طور متوسط روزانه 10 میلیون لیتر بنزین برای تامین تقاضای داخلی وارد می کند و می‌خواهد به میزان چشمگیری محصولات خام و با کیفیت پایین که پالایشگاه آبادان دهه‌هاست تولید می‌کند را کاهش دهد. این روندی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر عربستان اجرا می‌کنند و و بیشتر نفت خام و کمتر محصولات پالایش شده، حاشیه سود را کاهش داده است.

این پالایشگاه در سال 1912 توسط شرکت بریتیش پترولیوم تکمیل شد و سوخت مورد نیاز ناوگان دریایی سلطنتی انگلیس را فراهم می‌کرد.

این پالایشگاه در سال 1951 از دولت ایران پس گرفته شد و به کانونی برای تلاش‌های امریکایی- انگلیسی تبدیل شد تا کنترل صنعت نفت ایران را پس از کودتا به دست بگیرند. این پالایشگاه با پالایش 650 هزار بشکه در روز عامل موثر بر اقتصاد ایران بود.

بعد از انقلاب اسلامی ایران، اندکی پس از اخراج پیماکاران خارجی از پالایشگاه، عراق به ایران حمله کرد که طولانی‌تر جنگ قرن 20 بود.

در حال حاضر، پالایشگاه آبادان روزانه 380 هزار بشکه نفت خام پالایش می‌کند و 40 درصد آن به نفت سیاه سنگین و بی‌کیفیت که مازوت گفته می شود، تبدیل می‌شود. قرار است این میزان به 540 هزار بشکه در روز برسد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان