arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۹۲۱۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۲ - ۰۱ آذر ۱۳۹۶

کاهش 6 درجه ای دمای هوای تهران / احتمال آبگرفتگی در ۱۷ استان کشور / کرمانشاه ۹ درجه سردتر می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌‌ای از کاهش محسوس دما در برخی استانهای کشور خبرداد و اعلام کرد که این ماندگاری هوای سرد تا اواسط هفته آینده باقی می‌ماند.

سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تحلیل نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، با ورود توده هوای سرد به کشور، کاهش قابل ملاحظه دما در استانهای مختلف کشور به شرح زیر پیش بینی می‌شود:

گیلان، مازندران و گلستان: 8 تا 12 درجه در پنجشنبه و جمعه، کاهش 3 تا 5 درجه در شنبه و ماندگاری هوای سرد تا اواسط هفته آینده.

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل و کردستان: کاهش 4 تا 6 درجه در پنجشنبه، کاهش 3 تا 5 درجه در جمعه، کاهش 2 تا 4 درجه در شنبه و ماندگاری هوای سرد تا روز یکشنبه.

کرمانشاه و لرستان: کاهش 2 تا 4 درجه در پنجشنبه، کاهش 3 تا 5 درجه در جمعه و ماندگاری هوای سرد تا شنبه.

همدان و مرکزی: کاهش 2 تا 4 درجه در پنجشنبه، کاهش 2 تا 4 درجه در جمعه و ماندگاری هوای سرد تا شنبه.

خراسان رضوی و خراسان شمالی: کاهش 6 تا 8 درجه در شنبه، کاهش 3 تا 5 درجه در یکشنبه و ماندگاری هوای سرد تا دوشنبه.

قزوین، تهران و البرز: کاهش 4 تا 6 درجه در جمعه، کاهش 3 تا 5 درجه در شنبه و ماندگاری هوای سرد تا یکشنبه.

قم، سمنان و اصفهان: کاهش 4 تا 6 درجه در شنبه و ماندگاری هوای سرد تا یکشنبه.

 

بارش شدید باران و احتمال آبگرفتگی در ۱۷ استان کشور

سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطاریه‌ای از بارش باران و احتمال آبگرفتگی در ۱۷ استان کشور تا پایان هفته خبرداد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطاریه‌ای نسبت به بارش باران شدید، آبگرفتگی معابر و کاهش دمای هوا هشدار داد.

در متن این اخطاریه آمده است:

چهارشنبه یکم آذر ماه سال 96: در استانهای خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی فارس، بوشهر، غرب چهارمحال و بختیاری، جنوب لرستان، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، برخی نقاط ایلام و از اواخر وقت در گیلان و جنوب اردبیل.

پنجشنبه دوم آذر ماه سال 96: در استانهای گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر و شرق هرمزگان .

جمعه سوم آذر ماه سال 96: در استانهای گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شرقی مازندران و شمال خراسان جنوبی .

همچنین طی سه روز آینده در ارتفاعات و نقاط سردسیر البرز مرکزی، زاگرس مرکزی، شمال غرب و غرب بارش به صورت برف خواهد بود از این رو اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی این مناطق دور از انتظار نیست.

لازم به ذکر است در سه روز آینده در شمال خلیج فارس بارش شدید باران، گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید و مواج بودن دریا پیش بینی می شود.

بنابراین برای جلو گیری از خسارات احتمالی توصیه می شود تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.

کرمانشاه ۹ درجه سردتر می‌شود

کارشناس سازمان هواشناسی از نفوذ جریانات سرد شمالی به کشور خبرداد و گفت:مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نیز با کاهش ۹ درجه‌ای دما روبرو می‌شوند.

امین حسین نقشینه درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی که در روزهای گذشته وارد کشورمان شده بود تا روز جمعه در کشور باقی می‌ماند و رفته رفته از شمال شرق کشور خاج خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستاورد این سامانه بارشی باران و وزش باد شدید است، ادامه داد: این سامانه بارشی امروز همچنان در نیمه غربی کشور و بخشهایی ازجنوب، مرکز و شرق کشور فعال خواهد بود و دامنه بارشها در دو روز آینده غالباً در نقاط مرکزی و شرقی کشور به وقوع می‌پیوندد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: بارشها امروز و فردا در بخشهایی از خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، چهارمحال بختیاری، لرستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و بخشهایی از دامنه‌های البرز و زاگرس رخ می‌دهد.

به گفته نقشینه، بنابر پیش‌بینی‌ها این سامانه بارشی روز جمعه در مناطقی ازشرق و شمال شرق کشور فعال خواهد بود و در اواخر وقت این سامانه از کشور خارج خواهد شد.

وی با بیان اینکه جریانات سر شمالی از اواخر وقت امروز وارد کشور می‌شود، گفت: نفوذ جریانات خنک شمالی موجب بروز بارشهای باران و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی و بخشهای غربی و شرقی کشور خواهد شد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: روز پنج شنبه با تقویت بیشتر جریانهای شمالی بارشها در استانهای ساحلی دریای خزر به‌ویژه در گیلان و مازندران تشدید می‌شود؛ در استانهای گلستان و خراسان شمالی و خراسان رضوی ابرناکی و بارش باران و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

نقشینه افزود: روز جمعه با کاهش بارش در غرب سواحل سامانه بارشی در مازندران، گلستان و خراسان شمالی فعال خواهد بود؛ طی روزهای پنجشنبه و جمعه دریای خزر و خلیج فارس مواج پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه در سه روز آتی بارش برف در مناطق کوهستانی نیمه غربی و شمالی و مرکزی کشور به وقوع می‌پیوندد، گفت: در سه روز آینده بارشها در مناطق سردسیر شمال غرب، زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز به صورت برف پیش‌بینی می‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور از کاهش محسوس دما به دلیل نفوذ جریانات خنک شمالی خبرداد و گفت: این کاهش دما رفته رفته از فردا به‌وقوع می‌پیوندد و تا روز یکشنبه ادامه می‌یابد.

به گفته نقشینه، بنابر پیش‌بینی‌ها شمال غرب کشور، ارتفاعات البرز، نیمه شمالی کشور و دامنه‌های زاگرس با کاهش 4 تا 12 درجه‌ای دما روبرو می‌شوند.

وی با بیان اینکه دمای هوای استان تهران نیز با کاهش محسوس مواجه می‌شود، اظهار کرد: دمای هوای تهران تا روز شنبه حدود 11 درجه کاهش می‌یابد و وزش باد شدید به همراه بارشهای پراکنده باران در پایتخت اتفاق می‌افتد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت مناطق زلزله زده غرب کشور نیز اظهار کرد: بارش باران شدید امشب نیز در بخشهایی از استان کرمانشاه رخ می‌دهد و از فردا باران در این مطنقه کاهش می‌یابد.

نقشینه ادامه داد: دمای هوای کرمانشاه تا روز شنبه حدود 9 درجه افت می‌کند و این هوای سرد تا روز یکشنبه در نیمه شمالی و غربی کشور ماندگار است.

وی همچنین به کشاورزان توصیه کرد تا در روزهای آتی به دلیل کاهش شدید دما و بارشهای باران تمهیدات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی را بیندیشند.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان