arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۷۹۵۷۳
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۰ - ۰۴ آذر ۱۳۹۶

اردوغان از رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه شکایت کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس جمهور ترکیه در شکایتی علیه رهبر حزب مردم جمهوری خواه به دلیل اظهارات اخیرش علیه وی و خانواده اش خواستار دریافت غرامت شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، چندی قبل کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور را به چالش انتشار ثروت خود و خانواده‌اش دعوت کرد.

وی در اظهارات اخیرش، رد انجام تحقیقات در مورد اسناد پارادایز توسط حزب عدالت و توسعه به شدت انتقاد کرد.

در پی این اظهارات وکلای اردوغان در شکایتی خواستار پرداخت غرامتی حدود 350 هزار دلار از سوی قلیچداراوغلو شد.

قلیچداراوغلو خطاب به اردوغان گفت: ثروت میلیون‌ها دلار خود را منتشر کنید. بگویید این پول ها کجاست. بگذارید در درجه اول ما بدانیم.

او اعلام کرد: من از شما یک سوال ساده دارم آیا می‌دانید فرزندان و برادرزاده‌های شما میلیون‌ها دلار آمریکا در شرکت‌هایی که در بهشت‌های مالیاتی قرار دارند، به امانت گذاشته‌اند و از شما می‌خواهیم که مکان این پول‌ها را منتشر کنید. من منتظر پاسخ شما هستم.

هم چنین چندی قبل یکی از نمایندگان حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه اعلام کرد، نخست وزیر ترکیه باید درباره اتهامات مطرح شده در اسناد "پارادایز" مبنی بر وجود هشت شرکت وابسته به نزدیکان ییلدیریم در جزیره مالتا، یکی از پناهگاه‌های امن مالیاتی پاسخ دهد.

یک نماینده حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه اعلام کرد: نخست وزیر ترکیه باید هرچه سریع‌تر به مردم درباره اتهامات مطرح شده علیه خویشاوندان و نزدیکانش توضیح دهد.

براساس اسناد منتشر شده که با همکاری یک روزنامه آلمانی با کنسرسیوم بین‌المللی تحقیقاتی خبرنگاران تهیه شده است، هشت شرکت در جزیره مالتا وابسته به پسران، عموها و برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌ها ییلدیریم وجود دارد.

جزیره مالتا به عنوان یکی از پناهگاه‌های امن مالیاتی شناخته می‌شود.

اکرم و بولنت ییلدیریم، پسران نخست وزیر ترکیه درکل ۵ شرکت در این جزیره دارند.

یکی از شرکت‌ها، شرکت دریایی "عقاب سیاه" است که در اکتبر ۲۰۰۷ ثبت شده و به خرید و فروش کشتی‌های دریایی می‌پردازد.

اسناد لو رفته که به آن لقب "اسناد پارادایز" یا "بهشت" داده شده حاوی ۱۳.۴ میلیون سند است که عمدتا از یک شرکت فراساحل به بیرون درز کرده است.

مثل اسناد پاناما که سال پیش منتشر شد، این اسناد به دست روزنامه آلمانی زودویچه تسایتونگ رسید که از کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌گاران کاوشگر خواست بر این تحقیقات نظارت کنند.

افشاگری‌های انجام شده تنها بخش کوچکی از افشاگری‌ها است که امور مالی و مالیاتی صدها فرد و شرکت را که در این اسناد آمده برملا می‌کند که بعضی از آنها ارتباطات نزدیکی با بریتانیا دارند.

نظرات بینندگان