arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۸۲۲۸۵
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۸ - ۱۸ آذر ۱۳۹۶

پیام سینماگران عرب از دوبی برای «ترامپ»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صدها سینماگر در جریان جشنواره فیلم دبی با امضای بیانیه‌ای، اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کردند.

به گزارش هالیوود ریپورتر، در چهارمین روز از برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم دوبی به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای سینمایی خاورمیانه، گروهی از فیلمسازان چون «آنه‌ماری جاسر»، کارگردان فلسطینی و «محمد الدارابی» از عراق با انتشار بیانیه‌ای، اقدام «دونالد ترامپ» در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کردند و این بیانیه در طول تنها یک ساعت توسط چند صد سینماگر دیگر نیز امضاء شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "در زمانی که جهان در تلاش برای اتحاد در برابر افراط‌گرایی و خشونت است، تصمیم «ترامپ» به عنوان رئیس جمهور امریکا امید همه آنهایی را که در جهت برقراری صلح و آزادی تلاش می‌کردند بر باد داد. رژیم صهیونیستی یک موجودیت آپارتاید است که به جداسازی افراد بر اساس مذهب معتقد است، در حالی که بین‌المقدس شهر همزیستی و هاهنگی میان همه ادیان است. «ترامپ» با این کار از اشغال نظامی این سرزمین نیز حمایت کرده که این این درست در نقطه مقابل تلاش‌های بین‌المللی در جهت صلح و نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی است. این اقدام در تاریخ به عنوان عملی نابخشودنی ثبت می‌شود که تنها جدایی میان افراد را تعمیق کرد.

"محمد الدارابی"، کارگردان عراقی نیز در گفتگو با هالیوود ریپورتر گفت این تصمیم به افزایش افراط‌گرایی میانجامد و به افراط‌گرایان این بهانه را می‌دهد که بیایند و از افراد ضعیف و آسیب پذیر استفاده کنند و انها را به افراط‌گرا تبدیل کنند. ما این را نمی‌خواهیم و در فیلم‌هایمان با آن می‌جنگیم.

این کارگردان عراقی همچنین عنوان کرد ترامپ با اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی همه امیدها برای رسیدن به صلح را خدشه دار کرد. وی با این کار نمی‌تواند بخشی از فرآیند صلح باشد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان