arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۸۴۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۲ - ۲۹ آذر ۱۳۹۶

ادعای امارات و بحرین: ایران در حمله موشکی یمن به عربستان دست داشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ادعای امارات و بحرین: ایران در حمله موشکی یمن به عربستان دست داشت

دولت امارات در واکنش به حمله موشکی انصارالله یمن به کاخ یمامه ریاض مدعی شد که این تجاوز نشان‌دهنده نقش منفی ایران است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی امارات (وام)، دولت امارات در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله موشکی انصارالله یمن به کاخ یمامه ریاض مدعی شد: این تجاوز بار دیگر بر نقش منفی و خطرناک جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد.

در این بیانیه آمده است که ایران از شبه نظامیان یمنی حمایت می‌کند و به منظور انجام عملیات خصمانه از حوثی‌ها حمایت موشکی می‌کند و امنیت و صلح منطقه را تهدید می‌کند.

دولت امارات در این بیانیه اعلام کرد: ما به منظور مقابله با هر تهدیدی که امنیت و ثبات عربستان را تهدید می‌کند در کنار عربستان می‌ایستیم و میان امنیت امارات و عربستان ارتباط عضوی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای یگان موشکی یک موشک بالستیک "برکان 2 H " را به سمت کاخ الیمامه عربستان واقع در ریاض پرتاب کرده‌اند.

یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز اعلام کرد، هدف موشک بالستیک ارتش نشست گسترده رهبران نظام سعودی در کاخ الیمامه بود که به دقت با هدفش اصابت کرده است.

کشور امارات در حالی ایران را به دست داشتن در حمله موشکی یمن به ریاض متهم می‌کند که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت های قبل در پادگان ها وجود داشته، امروز مشاهده می کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

همچنین سازمان ملل چندی پیش درباره شلیک اول حوثی‌ها به سمت ریاض، اعلام کرده بود "هیچ شواهد قاطعی که نشان دهد چه کشوری سازنده موشک‌های شلیک شده توسط حوثی‌های یمن به عربستان بوده است، وجود ندارد."

بحرین نیز در واکنش به حمله موشکی انصارالله یمن به کاخ یمامه ریاض مدعی شد که ایران با حمایت از انصارالله از رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز ممانعت می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الوئام، بحرین در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض مدعی شد: این تجاوز بر نقش خطرناک ایران تاکید دارد.

در این بیانیه آمده است: ایران از رسیدن راه‌حل مسالمت‌آمیز ممانعت می‌کند و به منظور تهدید امنیت و صلح در منطقه اصرار دارد از شبه نظامیان حمایت موشکی کند.

بحرین در این بیانیه ضمن اشاره به اینکه ما در کنار عربستان خواهیم ایستاد، اعلام کرد: ما با مشارکت در ائتلاف عربی پایبندی خود به حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی را اعلام می‌کنیم.

نظرات بینندگان