arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۸۹۴۸۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۹ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۶

وزیر دفاع آمریکا: ترکیه پیش از حمله هوایی به سوریه با واشنگتن مشورت کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر دفاع آمریکا گفت که ترکیه پیش از آنکه حمله هوایی خود به شمال غرب سوریه را آغاز کند با ایالات متحده مشورت کرده و واشنگتن همچنان در این خصوص با آنکارا در تماس است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفت: ترکیه صریح بود. آن ها پیش از پرواز دادن هواپیمای خود به ما اطلاع دادند و حمله را با مشورت ما انجام دادند.
متیس تاکید کرد که واشنگتن در این رابطه همچنان با آنکارا در تماس است.
وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر اینکه ترکیه تنها عضو ناتو بود که در درون مرزهایش با تروریسم روبه رو بود، افزود: آنکارا نگرانی های امنیتی مشروعی دارد.
متیس همچنین تاکید کرد که واشنگتن نیروهایی را در سوریه مستقر کرده تا از اینکه تسلیحات تامین شده از سوی آمریکا علیه ترکیه استفاده نشود، اطمینان حاصل کند.
به گزارش ایرنا، عملیات شاخه زیتون ترکیه در منطقه عفرین در شمال غربی سوریه از روز شنبه 20 ژانویه آغاز شده است.
دولت ترکیه هدف از این عملیات را نابودی تروریست های پ.ک.ک، ک.ج.ک، پ.ی.د، ی.پ.گ و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم این مناطق از ظلم و فشار تروریست‌ها اعلام کرده است.
دولت ترکیه همچنین این عملیات را با استناد به حق دفاع مشروع بین المللی و قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل حق خود می داند.
مقام های ترکیه اعلام کرده اند که خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه هستند و نیروهای نظامی این کشور، پس از سرکوب تروریست ها، منطقه را ترک خواهند کرد.
دولت سوریه بارها نسبت به تجاوز نظامی ترکیه به خاک خود اعتراض کرده است.

نظرات بینندگان