کد خبر: ۳۸۹۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۳ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۶

واشنگتن پست: آمریکا اعزام ۱۰۰۰ نیروی دیگر به افغانستان را بررسی می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، ارتش آمریکا در حال بررسی طرحی به منظور اعزام ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی دیگر به افغانستان با هدف تقویت نیروهای این کشور در منطقه بوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، مقام‌های نظامی ارشد به این روزنامه گفتند ارتش آمریکا در حال آماده سازی طرح‌های پیشنهادی است که توصیه به اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان برای بهار آینده به منظور اضافه شدن آنها به ۱۴ هزار سربازی است که پیش از این در افغانستان مستقر بودند.

هدف از این طرح تقویت مبارزه با گروه شبه‌نظامی طالبان اعلام شده است.

با این حال در این گزارش نوشته شده که جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هنوز طرحی برای رساندن تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۱۵ هزار سرباز را امضا نکرده است.

گفته شده که بسیاری از رهبران ارشد ارتش آمریکا از این اقدام حمایت می‌کنند.

این طرح تضادی آشکار با برنامه ریزی‌های دولت قبلی یعنی دولت باراک اوباما برای خارج کردن تدریجی سربازان آمریکایی از افغانستان دارد.

از زمانی که دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا رسیده تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان از ۸۵۰۰ به ۱۴ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

او عمدتا کنترل اوضاع نیروهای آمریکایی در افغانستان را به دست پنتاگون سپرده و گفته خواهان مشاهده نتایج است.

طبق این گزارش نیروهای جدید بخشی از یک تیم رزمی جدید تحت عنوان "یگان امداد نیروی امنیتی" خواهند بود.

یک سخنگوی فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان، جان نیکولسن به واشنگتن پست گفت: این آنها نبودند که مشخصا درخواست برای سربازان جدید داشته باشند اما در عین حال تصریح کرد که این نیروهای جدید منجر به انطباق بیشتر راهبرد فعلی آنها با وضعیت خواهد شد.

پیش از این ترامپ نسبت به اعزام سربازان بیشتر به افغانستان اظهار بی اطمینانی کرده بود.

مقام‌های آمریکایی گفتند که ممکن است رئیس‌جمهور بخواهد نظرش را در این طرح اعمال کند.

به گفته مقام‌های ارشد ارتش این سربازان جدید باید با حمایت‌های تجهیزاتی بیشتر نظیر هلی‌کوپترها و توپخانه‌ها همراه شوند تا در میدان جنگ افغانستان تاثیر بیشتری پیدا کنند.

یکی از این مقام‌ها اظهار داشت: اگر شما مواردی نظیر قدرت آتش و قدرت هوایی بیشتر و حمایت‌های تجسسی اطلاعاتی بیشتر ارائه نکنید در این صورت ارزش این کار زیرسوال می‌رود.

این مقام‌ها هیچ کدام نامشان را فاش نکردند.

نظرات بینندگان