کد خبر: ۳۸۹۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۰ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶

روسیه: آمریکا نه تنها به حقیقت بلکه به خود هم خیانت می‌کند

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با انتقاد از رد پیش نویس قطعنامه پیشنهادی این کشور درباره فرایند بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه گفت: آمریکا نه تنها به حقیقت بلکه به خود هم خیانت می کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با انتقاد از رد پیش نویس قطعنامه پیشنهادی این کشور درباره فرایند بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه گفت: آمریکا نه تنها به حقیقت بلکه به خود هم خیانت می کند.

به گزارش ایرنا، واسیلی نبنزیا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود امروز بار دیگر هرچه در بیانیه آمریکا شنیدیم درباره روسیه بود. این که قطعنامه ما از پیش رد می شود، حقیقتی را افشا می کند که متاسفانه می دانیم چیست.
نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل ادامه داد ایالات متحده به یک فرایند مستقل حرفه ای نیاز ندارد. شما(آمریکا) نه تنها به حقیقت خیانت می کنید بلکه به خودتان در پیش چشم جامعه بین المللی هم خیانت می کنید.
نبنزیا اضافه کرد من سوالی که در لفافه گفته بودم را مستقیم می گویم، فرضیات شما( که فقط در حدسیات مانده و هنوز تایید نشده است) درباره استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه آن هم در شب مهم سیاسی که فردای آن نشست وین و همچنین گفت و گوی سوری در سوچی برگزار می شد، چیست؟
وی اظهار کرد علاوه بر آن می گویم چرا شما به یک فرایند بررسی نیاز دارید وقتی که دیروز و امروز بدون هیچ تردیدی، (استفاده از سلاح شیمیایی را) تصدیق می کنید. دولت سوریه چه کار کرد؟ به این ترتیب شما هم نقش قاضی را ایفا می کنید و هم نقش مدعی.
سفیر روسیه در سازمان ملل تاکید کرد آیا شما حتی می فهمید که به خودتان خیانت می کنید؟ حداقل پیش از رد پیش نویس قطعنامه مکانیسم بررسی حرفه ای مستقل، آن را می خواندید.
نبنزیا یادآور شد می خواهم آن چه را که در نشست 18 ژانویه شورای امنیت با حضور نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان گفتم، تکرار کنم که هیچ مکانیسمی شکل نخواهد گرفت مگر این که اعضای شورای امنیت آن را تصویب کنند.
وی تصریح کرد ما باید این کار را ادامه دهیم. من آنچه را که نماینده دائم سوئد در سازمان ملل گفت، تکرار می کنم که ما باید بر اختلاف ها غلبه کنیم، گفت و گوها را به کار گیریم و تلاش کنیم اتحاد از دست رفته اعضای شورای امنیت را بازگردانیم و این حقیقت طرح ما است.
فرایند تحقیق مشترک برای بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه که مورد استقبال آمریکا و برخی کشورهای غربی بود، در 18 دسامبر 2017 پایان یافت و تلاش آمریکا برای تمدید ماموریت این کمیته با سه بار وتوی روسیه به دلیل آن که معتقد بود این کمیته نتوانسته است به صورت حرفه ای فعالیت کند، با شکست مواجه شد.
با این حال، روسیه بار دیگر پیش نویسی ارائه کرده است که مکانیسم تحقیق مستقل سازمان ملل متحد(UNIMI) برای مدت یکسال تشکیل و جایگزین فرایند پیشین(JIM) که آمریکا خواهان استمرار آن بود، می شود.
برخی منابع خبری می گویند این پیش نویس بین اعضای شورای امنیت توزیع شده و احتمال دارد که در نشست روز پنج شنبه یا جمعه شورای امنیت، به آن پرداخته شود.

نظرات بینندگان