کد خبر: ۳۸۹۸۸۱
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۰ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶

اولیویرا: دوست دارم ایران و پرتغال در جام جهانی صعود کنند/ کی‌روش به تیم ملی نظم داده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرمربی پرتغالی سابق تراکتورسازی درباره دوران حضورش در این تیم و عملکرد کارلوس کی روش به صحبت پرداخت.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از رادیو اینترنتی "گل بزن"، تونی اولیویرا، سرمربی پرتغالی که سابقه بازی و مربیگری در تیم بنفیکا را دارد، در فوتبال ایران در چند مقطع هدایت تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز را بر عهده داشت.

تونی اولیویرا، سرمربی پرتغالی درباره تجربه کار در تراکتورسازی و همچنین عملکرد چندین ساله کارلوس کی‌روش در تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به صحبت پرداخته است.

تونی اولیویرا در ابتدای صحبت‌های خود گفت‌: من دوران خوبی در بنفیکا چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان مربی داشتم و بعد از آن در چند کشور پیشنهاداتی به دستم رسید تا بتوانم مربیگری کنم. تجربه کار در خاورمیانه تجربه‌ای بود که نمی‌توانستم آن را رد کنم، به همین خاطر تصمیم گرفتم به فوتبال آسیا بیایم و در خاورمیانه کار کنم. در امارات و الاتحاد عربستان کار کردم تا این که با پیشنهاد تراکتورسازی روبرو شدم. درباره مربیگری در ایران باید این را بگویم که شهر تبریز، شهر بسیار زیبا و خوب با مردمانی خونگرم است و همیشه این شهر در قلب من خواهد بود.

او افزود: من دوران خوبی در تراکتورسازی داشتم. قهرمانی در جام حذفی ایران یک افتخار بزرگ برای من و مردم تبریز بود. در لیگ هم ما تا آستانه قهرمانی پیش رفتیم ولی در بازی آخر برابر نفت تهران نتوانستیم به نتیجه‌ برسیم و همین باعث شد از رسیدن به قهرمانی باز بمانیم. من تجارب خیلی زیادی از کار کردن در تراکتورسازی به دست آورده‌ام.

سرمربی پرتغالی سابق تراکتورسازی در ادامه‌ ‌اضافه کرد: کار کردن در تراکتورسازی برای من تجربه فوق‌العاده‌ای بود. اعتراف می‌کنم هیچ کجا تماشاگری مثل تماشاگران تراکتورسازی ندیده بودم. آنها تماشاگرانی وفادار و پرشور هستند که در هر بازی اسم من را بر زبان می‌آوردند و من حس می‌کردم که یکی از آنها هستم. ما در اکثر بازی‌ها حتی اگر شکست هم می‌خوردیم مورد حمایت تماشاگران بودیم و این تجربه‌ای گرانبها برای من بود و درسی که از آنها گرفتم.

اولیویرا در پاسخ به این سوال که بهترین بازیکنانی که تراکتورسازی داشته چه کسانی بوده است گفت‌: ما استعدادهای خوبی در تراکتورسازی داشتیم. افتخار داشتم که با علی کریمی، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران کار کنم. همچنین آندرانیک تیموریان دیگر بازیکنی بود که در تیم‌ ‌ملی ایران بازی می‌کرد و در تیم ما بود. مهدی کیانی هم بازیکنی است که هواداران خیلی او را دوست دارند و او هم از بازیکنان بزرگی بود که رابطه خیلی خوبی با هواداران تراکتورسازی داشت. به یاد دارم وقتی خارج از تبریز بازی داشتیم، مردم چه استقبالی از علی کریمی می‌کردند. او بازیکن بسیار محبوبی برای هواداران است.

سرمربی سابق تراکتورسازی درباره کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران نیز به صحبت پرداخت و گفت‌: من و کی‌روش رابطه خیلی خوبی با هم داریم و او از دوستان خوب من است. ما در امارات در کنار هم بودیم و کار کردیم. البته زمانی هم که کی‌روش در ‌اسپورتینگ بود و من هم در بنفیکا بودم برابر هم قرار گرفته‌ایم. من فکر می‌کنم انتخاب کارلوس کی‌روش به عنوان سرمربی تیم‌ ‌ملی ایران انتخاب بسیار به‌جا و خوبی بود. دو صعود پیاپی به جام جهانی به خوبی کیفیت کار او را نشان می‌دهد. او نظم و سازماندهی را به تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران ‌اضافه کرده و باعث پیشرفت بازیکنان ایرانی شده است. بازی‌های انتخابی در قاره آسیا سختی‌های زیادی دارد ولی کارلوس کی‌روش عملکرد خیلی خوبی در این رقابت‌ها داشت.

تونی اولیویرا درباره گروه ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که با پرتغال، ‌اسپانیا و مراکش باید روبرو شود نیز به صحبت پرداخت و گفت‌: این اولین بار نیست که پرتغال و ایران در یک گروه در جام جهانی قرار گرفته‌اند و در جام جهانی آلمان هم با یکدیگر هم‌گروه بودند. گروه B جام جهانی روسیه، گروه جذابی است. همه مردم در نگاه اول احتمالا می‌گویند که پرتغال و ‌اسپانیا از این گروه به مرحله بعد صعود می‌کنند ولی من به پرتغال و ‌اسپانیا هشدار می‌دهد اگر تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به خوبی برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده شود، بازی بسیار سختی را پیش رو خواهند داشت. شما در جام جهانی باید در ۱۰ روز سه بازی بزرگ و حساس انجام دهید و همه چیز در این مدت تعیین می‌شود. من فکر می‌کنم که بازی‌های اول این گروه تا حد زیادی مشخص می‌کند که چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد. بازی‌های نخست در جام جهانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. ایران در دوره قبل جام جهانی نیز در گروه بسیار سختی قرار داشت و با آرژانتین هم‌گروه بود ولی همه دیدند که تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران چه عملکرد خوبی برابر آرژانتین ارائه داد و حریف فقط به خاطر مسی توانست در لحظات آخر پیروزی این میدان شود.

اولیویرا در پایان گفت: من خودم دوست دارم تیم‌های‌ ‌ملی پرتغال و ایران به مرحله بعد صعود کنند ولی نباید این را فراموش کرد که یک تیم قدرتمند در این گروه مانند ‌اسپانیا حضور دارد. به‌ هر حال بازی جذابی را در این گروه در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شاهد خواهیم بود.

نظرات بینندگان