کد خبر: ۳۸۹۹۲۴
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۲ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶

لودریان: تمام طرف‌های برجام باید به تعهدات‌شان عمل کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر امورخارجه فرانسه تاکید کرد: تا زمانی که ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای، همان گونه که مورد تائید آژانس است، عمل می‌کند، دیگر طرف‌ها نیز باید به توافق پایبند باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه سی‌بی‌اس نیوز، دولت ترامپ روز سه‌شنبه نیز به تلاش‌های خود برای متقاعد کردن متحدان اروپایی‌اش به در پیش گرفتن الزامات سختگیرانه جدید درخصوص توافق هسته‌ای با ایران ادامه داد اما این روند در فرانسه با تردید بزرگی مواجه شد، چرا که وزیر امور خارجه این کشور در دیدار با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود تاکید کرد که تمام امضا کنندگان این توافق باید به تعهدات خود عمل کنند.

رکس تیلرسون یک روز پس از مذاکراتی مشابه در لندن با مقامات انگلیس، با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه دیدار کرد، دیداری که انتظار می رفت در آن مذکرات سختی انجام شود. هر چند دیدار این دو وزیر صمیمانه بود اما قبل از این نشست، وزیر امورخارجه فرانسه از اینکه آمریکا در تلاش است برای ممانعت از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای بر اروپا فشار آورد تا این توافق را از نو باز طراحی کند، ابراز نگرانی و از آن انتقاد کرد.

وی افزود: یک اصل اساسی وجود دارد که ما به شدت درباره آن مصمم هستیم و آن حفظ توافق هسته‌ای تا جایی است که تمام طرف‌ها به آن احترام بگذارند.

لودریان همچنین گفت: اگر این توافق از سوی ایران محترم دانسته شود، همان چیزی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید می‌کند و ما دلیلی برای عدم باور آن نداریم، تمامی طرف‌ها باید به آن احترام بگذارند و تیلرسون این را می‌داند.

وزیر امورخارجه فرانسه همچنین این سوال را مطرح کرد که چرا دولت ترامپ توپ را به زمین کنگره و اروپایی‌ها می‌اندازد، در حالیکه روسیه و چین هم این توافق را امضا کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است که اگر اروپایی‌ها توافق را اصلاح نکنند، واشنگتن از آن خارج خواهد شد. از این رو تیلرسون در هفته جاری به دنبال جلب حمایت کشورهای اروپایی از یک توافق جانبی است که بر اساس آن در صورت ادامه آزمایش موشک‌های بالستیک ایران، ممانعت این کشور از بازدید بازرسان از مکان‌های حساس و یا از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای در سطوح پیشرفته حتی اگر این اقدامات در توافق هسته‌ای مجاز شمرده شده باشد، اروپایی‌ها مجددا با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران همراهی کنند.

دولت آمریکا علاوه‌ بر این با کنگره این کشور در تلاش است تا قوانین تعیین کننده چارچوب مشارکت واشنگتن در توافق هسته‌ای با ایران را اصلاح و یا جایگزین کند، توافقی که جزو دستاوردهای سیاست خارجی دولت اوباما محسوب می‌شد اما ترامپ آن را بدترین توافقی می‌داند که تا کنون آمریکا درباره آن مذاکره کرده و امضای این توافق را محکوم کرده است.

تیلرسون پس از گفت‌وگو با مقامات انگلیسی در روز دوشنبه، تا حدودی درباره حمایت اروپایی‌ها در این زمینه خوشبین به نظر می‌رسید. وی گفت: آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اینکه توافق هسته‌ای باید تکمیل شود، دیدگاه مشترکی دارند. تیلرسون از موافقت این چهار کشور برای ایجاد کارگروهی متشکل از کارشناسان برای اصلاح آنچه از دیدگاه ترامپ معایب توافق هسته‌ای به شمار می آید، خبر داد و گفت که انتظار می‌رود ‌نشست این کارگروه اوایل هفته آینده برگزار شود. تیلرسون گفت: این کارگروه احتمالا به دنبال رسیدن به نوعی توافق جانبی و یا سازوکاری است که نگرانی‌های آمریکا را مد نظر قرار می‌دهد.

بنابر گزارش سی‌بی‌اس نیوز، این در حالی است که ایران هرگونه مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای را رد کرده است. انگلیس، فرانسه و آلمان نیز به نوعی تمایل خود را به همکاری با آمریکا برای ممانعت از فروپاشی این توافق اعلام کرده‌اند.

نظرات بینندگان