کد خبر: ۳۸۹۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۴ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶

مطهری: مجلس در بعد نظارتی در اجرای احکام بودجه کوتاهی داشته

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دادن مجوزهای بی‌جا به دولت باعث بروز مشکلاتی براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۵ شده است، گفت که مجلس در بعد نظارتی کوتاهی کرده که باید در بودجه ۹۷ تمرکز بیشتری داشته باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دادن مجوزهای بی‌جا به دولت باعث بروز مشکلاتی براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۵ شده است، گفت که مجلس در بعد نظارتی کوتاهی کرده که باید در بودجه ۹۷ تمرکز بیشتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش رییس دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه در صحن علنی گفت: براساس گزارش آقای عادل آذر درباره صندوق توسعه، ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون واریز و بیش از یک میلیارد واریز نشده است. از طرف دیگر در اجرای قانون هدفمندی تنها ۷ درصد برای تولید اختصاص یافته است که اینها به معنای انجام کار خلاف قانون است.

وی افزود: از طرف دیگر براساس این گزارش در صندوق نوآوری، ۶۷ درصد واریز شده است که از این میزان تنها ۲۵ درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته است.

نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ایشان به موضوع ردیف‌های متفرقه اشاره کرد که براساس آن ۵۰۰ میلیون دلار به جهاد کشاورزی داده شده است که طبق گزارش آقای آذر نتوانستند این ارزیابی را انجام دهند که آیا این میزان در جای خود هزینه شده یا خیر؟

سلیمی همچنین گفت: آقای آذر همچنین مطرح کرد که ۶۳ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد. همچنین تنها ۲۰ درصد احکام قانونی اجرایی شده است. همچنین در موضوع شرکت نفت و پتروشیمی‌ها نیز گفته شد که ۴۴۰۰ میلیارد وجه به خزانه واریز نشده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار به اجرای اینگونه قانون باشد، ما برای چه چیزی قانون تصویب می‌کنیم. درخواست ما این است که برخوردهای لازم صورت گیرد چون اگر قرار باشد ما برای سال ۹۷ و در بودجه نیز تنها قانون تصویب کنیم و اجرایی نشود، چرا باید این همه هزینه شود.

به گزارش ایسنا، علی مطهری رییس جلسه در پاسخ به این تذکر گفت: در این گزارش پیشنهاداتی آورده شده که اگر به آن عمل شود و مجوزهای بیجا به دولت داده نشود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. گاهی خود ما مجوزهای نادرست می‌دهیم و دست آنها را باز می‌گذاریم که نتیجه چنین چیزی می‌شود.

وی ادامه داد: حرف شما درست است، مجلس در نظارت خود کوتاهی کرده که تنها ۲۰ درصد احکام بودجه اجرایی شده است. باید برای بودجه ۹۷ حواسمان را جمع کنیم.

نظرات بینندگان