کد خبر: ۳۸۹۹۴۹
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۴ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۶

فیروز کریمی: اسب‌ها یکی یکی مُردند و سرمایه‌ام به باد رفت/ برخی‌ها در ورزش جهاد مالی می‌کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرمربی تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز می‌گوید از نقاط ضعف و قوت تیم نفت آگاهی کاملی دارد.

فیروز کریمی بعدازظهر چهارشنبه در تبریز و در نشست خبری پیش از بازی تیمش مقابل نفت تهران اظهار کرد: امیدوارم فردا بازی خوبی را شاهد باشیم و خدا آخر عاقبت همه ما را به خیر کند.

او افزود: ما فردا علاوه بر رضا خالقی‌فر، چند محروم و مصدوم دیگر هم داریم، ولی محرومیت و مصدومیت بازیکنان در هفته بیست و یکم، مساله‌ای طبیعی است و جزیی از فوتبال به حساب می‌آید، اما گاهی اوقات این مصدومیت‌ها در روند تیم تأثیر می‌گذارد و وقتی که از یک پست، چند بازیکن به یک‌باره مصدوم یا محروم می‌شوند، این موضوع مشکل‌ساز می‌شود که البته جای نگرانی نیست و سعی می‌کنیم، جای خالی بازیکنان را پر کنیم.

کریمی خاطرنشان کرد: تیم نفت تهران، تازه خیز برداشته و در سه هفته قبلی، هفت امتیاز کسب کرده و این موضوع نشان می‌دهد که کار سختی مقابل این تیم داریم؛ البته ما هم در حمله و دفاع به یک وحدت تاکتیکی رسیده‌ایم و از طرفی هم، از نقاط قوت و ضعف حریف آشنایی کاملی داریم.

سرمربی گسترش فولاد تبریز گفت: ما بیش‌تر گل‌های‌مان را در دقایق پایانی به ثمر رسانده‌ایم، ولی نه گل خوردن در دقایق پایانی، دلیل بر ضعف بدنی است و نه گلزنی در دقایق پایانی، دلیل بر قدرت بدنی است و در بازی مقابل ذوب‌آهن، روی قصور یک بازیکن جوان گل خوردیم.

وی در مورد استقبال نکردن هواداران تبریزی از بازی‌های تیمش بیان کرد: یکی از دلایل کم‌تماشاگر شدن بازی‌های ما، پخش نشدن مستقیم بازی‌هاست. من قبلاً در گسترش فولاد بودم و در زمان‌های دور در تراکتورسازی حضور داشتم. زمانی که می‌خواستم به گسترش فولاد بیایم فکر می‌کردم روزبه‌روز بر تعداد هواداران گسترش فولاد اضافه می‌شود، چرا که ما فوتبال زیبا و تماشاگرپسند ارائه می‌کنیم؛ روزبه‌روز شرایط ما طوری می‌شود که من فکر می‌کنم تماشاگر هم به بازی‌های‌مان جذب خواهد شد.

کریمی افزود: در برخی ورزشگاه‌ها تماشاگر تحت تأثیر یک تیم خاص است؛ مثلاً در تهران مردم تحت تأثیر پرسپولیس و استقلال قرار دارند و در تبریز هم ما تحت تأثیر تراکتورسازی هستیم. فکر می‌کنم به مرور زمان هوادار هم جذب تیم ما می‌شود. اگر یک نفر وقت بگذارد و برای دیدن بازی به ورزشگاه بیاید خودش هفته بعد یک وقتی می‌گذارد که بازی‌های ما را تماشا کند. در تبریز و کنار تیم‌هایی مانند تراکتورسازی و ماشین‌سازی، گسترش فولاد یک نهال تازه است که روزبه‌روز هوادارانش بیش‌تر می‌شوند؛ اکنون ما دو سکوی ورزشگاه بنیان دیزل را پر می‌کنیم و شاید در آینده شاهد بیش‌تر شدن این تعداد هم باشیم.

کریمی درباره درگیری لفظی دیدار هفته گذشته مقابل پرسپولیس با تماشاگران، گفت: تماشاگر باید بداند که وظیفه‌اش چیست و من هم در صحبت‌هایم از کلمه طرفدار استفاده نمی‌کنم و فقط می‌گویم تماشاگر؛ زیرا آن‌هایی که برای دیدن بازی‌های ما به ورزشگاه می‌آیند، تماشاگر هستند، نه طرفدار. طرفدار باید شرایط تیمش را در نظر بگیرد، نه این که در کل ۹۰ دقیقه بگوید سامان نریمان‌جهان. تماشاگر ما از وضعیت سامان اطلاع ندارد و نمی‌داند بازیکن مورد علاقه‌اش به شدت دچار کشیدگی شده است. چنین تماشاگرانی در سکوهای ما جای ندارند و ما دنبال طرفدار هستیم نه تماشاگر. حتی خود استقلال هم از زمانی که صاحب طرفدار شد، شروع به رشد کرد.

او افزود: طرفدار باید در روزهای بد طرفدار تیمش باشد، وگرنه استقلال الان خودش نتیجه می‌گیرد و پرسپولیس هم با اختلاف زیاد صدرنشین است و نیازی به تماشاگر و طرفدار ندارد، اما بعضی کارها که توسط تماشاگران انجام می‌شود دخالت در کار تیم‌داری است که من این کارها را خیلی نمی‌پسندم.

کریمی درباره بازی هفته گذشته مقابل پرسپولیس اظهار کرد: در بازی قبلی، ما ۱۰۰ دقیقه تحت فشار بازی بودیم و تأکید می‌کنم که تحت فشار بازی بودیم نه تخت فشار تیم حریف؛ و بی‌دلیل و در کمتر از ۱۰ ثانیه، نتیجه را از دست دادیم. اگر قبل از بازی از من می‌پرسیدند به نتیجه بازی راضی هستی، می‌گفتم خیلی راضی‌ام، اما زمانی که بازی را دیدم، معتقد بودم که حتی باید می‌بردیم.

وی گفت: وقتی خارج از قاعده فوتبال بازی را می‌بازید طبیعی است که از مساوی هم راضی نباشید. ما در تهران و مقابل پرسپولیس نباید بازی را می‌باختیم، اما وقتی خارج از قاعده امتیاز را از ما گرفتند یک نفر می‌آید مدام با دوربینش به سر و کله ما می‌کوبد، باید هم عصبانی شوید. فکر می‌کنم آن تصویربردار یک برنامه هم برای خودش داشت و خدا می‌داند برنامه‌اش چه بود. من فقط از او خواستم که از من دور شود. من به آن تصویربردار گفتم که به آدم یکبار می‌گویم که آن طرف‌تر برود و او هم گفت من کاری نکردم، اما وقتی چندین بار به او گفتم دوستت دارم مدام به خودش آب و تاب می‌داد و عشوه می‌آمد. نمی‌دانم جریان چه بود اما هر چه بود تمام شد و به خیر گذشت.

او درباره درگیری‌اش با فیلمبردار صداوسیما تأکید کرد: در هیچ جای دنیا چنین کارهایی جایی ندارد؛ اتفاقی هم که بین من و آن تصویربردار افتاد، درگیری نبود. من همان روز به مسوولان سازمان لیگ گفتم خبرنگار حق ندارد به داخل زمین چمن بیاید. مسوولان سازمان لیگ هم گفتند که این کار معقول نیست و ما این موضوع را به آن‌ها ابلاغ کردیم. در برنامه ۹۰ فینال یک بازی را نشان دادند و من خواب بودم و من را از خواب بیدار کردند که اصلاً نفهمیدم آن‌جا چه گفتم.

کریمی گفت: در پایان بازی مسوولان یک جایی را در نظر گرفتند تا آن‌جا مصاحبه کنیم، اما رفتن به جایگاهی به غیر از جایگاه خاص مصاحبه خلاف و بی‌احترامی است. بعد از بازی هم از صداوسیما به من گفتند یک جایی در کنار زمین در نظر گرفتیم که به صورت مستقیم در شبکه ۳ صحبت کنیم اما من نرفتم. الان ۵۰ خبرنگار وجود دارد که هر کدام با یک وسیله‌ای ما را به یک گوشه‌ای ببرد و بخواهیم با او صحبت کنیم خیلی طول می‌کشد و یک نوع خودخواهی است. صحبت کردن خارج از اتاق نشست خبری خارج از قائده هم است.

وی با بیان این‌که باشگاه تلاشش را در فصل نقل و انتقالات انجام داد و آن چه را که مقدور بود، جذب کرد، گفت: شاید آن چه را که خواسته بودم، اتفاق نیفتاد، اما تنها خواسته من ملاک نیست و باید وضعیت باشگاه را نیز در نظر گرفت؛ ما در فصل نقل‌ و انتقالات به خوبی تقویت نشدیم؛ اما باید امکانات تیم را در نظر بگیریم. ما بازیکنی خواستیم که به جمع ما اضافه شود و هوشنگ نصیرزاده هم پیگیری کرد و به باشگاه مربوطه نامه زد، اما باشگاه او ۱۰ میلیارد تومان درخواست کرد! مدیر آن باشگاه فکر می‌کرده می‌خواهیم باشگاهش را با همه تأسیساتش بخریم!

سرمربی گسترش فولاد بیان کرد: نقل‌وانتقالات بین دو نیم‌فصل سخت انجام می‌شود و بازیکن می‌تواند در دو حالت کمک حال تیم باشد، فنی و اخلاقی. تیم‌هایی که در کورس قهرمانی هستند، بازیکنان‌شان را نگه می‌دارند، بقیه هم برای سهمیه و نیفتادن می‌جنگند و بازیکنان‌شان را نگه می‌دارند. تیم‌های دیگر با ما یاری نکردند و باید با این موجودی و بازیکنان جوان ادامه دهیم. امیدوارم خدا کمک کند تا بتوانیم از حضور بازیکنان جوان استفاده کنیم. وقتی قرار است بچه ما به جای نمره ۱۵، نمره ۲۰ را بگیرد، برای ما رضایت‌مند خواهد بود. بحث نقل‌وانتقالات هم همین‌طور است. اگر نمره ما بهتر بود، محدود طرفداران‌مان و هم‌چنین جراید ورزشی راضی بودند. تمام تلاش ما این است که نتیجه لازم و در حدواندازه خودمان را بگیریم.

او گفت: در جذب نکردن بازیکن، مسائل مالی دخیل نبوده است، من هم به آن وارد نیستم. آقای زنوزی از چهره‌های مثبت و ماندگار است که در فوتبال سرمایه‌گذاری کرده است. به شوخی گفتم ۳۰۰ میلیون تومان داده بودم برای خرید اسب و به من گفتند هر کدام کُره اسبی به دنیا بیاورند، قیمت هر کدام ۱۵۰ میلیون تومان خواهد بود. اسب‌ها یکی یکی خوردند و مُردند و تمام سرمایه‌های ما به باد رفت! مجبور شدیم برای دو اسب دیگر دست به دامان همسایه‌ها شویم تا ردشان کنیم و این بیزینسی بود که بلد بودیم.

وی ادامه داد: این‌جا بحث سرمایه‌گذاری خصوصی مطرح است. امروزه دست کردن در جیب و هزینه کردن ۱۰، ۱۵ میلیاردی برای یک تیم مرد می‌خواهد. من یک دهم این مبالغ را ندارم، یک صدم آن را دارم، اما حاضر نیستم در ورزش خرج کنم. برخی‌ها در ورزش جهاد مالی می‌کنند. این‌ها کارشان قابل تقدیر است و باید تعدادشان زیاد شود. دستگاه ورزش ما به این‌ها باید مدد بدهند. مگر چند تیم شخصی داریم؟ مشکی‌پوشان هم تیم شخصی است که در حال افتادن است. دستگاه‌های ورزش باید به این افراد مدد بدهند تا دلسرد نشوند. بحث تملق نیست. ۳۰ سال است مربیگری می‌کنم. من تنها یک نیم‌فصل اینجا حضور دارم. باید با ظرافت خاصی این مسائل را عنوان کنید تا حمایت شوند. ما مشکل مالی برای جذب بازیکن نداشتیم، بازیکنان نیامدند. ما هم به مانند همه باشگاه‌ها باید اقساط‌مان را پرداخت کنیم. مبالغی که باید بدهیم، معقول هستند و می‌توانیم از پس‌شان بربیاییم.

سرمربی تیم فوتبال گسترش فولاد درباره تجلیلی که از او از طرف این باشگاه صورت گرفته است، گفت: این را من نباید بگویم، چون می‌شود «خود گویی، خود خندی، عجب مرد هنرمندی!». باید دیگران قضاوت کنند. من به اندازه لازم جام گرفته‌ام. چه جام رسمی چه جامی که نامش در فیفا گنجانده شده است. نزدیک بیست و خورده‌ای جام گرفته‌ام، بیش از ۵۰، ۶۰ بازیکن به تیم ملی داده‌ام. در ۱۳، ۱۴ استان فوتبال خیز حضور داشته و کمک کرده‌ام. امیدوارم کسانی که با آن‌ها کار کرده‌ایم، از ما راضی باشند. من تلاشم را برای فوتبال کشور کردم، شما باید نشان دهید و مردم راضی باشند. تا الان برای رضای خدا قدم برداشته‌ام.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان