arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۹۲۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۰ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

رئیس جمهور لهستان قانون ضدهولوکاست را امضا کرد

«آندژی دودا» رئیس‌جمهوری لهستان قانون ضد هولوکاست را پس از تصویب پارلمان، امضا و نهایی کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«آندژی دودا» رئیس‌جمهوری لهستان قانون ضد هولوکاست را پس از تصویب پارلمان، امضا و نهایی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دودا در سخنرانی تلویزیونی خود، افزود: این قانون اعتبار بین المللی و منافع لهستان را حفظ می کند و حافظ عزت و واقعیت تاریخی ماست.
براساس این قانون هر گونه دخالت لهستان در کشتار یهودیان موسوم به هولوکاست رد و ممنوع شده است.
در پی تصویب این قانون، روابط لهستان و رژیم صهیونیستی با تنش روبه رو شده است، به گونه ای که ورشو سفر «نفتالی بینیت» وزیر آموزش رژیم صهیونیستی را به این کشور لغو کرد.
مجلس نمایندگان و سنای لهستان 31 ژانویه (11 بهمن 96) با اکثریت آرا قانون ضد هولوکاست را تصویب کردند که براساس آن، هرگونه اشاره به مشارکت لهستان در اقدامات نازی‌ها در جنگ جهانی دوم ممنوع شده است.
استفاده از عبارت هایی مثل «اردوگاه های مرگ» که جنایات نازی ها را به ورشو نسبت می دهد، می تواند تا سه سال حبس به دنبال داشته باشد.
همچنین تکذیب قتل حدود 100 هزار لهستانی به دست ارتش شورشی اوکراین (UPA) در زمان جنگ جهانی دوم ممنوع می‌شود.
همچنین این رژیم با اعتراض شدید به این قانون مدعی شده است: قانون یادشده، آزادی بیان را محدود خواهد کرد، حقایق مهم تاریخی را جرم خواهد دانست و مانع از آن می شود که نقش برخی لهستانی ها در جنایت نازی ها بررسی شود.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب اسرائیل نیز در پی تصویب این قانون، پیشتر از سفیر خود در ورشو خواسته بود که مخالفت این رژیم را با این قانون، به «ماتئوش موراویتسکی» نخست وزیر لهستان اعلام کند.

نظرات بینندگان