arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۹۳۲۴۵
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۳ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

وزیر نیرو: از همکاری سپاه در باروری ابرها استقبال می‌کنیم

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح باروری ابرها بیست سال است که در دستور کار است، اظهار کرد: از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد در این زمینه استفاده کرده و از آن استقبال می‌کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح باروری ابرها بیست سال است که در دستور کار است، اظهار کرد: از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد در این زمینه استفاده کرده و از آن استقبال می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، اردکانیان در حاشیه جلسه امروز استانداران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد بارورسازی ابرها، اظهار کرد: این طرح جدید نیست و حدود بیست سال ست که اجرا می‌شود و ما مرکز ملی باروری ابرها را داریم که البته تجهیزات آن کمی مستعمل‌ بوده و نیاز به تجهیز دارد و درصدد هستیم که این تجهیزات را به‌روزآوری کنیم.

وی در ادامه افزود: هر دستگاهی هم که امکان کمک به ما را داشته باشد استقبال می‌کنیم؛ از جمله سپاه که در این زمینه اعلام آمادگی کرده است و ما از آن استقبال می‌کنیم.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست دولت و وزارت نیرو در مورد انتقال آب از یک استان به سایر استان‌ها، خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت نیرو، تامین و عرضه آب است و البته در مصرف آب، سایر دستگاه‌ها هم مسئولیت مشترکی دارند. اعتقاد ما این است که طرح‌های انتقال آب به تنهایی رفع‌کننده مشکلات مناطق دریافت‌کننده آب نخواهد بود و توقف آن طرح‌ها هم به تنهایی رفع‌کننده مشکلات مناطق عرضه‌کننده آب نیست. آنچه که مهم است نحوه مصرف آب است.

اردکانیان با بیان اینکه باید از فرصت کم‌ آبی استفاده کرده و توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب‌های موجود داشته باشیم، بیان کرد: اگر اصلاحات ضروری در این زمینه رخ ندهد طرح‌های انتقال آب چه از منابع داخلی، چه خارجی، چه استفاده از آب شور دریاها یا پساب در صورتی راه‌حل خواهد بود که قبل یا حداقل همزمان با آن به شیوه‌های مصرف آب موجود پرداخته باشیم.

وی تاکید کرد: با رعایت این الزامات اگر جایی برای مصرف آب شرب نیاز باشد سیاست دولت این است که به هر طریقی آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند.

وزیر نیرو درباره امکان صادرات انرژی به کشورهای همسایه نیز خاطرنشان کرد: امکان تبادل انرژی با همه کشورهایی که مرز خاکی داریم از جمله افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و عراق فراهم است و درصدد هستیم علاوه بر استفاده از این فرصت برای تبادل انرژی، بتوانیم از طریق همسایگان به شبکه برق اروپا متصل شویم که این فرصت قابل ملاحظه‌تری را برای ظرفیت‌های وسیع صنعت برق داخل کشور فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: درصدد هستیم که در چارچوب برنامه‌های دولت امکان بیشتری را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم کنیم به نحوی که سرمایه‌گذاران بتوانند برق تولیدی خود را به وزارت نیرو بر اساس قراردادهای خرید تضمینی بفروشند و همچنین امکان تولید و صادرات برق خود را به دست بیاورند و ما این امکان را برای آنها فراهم کنیم.

اردکانیان تاکید کرد: بهره ما علاوه بر ارتباط وسیع‌تر با کشورهای همسایه در این طرح‌ها، این خواهد بود که از محل این صادرات بهره اقتصادی خواهیم برد.

وی در مورد ساماندهی آب‌های مرزی و گفت‌وگو با کشورهای همسایه در این زمینه، خاطرنشان کرد: کشور ما از حیث تنوع مسائل آب‌های مشترک کم‌نظیر است. ما در حوزه‌های آبریز با همسایگان هم پایین‌دست هستیم و هم بالادست و تنوع مسائل زیادی در این زمینه داریم که باید به عنوان یک فرصت تلقی شود زیرا می‌توانیم از موضوع آب برای توسعه همکاری‌ها استفاده کنیم. ما درصدد این کار هستیم و هم با افغانستان و هم ترکیه مذاکره می‌کنیم و جزئیات دستاوردهای گفت‌وگوهای مشترک را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

نظرات بینندگان