arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۳۹۸۱۸۲
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۷ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۶

نمایندگان درباره استیضاح ربیعی چه می‌گویند؟

وکلای ملت درباره عملکرد وزیر کار نظرات متفاوتی دارند به طوریکه برخی موافق استیضاح وی و برخی مخالف این موضوع هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نمایندگان درباره استیضاح ربیعی چه می‌گویند؟

مدتی است طرح استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بهارستان مطرح بود که سرانجام در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند ماه از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

به گزارش انتخاب؛ طبق گفته بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس این استیضاح روز سه‌شنبه هفته جاری در دستورکار مجلس قرار دارد؛ اما در این میان نکته قابل تامل اظهارات ضد و نقیض وکلای ملت درباره عملکرد ربیعی است.

برخی از نمایندگان تمام قد از عملکرد وزیر کار دفاع می‌کنند و حتی معتقدند که در این استیضاح نگاه‌های سیاسی حاکم است نه عملکردی؛ اما در مقابل برخی از نمایندگان معتقدند که سرنخ بسیاری از مشکلات و حوادث کشور به این وزارتخانه و عملکرد ربیعی بازمی‌گردد.

این موضوع بهانه‌ای شد تا به گفت‌وگو با چند تن از موافقان و مخالفان استیضاح ربیعی بپردازیم که در ادامه می‌خوانید:

طرح استیضاح ربیعی سیاسی و شخصی است نه ملی/ از عملکرد وزیر کار دفاع می‌کنم

حسن حسینی‌شاهرودی نماینده مردم شاهرود، درباره استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بنده قائل بر این هستم که وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی حداقل سه وزارتخانه است که در یک وزارتخانه ادغام شده است.

وی با بیان اینکه مجلس مشکل بزرگی را برای دولت در راستای کوچک‌سازی حجم دولت به وجود آورد، ادامه داد: با سیاست‌های کوچک‌سازی، عملا توانمندی دولت در یک حوزه را به حداقل رساندیم و مدیریت حوزه‌های وسیعی چون وزارت کار از عهده یک وزیر برنمی‌آید.

نماینده مردم شاهرود با اشاره به اینکه آقای ربیعی از زمان رأی‌اعتماد اقدامات قابل توجهی انجام داده است، تصریح کرد: در این زمینه می‌توان به ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد که آقای ربیعی در فاصله کوتاهی از زمان انتصابش به خوبی مشکل بدهی‌ها و دیون دولتی به صندوق‌ها را برطرف کرد.

حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه وزیر کار اقدامات قابل توجهی در خصوص تامین منابع مورد نیاز صندوق‌های بازنشستگی و دفاع از حقوق بیش از ۴۰ میلیون بازنشسته این بخش که دچار چالش جدی بودند انجام داده است، افزود: بنده مخالف استیضاح ربیعی هستم و از عملکردش دفاع می‌کنم.

نماینده مردم شاهرود تاکید کرد: اگر مدیریت وزارتخانه کار، رفاه و تعاون اجتماعی تغییر کند، مدت‌ها طول می‌کشد که وزیر جدید با اداره این وزارتخانه آشنا شود و طبیعتا تا آن مدت عمر این مجلس و دولت هم به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینک بنده معتقدم که طرح استیضاح ربیعی کاملا سیاسی است و ربطی به عملکرد وی ندارد، خاطرنشان کرد‌: بر امضای برخی از نمایندگان متقاضی استیضاح ربیعی نگاه شخصی حاکم است نه نگاه ملی.

اکنون زمان مناسبی برای استیضاح ربیعی نیست

ابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد، درباره استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: دلیل اصلی استیضاح ربیعی سیاسی است تا عملکردی.

وی با بیان اینکه عملکرد ربیعی برای نمایندگان قابل قبول بود که رای اعتماد گرفت، ادامه داد: بر این اساس چگونه است که در کمتر از یک سال، عملکرد وی در وزارت کار منفی شده است و نمایندگان درخواست استیضاح او را مطرح می کنند؟

نماینده مردم یزد با اشاره به اینکه یکی دیگر از علل طرح استیضاح وزیر کار وقوع حوادثی مانند غرق شدن کشتی سانچی و سقوط هواپیمای آسمان عنوان شده است، گفت: درست است که بخشی از سهام هواپیمایی آسمان به صندوق بازنشستگی کشوری تعلق دارد، اما سقوط هواپیما چه ارتباطی به وزارت کار دارد؟

موسوی با انتقاد از زمان مطرح شدن استیضاح ربیعی در مجلس، اظهار کرد: در روزهای پایانی سال، وزارت کار بحث مهم تعیین دستمزد را در دستورکار دارد و مطرح کردن بحث استیضاح در این روزهای حساس اشتباه است.

نمایندگان مجلس به استیضاح وزیر کار رأی مثبت می‌دهند

اسدالله قره‌خانی نماینده مردم علی‌آباد کتول؛ با بیان اینکه بنده طرح استیضاح وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی را امضا کرده‌ام، اظهار کرد: بنده آقای ربیعی را شخصی موقر، متدین و علاقمند به کار می‌دانم و نگاهم به این استیضاح سیاسی و شخصی نیست بلکه مباحث مدیریتی را مدنظر دارم.

وی با بیان اینکه ساختار وزارتخانه کار، رفاه و تعاون اجتماعی بسیار حجیم است و فعالیت‌های متنوعی را دربرمی‌گیرد، ادامه داد: برای مثال تنها بخش درمانی تامین اجتماعی به اندازه یک وزارتخانه گستردگی دارد و برخی بانک‌ها چون توسعه تعاون و رفاه هم به این وزارتخانه مربوط هستند.

نماینده مردم علی‌آباد کتول تصریح کرد: از آنجایی که این وزارتخانه بسیار حجیم است، نیازمند وزیری است که بر اداره چنین وزارتخانه‌ای اشرافیت کامل داشته باشد.

قره‌خانی با بیان اینکه متاسفانه سرنخ بسیاری از حوادثی که اخیرا در کشورمان رخ داده است به این وزارتخانه می‌رسد، اظهار کرد: در این باره می‌توان به سانحه معدن یورت، حادثه سانچی و سقوط هواپیمای تهران یاسوج اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه آقای ربیعی توانایی اداره چنین وزارتخانه بزرگی را ندارد، تاکید کرد: از سوی دیگر ربیعی وزیری است که دائما در تهدید استیضاح است به طوری که زمان رأی اعتماد وی زمزمه می‌شد که این وزیر شش ماه بعد استیضاح می‌شود و در نتیجه یک وزیر متزلزل نمی‌تواند چنین وزارتخانه بااهمیتی را اداره کند.

قره‌خانی افزود: چنانچه این وزارتخانه جمع و جور نشود، در آینده همه بودجه کشور باید صرف بدهی‌های این وزارتخانه به مستمری‌بگیران، حقوق‌بگیران و بازنشستگان شود و چه بهتر همین حالا برای این وزارتخانه چاره‌جویی شود.

وی درباره نتیجه این استیضاح در صحن علنی خاطرنشان کرد: اگر کسانی که با ربیعی مخالف هستند در روز استیضاح به درستی مسائل را تبیین کنند، بعید می‌دانم وی در مجلس مجددا رأی اعتماد بگیرد و نمایندگان مجلس به این استیضاح رأی مثبت می‌دهند.

استیضاح ربیعی رأی مثبت بیاورد، معجزه بزرگی رخ داده است

محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر؛ با بیان اینکه بنده جزء متقاضیان استیضاح علی ربیعی هستم، اظهار کرد: اگر استیضاح ربیعی در مجلس رأی مثبت بیاورد، از نظرم معجزه بزرگی رخ داده است.

وی ادامه داد: این آقا انگیزه کافی برای انجام وظایف خود در وزارتخانه‌ کار، تعاون و رفاه اجتماعی ندارد.

نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه یکی از محورهای استیضاح ربیعی هم بحث معوقات بازنشستگان است، اظهار کرد: بهتر است نیروهای جوان‌تر و متخصص‌تر در این وزارتخانه قرار گیرد.

وی درباره نتیجه استیضاح وزیر کار، گفت: متاسفانه ربیعی لابی‌های قوی دارد و به نظرم ابقا می‌شود.

با این تفاسیر باید دید که وکلای ملت در روز برگزاری استیضاح ربیعی دوباره به وی رای اعتماد می‌دهند یا اینکه رئیس جمهور باید سکان هدایت این وزارت خانه را به فرد دیگری بسپارد.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان