arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۰۶۴
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۴ - ۱۰ مهر ۱۳۹۰

حرف‌های جنجالی غیاثی درباره داوران کشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رضا غیاثی عضو دپارتمان داوری فدراسیون از مسائل عجیب و غریب این روزهای داوری کشور سخن گفت، مسائلی که البته از نظر غیاثی اصلاً عجیب نیستند. 

رضا غیاثی عضو دپارتمان داوری فدراسیون در گفت‌و‌گویی با خبرآنلاین از مسائل عجیب و غریب این روزهای داوری کشور سخن گفت. مسائلی که البته از نظر غیاثی اصلا عجیب نیستند. او به سئوال‌ها خیلی راحت پاسخ می‌دهد و البته خیلی قاطع گفته‌هایی که البته شاید انتشارشان ‌جنجال‌های زیادی به پا کند چون غیاثی خیلی لب انتقاد می‌گشاید و هم از سیستم گذشته داوری انتقاد می‌کند، هم از مطبوعات و هم از برخی رفتارهای داوران سرشناس کشورمان.

اگر اشکالی نداشته باشد از موضوع مرتضی کریمی شروع کنیم. او مادام‌العمر محروم شده؟ 

چه کسی این حرف را زده؟ فکر می‌کنید اگر می‌خواستیم این کار را انجام بدهیم‌، خیلی سخت بود که یک بیانیه صادر شود؟ او از لیست بین‌‌المللی خارج شده‌. البته باقی ماجرا را خود شما مطبوعاتی‌ها ساختید. یک جمله‌ای آقای تاج در 90 گفت و باقی قصه را شما برای خودتان خریدید‌، گز کردید و دوختید. این کجای به ما ربط داشت. نه او یک چند‌هفته‌ای داوری نداشت و به زودی برمی‌گردد.

ولی با خروجش از لیست بین‌المللی دیگر به این لیست نمی‌تواند برگردد. 

این دیگر مشکل ما نیست. ما قانون را اجرا کردیم. او در یکسال گذشته سه اشتباه داشته که بزرگترینش اشتباه در داربی بود. او اگر در لیست نیست، مسائل فنی دارد. عملکردش افت کرده بود و از لیست کنار رفت. اینکه سنش بالاست و مثل محسن ترکی دیگر نمی‌تواند الیت شود یک قانون است و کاری از دست کسی ساخته نیست. ما او را محروم نکردیم و هنوز یکی از کمک داوران لیگ است.

اما این لیست الیت امسال حرف و حدیث‌های زیادی هم داشته و خیلی جنجال به پا کرده؟ 

اصلاً هم این‌طور نیست. خوشبختانه چون حسین عسگری یکی از اعضای کمیته داوران آسیاست‌، از همه چیز خبر دارد و لیست نمرات داوران در بازی‌های بین‌المللی برایش فرستاده می‌شود و دیگر مثل زمان من نیست که یک داور برود در آسیا و برگردد بگوید عالی بودم اما...

یعنی این اصلاً اتفاق عجیبی نیست که حسن کامرانی‌فر را گذاشتید نفر دوم لیست کمک داوران. کامرانی‌فر که به جام جهانی رفته است؟ 

سال قبل کامرانی‌فر با کدام داور به جام جهانی رفت؟ داوری که او به همراهش به جام جهانی رفت همین داور بازی اخیر ذوب آهن بود. آیا او واقعاً در حد جام جهانی بود؟ این داور آن بار هم با پارتی بازی به جام جهانی رسید. این بار هم بر اساس بررسی‌های ما‌، شانس خیلی کمی برای رفتن به جام جهانی دارد.

و به این دلیل او جایش را به سخندان داد؟ 

بله برای اینکه تیم عمانی که سخندان کمکش است الان در آسیا شرایط خوبی دارد. آنها در جام جهانی جوانان هم خیلی خوب عمل کردند. ما گمان می‌کنیم این گروه داوری شانس بالایی برای رسیدن به جام جهانی دارد. الغمدی بعید است برود به جام جهانی‌. تازه به هر حال کامرانی‌فر چهره‌ای شناخته شده برای داوری جهان است. او را فیفا می‌شناسد.

اما تقریباً همه خارج از کمیته داوران، بر این عقیده‌اند که کامرانی‌فر قربانی دعوایش با ترکی شده. 

یعنی واقعاً فکر کردید ما این قدر بچه‌ایم که اختلاف فردی دو نفر را معیار کارمان قرار دهیم؟ ما که می‌دانیم به لطف عملکرد مسئولان قبلی کمیته داوران‌، شانس داشتن داور در جام جهانی برزیل را نداریم‌، با این جابجایی سعی کردیم تا شانس رفتن به جام جهانی را برای دو کمک داورمان ایجاد کنیم. به هر حال فیفا کامرانی‌فر را می‌شناسد و اگر روی او نظر داشته باشد‌، تیم داوری‌اش را مشخص می‌کند. با فرصتی که در اختیار سخندان گذاشتیم‌، امیدواریم او هم به جام جهانی برسد.

در انتهای لیست هم منصوری از راه رسیده و آمده به جایگاه ششم آن هم در همان سال اول. شما که می دانید به داوران بین‌المللی در سال اول شان قضاوت نمی‌دهند. 

منصوری یکی از استعدادهای جوان ماست. او را که 33 سال دارد ، کمی بالاتر قرار دادیم که فرصت بیشتری برای پریدن داشته باشد.

و جابجایی علیرضا فغانی به چه دلیلی بود؟ او کارنامه درخشانی در آسیا داشته اما اگر منطق‌تان بالا بردن شانس او برای رسیدن به جام جهانی است، چرا جای ترکی ننشسته است؟ 

این که نفر اول بشود برایش زود بود. ما اگر فکر می‌کردیم فغانی شانس رسیدن به جام جهانی را دارد او را نفر اول می‌گذاشتیم ولی با دسته گلی که روسای پیشین کمیته داوران انجام دادند‌، ما برای جام جهانی آینده‌، شانس داشتن داور وسط را نداریم‌. برای همین هم بود که خواستیم شانس‌مان را برای داشتن دو کمک داور ایرانی در بازی‌ها امتحان کنیم.

و در مورد سعید مظفری چطور؟ 

این همه سئوال پرسیدید که به ماجرای سعید مظفری برسید.

به هر حال این هم نکته‌ای است که او از نفر دوم رفته به جایگاه چهارم. آن هم در شرایطی که هدایت ممبینی سوم مانده و ... 

اگر از مظفری بپرسید‌، خودش هم می‌گوید من بودم که سعید را داورش کردم. او خودش یادش هست که برای رسیدن به جایگاهی که امروز دارد چه کارهایی برایش کردم اما ما اعتقاد داشتیم که زمانی مظفری‌زاده جای ممبینی را در جای سوم لیست گرفت که حقش نبود‌. این را خودش هم می‌داند که آن جایگاه حق ممبینی بود و به ناحق بردنش بالا. ما در حقیقت آن جایگاهی که حقش بود را دوباره اجرا کردیم!
نظرات بینندگان