arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۳ - ۱۱ مهر ۱۳۹۰

علت هايي باورنكردني براي سردردهاي شما

اكثر افرادي كه سردرد مي گيرند، در همان لحظات اول به سراغ داروهاي مسكن مي روند. اما با پيدا كردن علت اين سردردها نه تنها مي توان شدت درد را كاهش داد، بلكه مي توان از بروز آنها در آينده نيز پيشگيري كرد. سردردها يكي از شايع ترين دلايل مراجعه بيماران به پزشكان عمومي يا كلينيك هاي عصب شناسي در سراسر جهان است. تقريبا علت همه سردردها از جمله ميگرن يك عامل است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اكثر افرادي كه سردرد مي گيرند، در همان لحظات اول به سراغ داروهاي مسكن مي روند. اما با پيدا كردن علت اين سردردها نه تنها مي توان شدت درد را كاهش داد، بلكه مي توان از بروز آنها در آينده نيز پيشگيري كرد. سردردها يكي از شايع ترين دلايل مراجعه بيماران به پزشكان عمومي يا كلينيك هاي عصب شناسي در سراسر جهان است. تقريبا علت همه سردردها از جمله ميگرن يك عامل است.

به گزارش انتخاب به نقل از شرق، يك جريان الكتريكي در قسمت پشت مغز به طور اشتباه توليد مي شود و دردهاي ناحيه سر را به وجود مي آورد. تقريبا در ميان مردم سراسر جهان اين باور اشتباه وجود دارد كه سردرد يكي از نشانه هاي ابتلابه تومور مغزي است، در حالي كه اين موضوع به هيچ وجه درست نيست. تحقيقات نشان مي دهد فقط يك درصد افرادي كه به دليل سردرد به مراكز پزشكي مراجعه مي كنند، دچار يك مشكل جدي و خطرناك هستند.

با اينكه بسياري از سردردها چندان مهم نيستند، اما در بعضي از موارد شما حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد. براي مثال زماني كه شما دچار سردرد ناگهاني شديد يا سردرد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشك ترديد نكنيد. همچنين زماني كه همراه با سردرد احساس سرگيجه داشتيد يا حافظه شما دچار مشكل شد حتما بايد اين موضوع را با پزشك خود در ميان بگذاريد. در ادامه بعضي از علت هاي عجيب ابتلابه سردرد را با هم مرور مي كنيم. شايد شما هم بتوانيد با شناختن اين عوامل و دوري گزيدن از آنها خود را از سردردهاي آزاردهنده دور نگاه داريد.
    
    وقتي موهايتان را كوتاه مي كنيد
    يكي از دلايل عجيب ابتلابه سردرد در بعضي از مردم مراجعه به آرايشگاه و كوتاه كردن موهاي سرشان است. اين حالت زماني اتفاق مي افتد كه شما مجبوريد سر خود را هنگام شست وشوي موها روي سينك دراز كنيد. در اين هنگام فشار زيادي به گردن وارد مي شود و باعث تحريك يكي از عصب هايي مي شود كه در اين مسير قرار دارند. در اثر اين اتفاق يك يا دو روز بعد سردرد به سراغ شما مي آيد، اما از آنجا كه اين اتفاق با تاخير رخ داده است، شما متوجه علت اصلي آن نمي شويد. يكي ديگر از علت هاي عجيب سردرد زماني است كه شما روي صندلي نشسته ايد و گوشي تلفن را بين شانه و گوش خود نگاه داشته ايد. در اين هنگام نيز فشار زيادي به عصب هاي گردن وارد مي شود كه بعد از مدتي خود را با سردرد نشان مي دهد.
    
    سرفه كردن
    شايد باورتان نشود، اما در دنياي پزشكي نوعي سردرد وجود دارد كه از آنها به عنوان سردردهاي سرفه اي ياد مي شود. اين سردردها بر اثر عواملي مانند سرفه كردن، عطسه كردن، خالي كردن محتواي بيني يا خم شدن به جلو به وجود مي آيد.
    تقريبا يك درصد سردردهاي جهان در اثر سرفه كردن به وجود مي آيد و البته اين نوع سردردها در بين مردان شايع تر است. علت اصلي اين دردها فشاري است كه در داخل مغز به وجود مي آيد. اين دردها كه اغلب شديد و تكرارشونده هستند ممكن است بين چند ثانيه تا چند دقيقه به طول بينجامند و در بيشتر مواقع هم در قسمت پشت سر احساس مي شوند. در حالي كه در اكثر موارد علت اين موضوع ناشناخته است، اما بعضي تحقيقات دانشگاهي نشان مي دهد نزديك به 10 درصد از سردردها بر اثر ناهنجاري آرنولد-چياري به وجود مي آيند. در اين حالت در هنگام سرفه، فشاري به قسمت پشت مغز و به سمت بخش بالاي ستون فقرات وارد مي شود كه عامل بروز سردرد است. اين نوع از سردردها اغلب با علايم ديگري مانند دردهاي ناحيه گردن، عدم توانايي در حفظ تعادل، مشكلات بينايي، كم شنوايي، فراموشي و شنيدن صداي زنگ در گوش ها همراه هستند.
    
    وقتي به باشگاه ورزش مي رويد
    بعضي از ورزشكاران بعد از راه رفتن يا دويدن روي تردميل دچار سردرد مي شوند. در اين افراد هر گونه فعاليت ورزشي از جمله راه رفتن روي تردميل باعث ايجاد تورم در رگ هاي خوني ناحيه سر، گردن و جمجمه مي شود كه اين عامل مي تواند در نهايت به سردرد منجر شود. اين دردها معمولاچند ثانيه بعد از شروع ورزش كردن ظاهر مي شوند و ممكن است در هر قسمت از سر خود را نشان بدهند. معمولاافرادي كه مستعد ابتلابه ميگرن هستند، بيش تر از ديگران اين نوع از سردردها را تجربه مي كنند. البته براي رفع اين مشكل راه حل هاي ساده اي وجود دارد. براي مثال، مي توان نوع ورزش را تغيير داد و به جاي دويدن روي تردميل، شنا كردن را انتخاب كرد. همچنين مصرف داروهاي ضد تورم، نيم ساعت قبل از شروع ورزش تا حد زيادي مي تواند از بروز اين سردردها پيشگيري كند. اگر شما هم در حال ورزش كردن ناگهان دردي را در سر خود حس كرديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد. در موارد نادر اين نوع سردردها مي توانند نشان دهنده رشد تومورهاي مغزي يا پاره شدن رگ هاي خوني باشند.
    
    اگر هميشه نااميد هستيد
    افرادي كه اعتماد به نفس ندارند يا شخصيت نااميد و غمگيني دارند بيشتر از ديگران ممكن است به سردردهاي ميگرني دچار شوند. به نظر مي رسد، اين افراد بيشتر دچار استرس مي شوند كه اين عامل باعث كاهش ميزان يك ماده شيميايي در مغز به نام سروتونين مي شود. در صورتي كه تعادل سروتونين به هم بخورد، اولين علايم به شكل سردرد خود را نشان مي دهند.
    
    وقتي فست فود مي خوريد
    غذاهاي زيادي هستند كه ممكن است باعث شروع سردردهاي ميگرني شوند، اما ساندويچ همبرگر از تمام آنها مهم تر است. اين ساندويچ ها شامل موادي مانند تيرامين و نيترات ها و نيتريت ها هستند كه همگي جريان خون به سمت مغز را افزايش داده و باعث سردرد مي شوند. در كمال تعجب سردردهايي كه در اثر مصرف اين مواد افزودني به غذاها به وجود مي آيند، در هر دو سمت سر احساس مي شوند. اين در حالي است كه در ميگرن هاي معمولي، فقط يكي از بخش هاي سر دچار درد مي شود. بعد از گذشت مدت زمان معيني پس از توليد غذا، تيرامين در اثر تجزيه شدن پروتئين موجود در آن به وجود مي آيد. به اين ترتيب، اين ماده را بايد در مواد غذايي جست وجو كرد كه زمان زيادي از توليد آنها گذشته و سعي شده با مواد نگهدارنده از فساد آنها جلوگيري شود. از ديگر غذاهايي كه داراي مقادير زيادي از تيرامين هستند، مي توان به پنير، شكلات، گوشت هاي فرآوري شده مانند سوسيس و كالباس و بعضي ميوه ها مانند آناناس و موز اشاره كرد.
    
    موي سر دم اسبي
    بستن موها به شكل دم اسبي معمولابعد از چند ساعت باعث آشكار شدن علايم سردرد مي شود. زماني كه موهاي سر به سمت عقب كشيده شده و به شكل دم اسبي بسته مي شوند، فشار زيادي در بافت هاي روي جمجمه وارد مي شود كه خود را به شكل درد نشان مي دهند. بعضي ديگر از مدل هاي موي سر كه باعث ايجاد فشار در موها و كف سر مي شوند مي توانند همين دردها را به وجود بياورند.
    
    دوش آب گرم
    در بعضي از مردم لذت يك دوش آب گرم در هنگام صبح به سرعت جاي خود را به سردردهاي شديد مي دهد. به نظر مي رسد، افزايش دماي بدن باعث افزايش سرعت جريان خون در تمام قسمت ها از جمله سر مي شود كه شدت آن بعد از 30 تا 60 ثانيه بعد از شروع درد به بالاترين حد مي رسد. اين دردها معمولادر ناحيه پيشاني احساس مي شوند و به ندرت بيش از 5 دقيقه طول مي كشند. البته سرماي شديد هم مي تواند باعث بروز سردرد شود. براي مثال، شنا كردن در آب سرد يا خوردن بستي مي تواند بعضي از مردم را به دردهاي ناحيه سر دچار كند.
    
    سيگار كشيدن
    با اينكه بعضي از مردم بعد از سردرد به فكر سيگار كشيدن مي افتند، اما اين كار در اكثر موارد شدت درد را افزايش مي دهد. نيكوتين موجود در سيگار باعث باريك شدن رگ هاي خوني در مغز مي شود و مشخص است كه اين عامل به سردرد منجر خواهد شد.
    
    كم خوابي
    بداخلاقي، مشكل در حافظه و ناتواني در تمركز از واضح ترين عوامل كم خوابي است. اما آخرين تحقيقات نشان مي دهد سردردها هم يكي از علايم شايع كم خوابي هستند. اين نوع سردردها ممكن است بين يك ساعت تا يك روز طول بكشند. كم خوابي باعث كاهش ترشح يك ماده شيميايي به نام سروتونين در مغز مي شود كه در تنظيم چرخه خواب در بدن نقش مهمي دارد. همان طور كه قبلاهم گفتيم، اين عامل باعث بروز درد در ناحيه سر مي شود. تحقيقات ديگر روي افراد مبتلابه ميگرن هم نشان مي دهد، اشخاصي كه حدود شش ساعت در طول شب مي خوابند، بيشتر به سردرد دچار مي شوند و البته شدت اين دردها هم در آنها بيشتر است.
نظرات بینندگان