arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۲۱۱۲
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۷ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۷

ظریف: ایران برای صدور خدمات پزشکی به نخجوان آمادگی دارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در دیدار با رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان ، گفت: ایران برای صدور خدمات و تجهیزات پزشکی به نخجوان آمادگی دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ظریف: ایران برای صدور خدمات پزشکی به نخجوان آمادگی دارد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در دیدار با رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان ، گفت: ایران برای صدور خدمات و تجهیزات پزشکی به نخجوان آمادگی دارد.

به گزارش ایرنا ، محمد جواد ظریف که صبح امروز - جمعه - وارد نخجوان شده است ، در دیداربا واصف طالب اف ، اظهار داشت : زمینه های خوبی برای توسعه همکاری ها در زمینه های دامپروری صنعتی، درمان و تامین دارو و ایجاد موسسات داروسازی، اعزام پزشک و تجهیزات پزشکی، گردشگری، تسهیل حمل و نقل، صنایع غذایی و تولید مشترک وجود دارد.
وی در این دیدار،مناسبات دو کشورایران و جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را رو به گسترش خواند و گفت : پروژه های نیروگاهی و سدسازی بین دو کشور عملیاتی شده است .
وزیر امور خارجه ، همچنین بر تقویت مناسبات بانکی، مطالعاتی و تبادل دانشجو و همچنین افزایش روابط استانی بین نخجوان و شهرهای استان های آذربایجان شرقی و غربی جمهوری اسلامی ایران و افزایش رفت و آمدها تاکید کرد.
ظریف با اشاره به انتخاب تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری و نخجوان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: در این زمینه نیز نخجوان و تبریز می توانند همکاری بیشتری داشته باشند.
واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری مستقل خودمختار نخجوان در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور دکتر ظریف و هیات همراه گفت: مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف به خوبی جلو می رود، مردم ایران و نخجوان به راحتی تردد می کنند و تعداد گردشگران افزایش یافته و دانشجویان ایرانی بدون هیچ مشکلی به تحصیل ادامه می دهند.
رئیس مجلس عالی نخجوان همچنین با اشاره به اهمیت گمرک در توسعه مناسبات دوجانبه ، بر همکاری بیشتر در این زمینه تاکید کرد.
نخجوان بعنوان یک جمهوری خودمختار در قلمروی جمهوری آذربایجان ، بیش از پنج هزار و 502 کیلومتر مربع مساحت دارد ، این کشور با جمهوری اسلامی ایران دارای 204 کیلومتر مرز مشترک است .
ارتباط مستقیم جمهوری خود مختار نخجوان با مناطق دیگر جمهوری آذربایجان بر اثر مناقشه قره باغ قطع شده و این جمهوری خودمختار در حال حاضر از طریق خاک ایران با سایر مناطق کشور آذربایجان ارتباط برقرار دارد.
وزیر امور خارجه کشورمان امروز نخجوان را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

نظرات بینندگان