کد خبر: ۴۰۲۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۲ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۷

جانسون: مسئولان حمله شیمیایی سوریه بایستی حساب پس دهند

وزیر امور خارجه انگلیس شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای با تکرار ادعای حمله شیمیایی ارتش سوریه در شهر دوما، گفت: آن‌هایی که مسئول استفاده از سلاح شیمیایی هستند اخلاق را زیر پا گذشته و بایستی حساب پس دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جانسون: مسئولان حمله شیمیایی سوریه بایستی حساب پس دهندبه گزارش انتخاب، به نقل از وزارت خارجه انگلیس، جانسون افزود: گزارش درباره حمله وسیع شیمیایی در شهر دوما که تلفات بالایی را بر جای گذاشته است، عمیقاً نگران‌کننده است.


وی افزود: به‌رغم وعده روسیه در سال 2013 مبنی بر حصول اطمینان برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی توسط سوریه اما تحقیقات صورت گرفته از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که رژیم بشار اسد در 4 حمله صورت گرفته از سال 2014 مسئول است.


جانسون خواستار تحقیق فوری درباره حادثه اخیر و واکنش جامعه جهانی شد.


وی عنوان کرد که بازرسان سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در جریان تحقیق درباره این حادثه از حمایت انگلیس برخوردار است و از روسیه خواست تا مانع انجام تحقیقات نشود.


وی ادعا کرد: اگر ثابت شود که رژیم بشار اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده نمونه‌ای از وحشی‌گری این رژیم و بی‌توجهی به مردم و تعهدات قانونی مبنی بر منع استفاده از سلاح شیمیایی است.


بوریس جانسون استفاده از سلاح شیمیایی از سوی هر کس و در هر جا را محکوم کرد و اظهار داشت که با متحدان این کشور در رابطه با حادثه اخیر در تماس است.


گروه تروریستی جیش الاسلام به‌تازگی با نقض توافق خروج از شهر دوما در استان ریف دمشق، محله‌های مسکونی پایتخت سوریه را با موشک و خمپاره هدف قرار داد و این موضوع موجب از سرگیری عملیات نیروهای دولتی شد. 


منابع نزدیک به تروریست ها مدعی شده اند که هواپیماهای نظامی سوریه، شامگاه شنبه دوما را هدف بمباران شیمیایی قرار دادند که در جریان آن 75 تن کشته و ده ها تن مصدوم شدند. این اتهام در شرایطی است که نظامیان سوری در یک قدمی آزادسازی این شهر قرار دارند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان