arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۲۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۲۰ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۷
در دیدار رئیس دومای فدراسیون روسیه؛

روحانی: تهران و مسکو در مسیر روابط راهبردی قرار دارند

رییس جمهوری با بیان این که تهران و مسکو در مسیر روابط راهبردی قرار دارند، گفت: همکاری نزدیک ایران و روسیه باید تا رسیدن به امنیت کامل در سوریه و منطقه ادامه یابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روحانی: تهران و مسکو در مسیر روابط راهبردی قرار دارندبه گزارش انتخاب از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار ویا چسلاو والدین رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه با اشاره به 12 بار ملاقات با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود طی سال های گذشته افزود: هر بار که دیدار و مذاکره داشتیم، یک گام به سمت توسعه روزافزون و همه جانبه روابط پیش رفته ایم.


رییس جمهوری با تاکید بر استفاده از ظرفیت های گسترده توسعه روابط تهران و مسکو و وجود همکاری های کم سابقه در بسیاری از حوزه ها، خاطر نشان کرد: دو کشور در زمینه مختلف از جمله انرژی های صلح آمیز، نفت و گاز و نیز مسایل اقتصادی و مناسبات بانکی و تجاری ظرفیت‌های گسترده‌ای برای همکاری دارند و پیشرفت‌های جدیدی در این حوزه‌ها به نفع منافع دو ملت ایجاد شده است.


روحانی برقراری روابط و همکاری های سه جانبه بین ایران و روسیه با برخی از کشورهای منطقه را اقدامی بسیار ارزشمند توصیف کرد و استفاده از ظرفیت های این نوع روابط را در راستای منافع ملت های منطقه مورد تاکید قرار داد و گفت: روابط و همکاری های نزدیک ایران و روسیه در خصوص سوریه و صلح و امنیت در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده است و بایستی همچنان این همکاری‌ها را تا رسیدن به امنیت کامل در سوریه و منطقه ادامه دهیم.


رییس جمهوری با بیان اینکه تهران و مسکو در زمینه روابط بین‌المللی به طور کامل اشتراک نظر دارند، گفت: انگیزه برخی بهانه‌گیری‌های غرب نسبت به روسیه برای این که یک قدرت بزرگ را در منطقه و جهان با مشکل مواجه کنند، برای ما قابل درک است. شبیه این مشکلات برای ایران هم در منطقه وجود دارد که برای مواجهه با آن، لازم است در مسایل بین‌المللی، روابط و همکاری های بسیار نزدیکتری با یکدیگر داشته باشیم.


روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران - مسکو را به نفع دو ملت و جهان می‌داند و اراده دولت ایران، توسعه و برقراری روابط همه جانبه با روسیه است و مجلس شورای اسلامی هم حامی این تصمیم می‌باشد.


رییس جمهوری در ادامه ضرورت تقویت روابط پارلمانی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در تمام حوزه هایی که روابط ایران و روسیه در حال توسعه است، پارلمان ها می توانند نقش بسیار راهگشا و مفیدی ایفا کنند و مسیر حرکت دو دولت را در تحکیم مناسبات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی هموار سازند.


رییس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه تهران و مسکو در مسیر روابط به طور کامل راهبردی قرار دارند، اظهار داشت: روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و روسیه در سال های اخیر در طول دهه‌های گذشته به طور کامل ممتاز بوده و امروز روابط بسیار صمیمانه و گسترده‌ای بین دو کشور برقرار شده است. 


ویا چسلاو والدین رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه نیز در این دیدار توسعه شتابان روابط دو کشور در سال های اخیر را مرهون تصمیمات خوب روسای جمهور ایران و روسیه توصیف کرد و گفت: پارلمان روسیه از لحاظ حقوقی از تصمیمات و توافقات رییسان جمهوری دو کشور برای توسعه روزافزون روابط حمایت می‌کند.


رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه خاطر نشان کرد: ایران و روسیه با چالش‌های مشترکی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه هستند که مصمم هستیم متحدتر از گذشته و با ترسیم نقشه راه با آن مواجه شویم.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان