کد خبر: ۴۰۲۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۰۰ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۷

قطعنامه آمریکا درباره سوریه وتو شد

نماینده فدراسیون روسیه با محتوای قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تحقیق درباره ادعای حمله شیمیایی در دومای سوریه مخالفت کرد و در عین حال قطعنامه دیگری را پیشنهاد داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش انتخاب، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه و پس از دو روز نشست درباره دومای سوریه با ... رای موافق، ... رای مخالف و ... رای ممتنع نتوانست قطعنامه جهت دار آمریکا را با ظاهر تحقیقات فنی، مستقل و شفاف به تصویب برساند.


نگاهی به مفاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا، چرایی مخالفت روسیه با آن را روشن می سازد:


در قطعنامه پیشنهادی آمریکا، حمله شیمیایی به دومای سوریه در هفتم آوریل 2018 که باعث کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از مردم سوریه شده است، وحشتناک، توصیف و استفاده از سلاح های شیمیایی نقض جدی قوانین بین المللی دانسته شده است که عاملان هر گونه استفاده از این سلاح ها باید پاسخگو باشند.


این قطعنامه با تاکید بر این که ماموریت سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی یافتن واقعیت است و برای آن مجاز است از تمام منابع اطلاعاتی درباره این حادثه جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند.


قطعنامه پیشنهادی آمریکا هرگونه استفاده از سلاح و مواد شیمیایی سمی به عنوان جنگ افزار را در جمهوری عربی سوریه محکوم می کند و از اینکه به خاطر سلاح ها و مواد شیمیایی سمی همچنان در این کشور کشته و زخمی می شوند، ابراز نگرانی جدی دارد.


این قطعنامه با یادآوری این که دولت سوریه به پیمان منع استفاده از سلاح شیمیایی پیوسته است، استفاده از هرگونه مواد شیمیایی همچون همچون گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی را نقض قطعنامه 2118 شورای امنیت و همچنین نقض معاهده منع استفاده از سلاح شیمیایی می داند.


همچنین در این قطعنامه از ادامه حضور گروه های تروریستی همچون داعش، القاعده، جبهه النصره و افراد یا گروه های وفادار به آنها در خاک سوریه ابراز نگرانی شده است.


این قطعنامه با تاکید بر اهمیت انجام تحقیقات مستقل، بی طرفانه و شفاف برای بررسی حرفه ای شواهد مربوطه خواستار سفر بازرسان به مناطق امن سوریه در هماهنگی کامل با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل شده است.
قطعنامه پیشنهادی آمریکا همچنین ماموریت یافتن واقعیت را نتیجه گیری درباره شناسایی مسئولان استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ندانست اما در قاطعانه ترین شکل ممکن هرگونه استفاده از مواد شیمیایی سمی همچون گاز کلر را به عنوان یک ابزار جنگی محکوم کرد. 


در این قطعنامه باز هم تاکید شده است هیچ طرفی در سوریه نباید در موضوع توسعه، تولید، خرید، ذخیره یا انتقال سلاح های شیمیایی اقدام کند.


محکومیت شدید تداوم استفاده از سلاح های شیمیایی در جمهوری عربی سوریه به ویژه حمله به دوما که در 7 آوریل 2018 گزارش شده است، دیگر بخش این قطعنامه است. 


این قطعنامه از همه طرف ها خواسته است تا برای بازرسان سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و ماموران جویندگان حقیقت، دسترسی سریع، ایمن و بدون تاخیر به همه سایت ها و مکان هایی که از طرف آن ها درخواست می شود، فراهم سازند.


یادآوری برای دسترسی همه مردم به کمک های انسان دوستانه و خدمات پزشکی، بخش دیگر این قطعنامه است و تصمیم می گیرد که مکانیزم تحقیقات مستقل سازمان ملل متحد (UNIMI) برای مدت یک سال فعال شود و در صورت نیاز، این ماموریت قابل تمدید خواهد بود.


در این قطعنامه تعهداتی برای دولت سوریه در نظر گرفته شده که عبارتند از : 
الف) برنامه های پرواز، ثبت وقایع پرواز و سایر اطلاعات مربوط به عملیات هوایی نیروهای مسلح سوریه، از جمله تمام برنامه های پرواز یا پرواز های ثبت شده در تاریخ 7 آوریل 2018؛
ب) اسامی همه افرادی که در فرماندهی یگان های بالگرد یا تعمیرگاه های نظامی بوده اند.
ج) برنامه جلسات فرماندهان نیروهای مسلح سوریه یا مامورین دیگر را پنج روز منتهی به این حادثه .
د) ایجاد دسترسی سریع به پایگاه های هوایی نیروهای مسلح سوریه که سازمان ملل متحد یا سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی احتمال بدهد از آنجا برای شلیک این تسلیحات استفاده شده است.


این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل متحد می خواهد هر 30 روز گزارشی از اجرای این قطعنامه و همچنین بند 12 قطعنامه 2118 ارائه دهد. علاوه بر آن از کمیته ای که به موجب قطعنامه 1540 (2004) برای تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد روند فعالیت های غیر دولتی، شامل آماده سازی برای استفاده واقعی از سلاح های شیمیایی در سوریه تاسیس شده، خواسته شده است تا به صورت مناسب، گزارش خود را به شورای امنیت ارسال کند. 


آمریکا در انتهای قطعنامه پیشنهادی خود آورده است، شورای امنیت چگونگی اقدامات خود را بر اساس نتایج UNIMI انجام می دهد و در این راستا تصمیم خود را در پاسخ به نقض قطعنامه 2118 برای اعمال اقدامات تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد اتخاذ خواهد کرد.


همچنین آمریکا با اضافه کردن این بند در انتهای پیش نویس قطعنامه خود مبنی بر این که به طور فعال این مساله را پیگیری می کند، قصد داشت تا جلسات شورای امنیت را به جای پرداختن به اصل بحران و فتنه خاورمیانه که ناشی از تجاوزگری های رژیم صهیونیستی است به دولت سوریه و همچنین حامیان آن بپردازد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان