کد خبر: ۴۰۲۸۵۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۲ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۷

سفیر روسیه در لبنان: موشک‌های آمریکا را در صورت اقدام نظامی علیه سوریه هدف قرار خواهیم داد‎

یک منبع نظامی دیپلماتیک روس با اشاره به آمدن گروه کشتی‌های آمریکایی به منطقه دریای مدیترانه گفت: ناوگان دریایی روسیه "قادر است که در صورت لزوم به‌سرعت واکنش نشان دهد و هنگام آمدن آنها، کسانی منتظر آنها خواهند بود".
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


سفیر روسیه در لبنان امروز چهارشنبه تهدید کرد: اگر آمریکا حمله نظامی به سوریه انجام دهد؛ موشک‌های آمریکایی شلیک‌شده را هدف قرار خواهیم داد.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری فلسطینی معا، سفیر روسیه در لبنان در پاسخ به احتمال حمله آمریکا به سوریه گفت: "اگر آمریکا اقدام نظامی علیه سوریه انجام دهد، ارتش روسیه با موشک‌های آمریکا مقابله خواهد کرد و چه‌بسا سکوهای پرتاب (موشک‌ها) را هدف قرار دهد".

در همین زمینه، یک منبع نظامی دیپلماتیک روس خطر عزیمت گروهی از کشتی‌های جنگی آمریکا به دریای مدیترانه را برای روسیه کم‌اهمیت دانست.

وی به روزنامه کامرسانت روسیه در واکنش به عزیمت کشتی‌های جنگی آمریکا و در صدر آنها ناو هواپیمابر "هری ترومن" به‌سمت دریای مدیترانه گفت: "تا کنون، چیز نگران‌کننده‌ای روی نداده است".

این منبع در عین حال افزود: "هرگونه تقویت نیروها در منطقه دریای مدیترانه به تشدید تنش منجر خواهد شد".

وی تصریح کرد: نظامیان روس تحولات اوضاع را پیگیری و ارزیابی خواهند کرد و این مأموریتی است که از چند روز پیش انجام می‌دهند.

وی افزود: هواپیماهای شناسایی روسیه از نوع A-50 ناوشکن "دونالد کوک" آمریکا (مستقر در دریای مدیترانه) را زیر نظر دارند.

این منبع در اشاره به آمدن گروه کشتی‌های آمریکایی به منطقه دریای مدیترانه گفت: ناوگان دریایی روسیه "قادر است که در صورت لزوم به‌سرعت واکنش نشان دهد و هنگام آمدن آنها، کسانی منتظر آنها خواهند بود".

این منبع شاغل در دستگاههای مدیریت نظامی روسیه گفت: در یگان نیروی دریایی روسیه مستقر در دریای مدیترانه فقط کشتی‌های عادی نیستند بلکه زیردریایی‌ها هم حضور دارند، از جمله این زیردریایی‌ها، زیردریایی‌های هسته‌ای مجهز به اژدر و موشک‌های کالیبر ویژه انهدام اهداف دریایی و زمینی هستند.

این منبع در عین حال از افشای انواع مشخص زیردریایی‌های روسی مستقر در منطقه خودداری کرد اما روزنامه "The Sunday Times" انگلیس در سال 2016 میلادی نوشته بود که دو زیردریایی هسته‌ای از نوع "شوکا ــ بی" و یک زیردریایی دیزلی از نوع "باتوس" در دریای مدیرانه رهگیری شده‌اند.

علاوه بر این، پایگاه هوایی حمیمیم روسیه در حومه لاذقیه سوریه موشک‌های ضدکشتی از نوع "خ ــ 35 کیاک" در اختیار دارد.

در همین حال، ژنرال یوری بالویفسکی رئیس سابق ستاد نیروهای مسلح روسیه گفت: توانمندیهای دو ناوگان روسیه و آمریکا آنها را از لزوم نزدیک شدن مستقیم دوطرف در دریا بی‌نیاز می‌کند.

وی ابراز عقیده کرد: عزیمت گروهی از کشتی‌های جنگی آمریکا از پایگاه "نورفولک" به‌منزله نمایش قدرت به‌شیوه‌های "دیپلماسی گذشته" است.

بالویفسکی همچنین ابراز عقیده کرد که مسئله تا مرحله ضربات واقعی از سوی این یا آن طرف پیش نخواهد رفت و این مواضع سران دو کشور است که مسیر اوضاع را مشخص خواهد کرد.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان