کد خبر: ۴۰۲۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۱ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

هند یک ماهواره رهیاب به فضا پرتاب کرد

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) صبح روز پنجشنبه موشک حامل ماهواره یک رهیاب را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هند یک ماهواره رهیاب به فضا پرتاب کرد

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی 'زی نیوز' در روز پنجشنبه، ایسرو در بیانیه ای گفت: ماهواره رهیاب INRSS-1I با استفاده از موشک پی اس ال وی –سی 41 از جزیره سریهاریکوتا با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.
کی سیوان رئیس سازمان ایسرو پس از پرتاب این موشک، اعلام کرد که ماهواره رهیاب هند در موقعیت مورد نظر خود در خارج از جو زمین قرار گرفته است.
سیوان همچنین اعلام کرد: سازمان ایسرو در هشت ماه آینده 9 عملیات پرتاب از جمله ماموریت ماه را انجام خواهد داد.
این پرتاب موشک دو هفته پس از عملیات ایسرو در قرار دادن ماهواره جی ست- 6 ای با استفاده از موشک جی اس ال وی نسل 2 انجام می شود. اگرچه این ماهواره با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت اما، سازمان ایسرو پس از دو روز ارتباط خود را با این ماهواره از دست داد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) در ماه ژانویه صدمین ماهواره خود را از مرکز فضایی ساتیش داوان واقع در جزیره سریهاریکوتا در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.
ماموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسکت روبرو شد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تاکنون 40 عملیات موفق در پرتاب موشک های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته 31 ماهواره کوچک را در یک موشک به فضا پرتاب کرد.
سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین ترین موشک ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.
هند پیش از این برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا،تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در صنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی وماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
سکوی پرتاب موشک جزیره 'سریهاریکوتا' تاکنون با پرتاب بیش از 200 ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه های جاه طلبانه فضایی هند بوده است.
هزینه های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدرتمند هند هم قادر به رقابت با این هزینه ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه ای به مراتب پایین تر از بودجه ای که هالیوود به ساخت فیلم های فضایی تخصیص می دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.
در بیشتر سفرهای فضایی و پرتاب فضاپیماها از مبدا هند از راکت خوش سابقه پی اس ال وی ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده می شود.
یکی از مهمترین دستاوردهای فضایی هند در سال 2013 میلادی پرتاب کاوشگر مدارگرد به مریخ با موشک 'پی اس.ال.وی' ازسکوی پرتاب 'سریهاریکوتا' با نام 'مانگالیان'که به زبان سانسکریت به معنای 'مسافر مریخ ' بود . به این ترتیب این کشور در ردیف چهارمین کشوری که توانست به منظومه شمسی راه یابد ، قرار گرفت.
ماموریت ماهواره مانگالیان شامل اکتشاف گاز متان و دی اکسید کربن در جو مریخ می شد تا وجود حیات در سیاره همسایه زمین بررسی شود.

نظرات بینندگان