arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۱۲ مهر ۱۳۹۰

این بزرگواران از کجا برای استقلال و پرسپولیس پول می آورند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وقتی زرینچه مسئول کمیته اقصادی استقلال می شود ، چه کسی بحث فنی می کند؟

انتخاب جواد زرینچه به عنوان مسوول و فرزامی به عنوان دبیر کمیته اقتصادی هیات مدیره باشگاه استقلال به‌طور حتم موج جدیدی از انتقادات را نسبت به ترکیب هیات مدیره این دو باشگاه و نوع کارکرد افراد آن به راه خواهد انداخت. اینکه جواد زرینچه و حسین فرزامی که سال‌ها در مستطیل سبز موفق بوده‌اند، از چه تخصص و توانمندی‌هایی در زمینه امور اقتصادی برخوردار هستند و آیا حضور آنها در هیات مدیره به خاطر تجربیات فوتبالی و فنی‌شان بوده یا نه، یک بعد ماجراست و عدم حضور افراد اقتصادی در ترکیب هیات مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، موضوع مهم دیگری است که متاسفانه در اوج انتقادات مطرح شده از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته نشده است!

به‌طور کلی و در شرایطی که بر اساس مصوبه اخیر مجلس، ارگان‌های دولتی از حق هزینه کرد یک درصد از اعتبارات خود برای ورزش قهرمانی برخوردار نیستند، جای تعجب است که چرا محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در اعلام ترکیب هیات مدیره دو باشگاه از پیشکسوتان، نمایندگان مجلس و سیاسیون بهره برد اما در سالی که وزارت ورزش به گفته خود عباسی در پرداخت بودجه به دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با موانع قانونی مواجه است، هیچ نام و نشانی از افراد متمول یا افراد مسلط به امور اقتصادی و مالی دیده نمی‌شود. عجیب‌تر اینکه وقتی سازمان تربیت بدنی در سال‌های گذشته از محل یک درصد از اعتبارات خود و بر اساس بند ب ماده 117 به پرسپولیس و استقلال کمک مالی می‌کرد، شاهد حضور افرادی مثل حسین هدایتی در هیات مدیره پرسپولیس و علی انصاری در هیات مدیره استقلال بودیم تا آنها به واسطه توانمندی‌های مالی خود، بخشی از هزینه‌های باشگاه را تامین نمایند اما حالا که وزارت ورزش حق هزینه کرد یک درصد از اعتبارات خود برای پرسپولیس و استقلال را ندارد، می‌بینیم که اثری از افراد اقتصادی و متمول در هیات مدیره دو باشگاه نیست.

در چنین فضایی وقتی سال‌هاست سیاسیون و نظامیانی مثل حبیب کاشانی، محمد رویانیان، امیدوار رضایی، محمدحسین قریب، لطف اله فروزنده دهکردی، علی سعیدلو، اکبر غمخوار و ... بر صندلی مدیرعاملی و ریاست هیات مدیره پرسپولیس تکیه می‌زنند، جای هیچ تعجبی ندارد که جواد زرینچه و حسین فرزامی هم بعد از سال‌ها خاک خوردن در زمین فوتبال بیایند و رئیس و دبیر کمیته اقتصادی هیات مدیره استقلال شوند. آیا محمد عباسی که سه هفته پیش در مصاحبه‌ای گفته بود بر اساس قوانین در پرداخت پول به پرسپولیس و استقلال با مشکلاتی مواجه شده و به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل هستیم، از یاد برده است که بر اساس همین معضل نتوانسته در فصل جاری بودجه‌ای را در اختیار این دو باشگاه پرطرفدار قرار دهد؟!

از سویی دیگر باید تحقیق کرد که امثال محمدحسین نژاد فلاح در ادوار قبلی که عضو هیات مدیره پرسپولیس بوده‌اند، کدام مشکل و گره مالی، فنی، اقتصادی و اجتماعی را حل کرده‌اند که حالا نیز در هیات مدیره پرسپولیس و استقلال شاهد حضور نمایندگان مجلس هستیم؟ آیا محمد پنجعلی در حضور علی پروین می‌تواند گره‌ای از مشکلات باشگاه را حل و فصل نماید؟! به طور کلی حضور افراد سیاسی و بعضا ناکارآمد در هیات مدیره این دو باشگاه که با رایزنی‌ها به چنین منصبی تکیه می‌زنند فایده‌ای جز مصاحبه‌های حاشیه ساز آنها داشته است؟!

ختم کلام اینکه در فصل جاری و به واسطه منع هزینه کرد یک درصد اعتبارات دستگاه‌های دولتی برای ورزش قهرمانی، شاهد به بن رسیدن باشگاه‌هایی چون ذوب آهن، ملوان، نفت، پاس، صبا، پیکان، پرسپولیس، شاهین، استقلال و ... هستیم که قطعا با گذشت زمان شنونده اخبار اعتصاب و مشکلات مالی عدیده بازیکنان این باشگاه‌ها نیز خواهیم بود.
نظرات بینندگان